اخبار

وزیر امور خارجه ایران در گفت و گو با وزیر خارجه الجزایر: بازگشایی سفارتخانه‌ها و ازسرگیری روابط دیپلماتیک ایران و سودان در آینده نزدیک | برنامه‌ریزی برای سفر رئیس جمهور به الجزایر

وزیر امور خارجه ایران در گفت و گو با وزیر خارجه الجزایر با بیان اینکه روابط ایران و الجزایر در مسیر درستی قرار دارد، اعلام کرد در حال برنامه‌ریزی برای سفر رئیس جمهور به الجزایر به منظور حضور در نشست سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز هستیم.

به گزارش توان تحلیل، به نقل از خبرگزاری فارس، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز، ۱۷ تیرماه پس از استقبال از احمد عطاف، وزیر خارجه الجزایر در محل وزارت امور خارجه با وی به گفت و گو نشست.

امیرعبداللهیان در ابتدای این نشست خبری ضمن خیرمقدم به همتای الجزایری، شصت و یکمین سالگرد استقلال الجزایر را به دولت و ملت الجزایر تبریک گفت و یاد مرحوم محمد الصدیق بن یحیی وزیر خارجه اسبق الجزایر که در دوران جنگ تحمیلی و در ماموریت میانجیگری در منطقه فعالیت می‌کرد و هواپیمای آن با اصابت موشک رژیم بعثی عراق سرنگون و وی و همه همراهانش در این سانحه جان خود را از دست دادند، گرامی داشت.

روابط ایران و الجزایر در مسیر درستی قرار دارد

رئیس ارشد دستگاه دیپلماسی ایران با بیان اینکه روابط دو کشور در مسیر درستی قرار دارد، اظهار کرد: ما در سطح سیاسی همواره گفت‌‌وگوها و رایزنی‌های نیرومندی را در سطح مقامات عالی و همچنین وزرای خارجه دو کشور داشته و این مسیر را ادامه خواهیم داد.

وی ادامه داد: در گفت‌وگوهای امروز توافق کردیم در مسیر لغو روادید سیاسی و خدمت به عنوان گام اول اقدام کنیم و در ادامه آن برای لغو روادید عادی به شکلی که مورد توافق دو طرف باشد، بتوانیم به توافق برسیم.

برگزاری کمیته پیگیری کمیسیون عالی مشترک ایران و الجزایر

امیرعبداللهیان با اشاره به اینکه برای برگزاری کمیته پیگیری کمیسیون عالی مشترک دو کشور اتفاق نظر داریم، خاطرنشان کرد: کمیسیون عالی دو کشور در سطح معاون اول رئیس جمهور ایران و نخست وزیر الجزایر برگزار می‌شود و وزارتخانه‌های ذیربط کمیته پیگیری این کمیسیون عالی را عهده‌دار هستند و در آینده نزدیک برای برگزاری کمیته پیگیری در پایتخت‌ها اقدام می‌کنیم.

وی ادامه داد: اتفاق نظر داریم در حوزه‌های علم و فناوری، شرکت‌های دانش‌بنیان، محیط زیست، انرژی‌های نو، کشاورزی، دارو و تجهیزات پزشکی و گردشگری و همچنین در زمینه‌های صنعت و معدن به همکاری‌های دو کشور شتاب بیشتری داده شود.

وزیر امور خارجه ایران با بیان اینکه در خصوص مسائل منطقه‌ای با وزیر خارجه الجزایر گفت‌وگوهای مهمی را داشتیم، اظهار کرد: الجزایر با مخالفت اجازه نداد عضویت ناظر رژیم جعلی اسرائیل در اتحادیه آفریقا عملیاتی شود؛ ثانیا الجزایر همواره از حامیان حقوق مردم فلسطین به شمار می‌رود و در ماه‌های اخیر نقش الجزایر برای بازگرداندن سوریه به اتحادیه عرب، نقشی برجسته‌ و ممتاز بود.

وی افزود: درباره تحولات داخلی سودان و برخی مداخلات خارجی در این کشور گفت‌وگو کردیم.

بازگشایی سفارتخانه‌ها و ازسرگیری روابط دیپلماتیک ایران و سودان در آینده نزدیک

امیرعبداللهیان با اشاره به دیدارش با سرپرست وزارت خارجه سودان در باکو و در حاشیه نشست وزرای خارجه جنبش عدم تعهد، گفت: در این دیدار توافق کردیم برای بازگشایی سفارتخانه‌ها و ازسرگیری روابط دیپلماتیک در آینده نزدیک در چارچوبی که با هم توافق خواهیم داشت، اقدام کنیم. همچنین در جریان آخرین وضعیت درگیری‌ها در سودان قرار گرفتم.

تمرکز گفت و گو وزیر امور خارجه ایران و الجزایر بر بحران داخلی سودان

رئیس دستگاه دیپلماسی عنوان کرد: امروز در گفت و گو با وزیر خارجه الجزایر یکی از نگرانی‌های مشترک ما تمرکز بر بحران داخلی در سودان و ضرورت بازگشت طرفین بر آتش‌بس و مسیر دیپلماسی و گفت‌وگو بود.

سفر رئیس جمهور به الجزایر به منظور حضور در نشست سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز

امیرعبداللهیان با بیان اینکه در خصوص آخرین تحولات در سایر حوزه‌‌های منطقه بحث و تبادل نظر داشتیم، اضافه کرد: در آینده پیش رو نشست سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز در الجزایر برگزار می‌شود که در حال برنامه‌ریزی هستیم که رئیس جمهور در این نشست حضور یابد.

وی ادامه داد: این یک فرصتی است برای دیدار با سران کشورهای صادرکننده گاز طبیعی و همچنین فرصت مهمی برای رایزنی‌های حضوری و مستقیم دوجانبه بین مسؤولان عالیرتبه ایران و الجزایر خواهد بود.

وزیر امور خارجه ایران تصریح کرد: مایلم تأکید کنم بر اینکه ما همچنان در دو مسیر تلاش برای بی اثر کردن تحریم‌ها همچنین لغو تحریم‌ها از مسیر درست دیپلماسی قرار داریم.

به گفته وی، در خصوص همکاری‌های بین‌المللی و مواضع مشترک و حمایت از کاندیداهای یکدیگر در مجامع منطقه‌ای و بین‌المللی با برادران در الجزایر اتفاق نظر داریم.

منبع
فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا