آموزش

رشد شارپی در بورس چیست؟ جهش قیمت سهام در بازه‌ای کوتاه

صبر یکی از اولین اصول سرمایه‌گذاری و کسب سود در بازارهای مالی است. اما همان‌طور که ممکن است روند سوددهی بعضی از سهم‌ها بسیار کُند باشد، گاهی سهام برخی شرکت‌ها در بازه‌ای کوتاه، روندی به شدت صعودی را طی می‌کنند و سهامداران خود را به سود قابل توجهی می‌رسانند. به چنین روندی در نوسانات قیمت، شرد شارپی می‌گویند. البته حرکت شارپی در بورس می‌تواند در جهت معکوس هم صورت گیرد؛ مانند افت ۲۲ درصدی شاخص داوجونز در سال ۱۹۸۷.

با این حساب مهم است که بتوانیم حرکت شارپی یا اسپایک سهام را تشخیص دهیم. به ویژه باید دید این حرکت‌ها چه فایده‌ای برای سهام‌داران دارند و چگونه می‌توان از آن‌‌ها بهره برد. برای آن‌که بهتر متوجه شویم که منظور از رشد شارپی و تاثیرات آن در بورس چیست، در ادامه به دلایل این رویداد و روش تشخیص آن می‌پردازیم.

حرکت و رشد شارپی در بورس چیست؟

آشنایی با مفهوم حرکت و رشد شارپی در بورس

حرکت شارپی به حرکت صعودی یا نزولی در قیمت سهام در بازه زمانی کوتاه‌مدت اشاره دارد؛ حرکات تند و تیزی که ممکن است حتی در شاخص بازار بورس نیز نمایان شود. هنگامی که اخبار و اطلاعات مهم و تاثیرگذاری درباره یک سهم به گوش می‌رسد، امکان دارد حرکت شارپی اتفاق بیفتد. به علاوه ممکن است اتفاق مهمی در یک صنعت رخ دهد که موجب تغییر در سودآوری شرکت‌های فعال در آن صنعت شود.

زمانی که تعداد فروشندگان در یک سهم کمتر و تقاضا برای خرید سهام زیاد است، ممکن است رشد شارپی تا چند هفته نیز ادامه داشته باشد. اما یک قانون نانوشته هم در این میان وجود دارد. معمولا رشد شارپی در بورس افت شارپی را نیز به دنبال دارد. البته که این مسئله قطعیت صددرصدی ندارد ولی احتمال رخ دادن آن وجود دارد. این امر بیشتر در مواقعی رخ می‌دهد که رشد شارپی سهام در بورس در پی اطلاعات دروغ و نادرست افراد ذی‌نفع باشد. البته که یک سهام‌دار حرفه‌ای و باتجربه می‌تواند این موارد را بررسی کند و فریب نخورد.

آن‌چه در زمان وقوع حرکت شارپی دیده می‌شود، تغییرات ناگهانی و خارج از چارچوب پیش‌بینی‌های تحلیل‌گران است. در بسیاری از مواقع، کاهش یا افزایش حجم معاملاتی منجر به حرکت شارپی می‌شود. به این ترتیب می‌توان به کمک اندیکاتور، سهام شارپی را شناسایی کرد. برای یافتن سهام شارپی معمولا از اندیکاتور‌هایی مانند Volume که حجم معاملات را نشان می‌دهد، استفاده می‌شود.

چطور می‌توان حرکت شارپی در بورس را تشخیص داد؟

برای آن‌که بتوانید رشد و حرکت شارپی را تشخیص دهید باید به چندین فاکتور توجه کنید. در این میان سه عامل مهم وجود دارد. این سه عامل عبارت‌اند از اخبار شرکت، تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال.

هنگامی که اخبار شرکت را دنبال کنید، می‌توانید از وقایع آینده مطلع شوید. به این ترتیب می‌توانید اطلاعاتی از سودآوری نماد هم به دست آورید. درست است که اگر سهامی ارزش ذاتی بالایی داشته باشد، می‌تواند سودآوری خوبی نصیب شما کند؛ اما نمی‌توان توقع داشت که بلافاصله با انتشار یک خبر مثبت در سهم،‌ رشد شارپی آن در بورس آغاز شود.

به علاوه سهام‌داران باید بتوانند از وضعیت صنعت مربوط به شرکت نیز مطلع باشند. به این ترتیب می‌توانند ریسک‌های بازار و شرایط کشور را مورد مطالعه قرار دهند. هم‌چنین بررسی صورت‌های مالی سه‌ماهه نیز در این میان حائز اهمیت است. چنان‌چه تمام جوانب مورد بررسی قرار گیرند، می‌توان در خصوص صعودی بودن روند سهم تصمیم گرفت. به این ترتیب سهام‌دار با اطمینان از رشد شارپی سهم، منتظر ارائه سیگنال از جانب بازیگر سهم خواهد بود.

بازیگران سهام مختلف با در نظر گرفتن ارزش واقعی سهم، قیمت آن را کنترل می‌کنند. آنان معمولا این کار را با توجه به الگوهای موجود در تحلیل تکنیکال انجام می‌دهند. اگر سهام‌دار با بررسی‌های انجام‌شده از الگوی سطوح حمایتی مطلع شده باشد، می‌تواند به میزان زیادی از صعود سهم مطمئن باشد.

چه عواملی می‌توانند موجب حرکت شارپی شوند؟

از آن‌جا که اهمیت بررسی حرکت شارپی در بورس فراوان است، بد نیست اشاره‌ای کوتاه به عواملی داشته باشیم که می‌توانند این حرکت را رقم بزنند.

افزایش سرمایه

از جمله مواردی که می‌تواند رشد شارپی در بورس را رقم بزند، می‌توان به افزایش سرمایه اشاره کرد. زمانی که افزایش سرمایه اتفاق می‌افتد، قیمت سهام شرکت در هنگام بازگشایی می‌تواند به صورت شارپی با صعود یا نزول مواجه شود.

برگزاری مجمع عادی سالیانه

این امکان نیز وجود دارد که پس از برگزاری مجمع، شرکت تصمیم به تقسیم سود میان سهام‌داران بگیرد. به این ترتیب سهام شرکت پس از بازگشایی بدون محدودیت دامنه نوسان باز می‌شود. درست مانند افزایش سرمایه، ممکن است یک حرکت شارپی را در این شرایط نیز شاهد باشیم.

ورود پول هوشمند

یکی از المان‌هایی که می‌توان حرکت شارپی در بورس را بر اساس آن حدس زد، ورود پول هوشمند است. در بسیاری از موارد پیش می‌آید که سهمی ارزشمند نتوانسته است به خوبی رشد کند. به این ترتیب سرمایه‌داران عمده اقدام به تزریق نقدینگی به این سهم می‌کنند و در نهایت قیمت سهام شرکت رشد می‌کند. با توجه به آن‌که رشد قیمت با در نظر گرفتن احتمال سودآوری واقعی صورت گرفته است، می‌توان دریافت که سرمایه‌گذاری در این سهم ریسک کمی دارد. در واقع ارزش ذاتی این سهام در کنار ورود پول هوشمند می‌تواند منجر به سودآوری خوبی شود. چنان‌چه این‌گونه سهام را در زمان درست و ابتدای حرکت شناسایی کنید، می‌توانید سود خوبی را از خرید آن به دست آورید.

نشانه‌های بروز حرکت شارپی

معمولا زمانی که سهم در یک بازه بلندمدت روندی خنثی داشته باشد یا به بیان دیگر اصلاح فراوانی را تجربه کرده باشد، می‌توان منتظر یک رشد شارپی در آن‌ها بود. معمولا این امر در همراهی با وقایع و اخبار مثبت رخ می‌دهد. البته بدیهی است که یافتن این سهام برای افرادی که تجربه کمی دارند امری دشوار به نظر می‌رسد. اما آن‌ها که تجربیات فراوانی دارند، می‌توانند به خوبی و در زمان مناسب به چنین سهامی ورود کنند.

تکنیکالیست‌ها می‌توانند رنج قیمت یک سهم را در بازار بورس به دست آورند. برای مثال اگر یک سهم در یک سال گذشته قیمتی بین ۳۵۰۰ تا ۴۵۰۰ تومان داشته باشد، تکنیکالیست‌ها در کنار تحلیل این رنج قیمت، به دنبال بررسی تغییرات قیمت این سهم در آینده خواهند بود.

در همین مثال، فرض کنید که قیمت سهم مذکور در بازه‌ای کوتاه و به سرعت به کمتر از ۳۵۰۰ تومان یا بیشتر از ۴۵۰۰ تومان برسد. این امر به نظر تحلیل‌گر می‌تواند نشانه‌ای باشد تا خرید یا فروش انجام دهد. حال اگر قیمت تا ۲۷۰۰ تومان نیز کاهش یابد و این ریزش شارپی هم‌چنان به روند خود ادامه دهد، می‌توان دریافت که خبرهایی جدید در خصوص آن شرکت وجود دارد که موجب چنین اتفاقی شده است. یک تکنیکالیست ممکن است در پی این مسئله، سهام خود را بفروشد.

تاثیر رشد شارپی نمادهای بزرگ در بازار سرمایه

رشد شارپی تاثیر فراوانی بر روی شاخص کل دارد. بیشتر نمادهای بورس به دنبال صعود کلیت بازار حرکتی صعودی را در پیش خواهند گرفت. اما اگر بازار متعادل یا منفی باشد، می‌توان به کمک تحلیل تکنیکال و فیلترنویسی سهم‌هایی را یافت که احتمال رشد شارپی در آن‌ها زیاد است. به این ترتیب می‌توان به سود خوبی از این طریق دست یافت. پیش‌تر هم اشاره شد که ممکن است در پی رشد شارپی در بورس، افت شارپی نیز صورت گیرد. به همین دلیل باید با آگاهی کامل دست به معامله زد. چرا که اگر تحلیل سهام‌دار اشتباه باشد، ممکن است در دام سفته‌بازان گرفتار شود و ضررهای سنگینی متوجه او شود.

مراقب رشد شارپی فیک با اخبار نادرست و جوسازی باشید!

برخی از سفته‌بازان از موقعیت استفاده می‌کنند و با شایعه‌پراکنی به دنبال منافع خود هستند. آن‌ها ابتدا با انتشار اخبار دروغ، خبر از رشد شارپی سهمی در بورس می‌دهند. پس از آن‌که مردم به سمت این سهم می‌آیند و موجب افزایش قیمت آن می‌شوند، سفته‌باز که در ابتدا پول زیادی را وارد سهم کرده بود، ناگهان از آن خارج می‌شود. به این ترتیب افرادی که به امید رشد شارپی وارد سهم شده بودند، مجبور می‌شوند در صف‌ فروش جای بگیرند. زیرا این سهام ارزش ذاتی مطلوبی ندارد و تنها به دلیل حواشی و شایعات رشد کرده است. به این ترتیب سهم پس از مدتی به سطوح واقعی قیمت خود می‌رسد و در این میان سود هنگفتی نصیب سفته‌بازان می‌شود.

جمع‌بندی

حرکت شارپی به حرکت صعودی یا نزولی در قیمت سهام در بازه زمانی کوتاه‌مدت اشاره دارد؛ حرکات تند و تیزی که ممکن است حتی در شاخص بازار بورس نیز نمایان شود. حرکت شارپی در بورس در شرایطی به وجود می‌آید که اخبار جدید بتواند بازار را تحت تاثیر قرار دهد. مثلا ممکن است در سهام یک شرکت با کسب درآمدی بیش از انتظار تحلیل‌گران، چنین حرکتی رخ دهد.

اتفاقاتی مانند انتشار اخبار مهم در خصوص یک شرکت یا صنعت، افزایش سرمایه و ورود پول هوشمند به سهم می‌توانند سبب بروز رشد شارپی شوند. در این میان باید حواس‌مان را به خوبی جمع کنیم تا مبادا در دام اخبار جعلی و فیک بیفتیم. چرا که در بسیاری از مواقع دیده شده که سودجویان با انتشار اخبار جعلی در مورد یک سهم، افراد را به خرید آن تشویق کرده‌اند. سپس در شرایطی که سود هنگفتی از افزایش قیمت سهام به دست می‌آورند، به یک‌باره سهم را خالی می‌کنند و تنها یک صف فروش سنگین باقی می‌ماند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا