اخبار

شاخص کل فرابورس در هفته منتهی به ۱۶ تیر ۱۴۰۲ با رشد ۲ درصدی همراه بود

فرابورس ایران اعلام کرد که روند معاملاتی این بازار در هفته منتهی به ۱۶ تیر ۱۴۰۲ با رشد حدود ۳ درصدی شاخص کل و بزرگ شدن ۲ درصدی ارزش این بازار همراه بوده است.

به گزارش توان تحلیل، به نقل از مدیریت ارتباطات فرابورس ایران، در هفته منتهی به ۱۶ تیر ۱۴۰۲ سرمایه‌گذاران بازارهای فرابورسی روند معاملاتی مثبتی را رقم زدند که نتیجه آن رشد نزدیک به ۳ درصدی شاخص کل فرابورس و بزرگ شدن حدود ۲ درصدی ارزش این بازار است.

رشد ۲.۹۷ درصدی آیفکس

طی پنج روز معاملاتی هفته گذشته آیفکس با افزایش ۲.۹۷ درصد، در سطح ۲۸ هزار و ۴۴۲ واحدی قرار گرفت. ارزش بازار فرابورس هم حدود ۱.۹۹ درصد زیاد شد و رقم ۲.۶ میلیون میلیارد تومان را ثبت کرد.

خرید و فروش ۳۲ میلیراد برگه انواع دارایی مالی

آمار معاملات بازارهای فرابورس نشان می‌دهد در مدت مورد بررسی بیش از ۳۲ میلیارد برگه انواع دارایی مالی به ارزشی بالغ بر ۲۷۹ هزار میلیارد تومان در ۳.۶ میلیون نوبت معاملاتی خرید و فروش شده است.

کاهش حجم معاملات فرابورس در هفته منتهی به ۱۶ تیر ماه

مقایسه روند حجم و ارزش معاملات طی این مدت نسبت به هفته ماقبل از کاهش مختصر ۲ درصدی حجم و ۱۱ درصدی ارزش معاملات حکایت دارد. گفتنی است ارزش معاملات از ابتدای سال جاری تا پایان هفته گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹۴ درصد و حجم معاملات ۱۲۸ درصد زیاد شده است.

بازار پایه؛ با ارزش‌ترین بازار در هفته منتهی به ۱۶ تیر

ارزش معاملات به تفکیک بازارها در این مدت از برتری بازار پایه در ارزش معاملات نسبت به سایر بازارها حکایت دارد. به این ترتیب که در این مدت ارزش معاملات در بازار پایه بیش از ۴ هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان بوده که نسبت به هفته ماقبل رشد یک درصدی داشته است.

در بازار دوم هم بیش از ۴ هزار و ۳۶۰ میلیارد تومان معاملات ثبت شد که ۱۶ درصد بالا رفته است. همچنین در بازار اول فرابورس معاملاتی نزدیک به۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان را شاهد بودیم که رشد ۳ درصدی داشت.

تشریح وضعیت بازارهای مختلف فرابورس در هفته منتهی به ۱۶ تیر ماه

معاملات در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط طی این مدت ۲۶ میلیارد تومان بوده که ۶۴ درصد نسبت به هفته منتهی به ۹ تیر ماه رشد کرده است. همچنین در بازار ابزارهای مشتقه نیز ۵.۶ میلیارد تومان داد و ستد ثبت شد که افزایش ۶ درصدی داشت.

این گزارش حاکی از آن است که ارزش معاملات در بازارهای ابزارهای نوین مالی طی هفته گذشته با کاهش ۱۱ درصدی، ۲۶۶ هزار میلیارد تومان بود.

بررسی جزئیات معاملات بازار ابزارهای نوین مالی نشان می‌دهد طی این مدت ارزش معاملات اوراق مالی اسلامی ۱۲ درصد، صندوق‌های قابل معامله ۹ درصد و اوراق گواهی تسهیلات مسکن در نمادهای تسه ۴۶ درصد کاهش داشته است.

کدام گروه‌ها ۴۵ درصد از ارزش معاملات خرد را از آن خود کردند؟

طی هفته‌ای که گذشت ارزش معاملات خرد بازار سهام و اختیار سهام به بیش از ۱۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان رسید که شش صنعت بیش از ۴۵ درصد از این رقم را به خود اختصاص دادند.

به این ترتیب که گروه‌های انبوه‌سازی، سرمایه‌گذاری‌ها، خودرو و ساخت قطعات، محصولات غذایی، شیمیایی‌ها و فلزات اساسی در مجموع ۴۵ درصد ارزش معاملات خرد را طی هفته گذشته از آن خود کردند.

منبع
مدیریت ارتباطات فرابورس ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا