مقالات

کشف مدارک محرمانه در املاک ترامپ | ۳۷ مورد از اسناد فوق سری اتمی توسط ترامپ مخفی شده بود

کیفرخواستی که به تازگی و توسط دادستانان فدرال منتشر شد‌، رئیس جهمور سابق آمریکا را به توطئه و دروغ در زمینه بازگرداندن اطلاعات فوق سری متهم می‌کند. بر اساس این کیفرخواست کشف مدارک محرمانه در املاک ترامپ که توسط جک اسمیت ارائه شده است‌، برای اولین بار در تاریخ آمریکا یک رئیس جمهور سابق ایالات متحده را مورد اتهام جنایی قرار داد. اسمیت مسئولیت تحقیق و رسیدگی به پرونده ادعای ترامپ مبنی بر صورت گرفتن تقلب و دستکاری در انتخابات ریاست جمهوری پیشین را نیز بر عهده دارد. در مورد ماجرای کشف اسناد فوق سری که توسط ترامپ مخفی شده بودند نیز وعده پیگیری دقیق را به مردم آمریکا داده است. با توان تحلیل همراه باشید تا این کیفرخواست و رویکرد‌های مختلفی که به دنبال داشت را مورد بررسی قرار دهیم.

کشف مدارک محرمانه در املاک ترامپ | کیفرخواست دادستانان فدرال علیه دونالد ترامپ

کشف مدارک محرمانه در املاک ترامپ
کشف جعبه‌های حاوی مدارک محرمانه در پیشخوان اتاق جشن عمارت Mar-a-Lago ترامپ منبع: FT

دادستانان فدرال در روز جمعه از کیفرخواستی پرده‌برداری کردند که بر اساس آن‌، کشف مدارک محرمانه در املاک ترامپ صورت گرفته و دونالد ترامپ (Donald Trump‌) را به ۳۷ اتهام جنایی مجزا متهم می‌کند. آنها رئیس جمهور سابق آمریکا را به دروغگویی مکرر و پنهان‌کاری به منظور نگهداری غیرقانونی از برخی از حساس‌ترین اسرار امنیت ملی دولت نیز متهم کردند.

اکثر این اتهامات بر اساس درخواست‌نامه‌های قانونی مقامات فدرال‌، دونالد ترامپ را در راستای نگهداری غیرقانونی و غیرمتناسب از اسناد طبقه‌بندی شده در دسته فوق سری مقصر می‌دانند. بسیاری از این اسناد تا حدی حساس هستند که در دسته‌بندی «رویکرد مدیریتی ویژه» و یا ممنوعیت افشای آنها برای غیرآمریکایی‌ها و اتباع خارجی قرار دارند.

این در حالی بود که کیفرخواست منتشر شده همچنین جزئیات دقیقی از تلاش‌های ترامپ برای فریب دادن بازرسانی که در تلاش برای بازیابی ده‌ها پرونده سری بودند را نیز نشان می‌داد. از جمله این اقدامات به انتقال جعبه‌های حاوی اسناد محرمانه به اتاق‌هایی در سراسر املاک وی در عمارت Mar-a-Lago می‌توان اشاره کرد‌، به صورتی که حتی وکلای ترامپ نیز قادر به یافتن آنها نبودند. این تلاش‌ها به اتهاماتی حول محور توطئه وی بر علیه دولت آمریکا برای ممانعت از اجرای عدالت منجر شد و هر یک از این اتهامات حداکثر ۲۰ سال حبس را به دنبال دارند.

بر اساس این کیفرخواست که توسط جک اسمیت (Jack Smith‌)‌، بازپرس ویژه وزارت دادگستری ایالات متحده‌، ارائه شده است‌، برای اولین بار در تاریخ آمریکا یک رئیس جمهور سابق با اتهامات جنایی فدرال مواجه می‌شود.

اسمیت در روز جمعه و درست پس از افشای کیفرخواست اتهامات ترامپ گفت: ما از مجموعه قوانینی در آمریکا برخوردار هستیم که به صورت یکسان و برای همگان اجرا خواهند شد. او در صحبت‌های خود مردم را تشویق کرد تا برای «درک دامنه و شدت جرایم متهم» این کیفرخواست را به صورت کامل مطالعه کنند.

ارائه کیفرخواست نگهداری اسناد فوق برعلیه ترامپ
افشای کیفرخواست نگهداری از اسناد فوق سری ترامپ توسط جک اسمیت منبع: FT

پرونده کشف مدارک محرمانه در املاک ترامپ در دادگاه شامل ۳۱ سند است که وی ادعا می‌کند آنها را پنهان عمارت خود پنهان کرده است. از جمله این اسناد به سند «توانایی‌های هسته‌ای یکی از کشورهای خارجی» و سند دیگری در زمینه «حمایت یکی از کشور‌های خارجی از اقدامات تروریستی» می‌توان اشاره کرد.

این در حالیست که بخش بزرگی از این کیفرخواست بر تلاش‌های ترامپ برای پنهان‌سازی اسناد محرمانه پس از ترک مواضع قدرت در ژانویه سال ۲۰۲۱ تمرکز دارد. از جمله این اقدامات وی به جمع‌آوری جعبه‌هایی در حمام عمارت Mar-a-Lago و پیشنهادات وی به وکیل خود برای استخراج اسناد محرمانه‌ای از پرونده‌هایی که به بازرسان دولت تحویل داده شد‌، می‌توان اشاره کرد.

علاوه بر این‌، دادستانان فدرال رونوشتی از یک نوار صوتی تهیه کردند که در آن ترامپ «طرح حمله» آمریکا به یک کشور خارجی را برای محققان بازدید‌کننده توصیف می‌کند و اعتراف می‌کند که «در جایگاه رئیس جمهور توانایی خارج کردن این طرح از حالت طبقه‌بندی شده را در اختیار داشتم» اما «اکنون توانایی انجام چنین کاری را ندارم». او در ادامه صحبت‌های خود افزود که «این ماجرا هنوز هم در دسته اطلاعات سری جای دارد» و همین امر نشان می‌داد که او می‌دانست در حال به اشتراک‌گذاری اطلاعات طبقه‌بندی شده به صورت نادرست است.

کشف جعبه‌های اسناد فوق سری در عمارت Mar-a-Lago
کشف جعبه‌های اسناد فوق سری در عمارت Mar-a-Lago در سال ۲۰۲۱ منبع: FT

این کیفرخواست والتین نائوتا (Waltine Nauta‌)‌، پیشخدمت سابق کاخ سفید‌، را نیز به عنوان دستیار و همدست ترامپ محکوم می‌کند. نائوتا به جاساز کردن جعبه‌های حاوی اسناد محرمانه به درخواست ترامپ در عمارت Mar-a-Lago متهم است. هر دو این افراد در روز سه‌شنبه برای حضور در دادگاه فدرال در میامی فلوریدا احضار شده‌اند.

ترامپ در پستی در پلتفرم اجتماعی Truth خود اسمیت را تا حدی «مضطرب» دانست و اعلام کرد که «سوابق مورد بحث را به صورت آشکارا ارائه کرده است». او همچنین اظهار کرده است که این اتهامات از انگیزه‌های سیاسی برخوردار هستند. امکان دسترسی فوری به نائوتا برای شنیدن اظهارات وی وجود نداشت.

کیفرخواست مربوط به کشف مدارک محرمانه در املاک ترامپ مدت کوتاهی پس از این‌که دو وکیل ارشد مدافع وی به صورت ناگهانی از تیم حقوقی او کناره‌گیری کردند باز شد. کناره‌گیری جیم تراستی (Jim Trusty‌) و جان رولی (John Rowley‌) وضعیت دفاعیه ترامپ را به بلاتکلیفی کشانده و این رویداد با به چالش کشیده شدن او توسط چندین رقیب جدید او برای نامزدی ریاست جهوری جبهه جمهوری‌خواهان همزمان بود.

با وجود این‌که ترامپ همچنان در جایگاه پیشتاز حمایت از جانب حزب خود در روند انتخابات ۲۰۲۴ قرار دارد‌، اما اتهامات اخیر وی از جمله دومین کیفرخواست جنایی او در چند ماه اخیر بوده و انتظار می‌رود تا سومین کیفرخواست جنایی او در تابستان امسال و از جانب دادستان‌های محلی جورجیا صادر شود. به عقیده تعداد روزافزونی از جهوری‌خواهان‌، سنگینی بار چالش‌های قانونی ترامپ می‌تواند موجب تضعیف موضع او در برابر حوزه در حال گسترش رقبای ریاست جمهوری شود.

با این وجود‌، جهوری‌خواهان Capitol Hill به دفاع از او برخواستند. ترامپ به رای‌دهندگان اولیه در راستای مخالفت با این اتهامات و نشان دادن آزار و اذیت همراه با انگیزه سیاسی از جانب دموکرات‌ها و دولت جو بایدن (Joe Biden‌) امیدوار است. جمهوری‌خواهان ارشد از جمله کوین مک‌کارتی (Kevin McCarthy‌)‌، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا‌، و البته ران دیسانتیس (Ron DeSantis‌)‌، فرماندار فلوریدار و رقیب اصلی ترامپ در سال ۲۰۲۴‌، به دلیل انتشار کیفرخواست کشف مدارک محرمانه در املاک ترامپ وزارت دادگستری را مورد حمله قرار دادند.

به گفته ترامپ دو وکیل ارشد او توسط تاد بلانچ (Todd Blanche‌)‌، که هم‌اکنون نیز در تیم حقوقی وی حضور دارد و «یک شرکت که نامش در آینده اعلام می‌شود» جایگزین خواهند شد.

در بیانیه‌ای که روز جمعه منتشر شد‌، تراستی و رولی اظهار داشتند که: سپری کردن ایام سال گذشته در دفاع از ترامپ موجب افتخار ما بود و بر این باور هستیم که او در جریان اتهامات اخیر نیز مورد تبرئه قرار خواهد گرفت.

رئیس جمهور سابق آمریکا در روز جمعه تکرار کرد که بر اساس قانون سوابق ریاست جمهوری این «اجازه را دارد» که اسناد سری را در اختیار داشته باشد. این در حالیست که بر اساس این قانون سوابق رسمی ریاست جمهوری به ایالات متحده تعلق دارد و نه شخص رئیس جمهور‌، و البته لازم است تا این اسناد در یکی از انبار‌های فدرال نگهداری شوند.

علاوه بر پرونده اسناد طبقه‌بندی شده‌، اسمیت در حال مدیریت کردن تحقیقاتی در مورد ادعای دخالت ترامپ در جریان انتقال قدرت وی به بایدن پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ نیز هست.

فانی ویلیس (Fani Willis‌)‌، دادستان ناحیه فولتون در ایالت جورجیا‌، نیز تحقیقاتی را در مورد نظرسنجی‌های مربوط به انتخابات سال ۲۰۲۰ هدایت می‌کند. به گفته کارشناسان حقوقی‌، با توجه به تحقیقات همزمان اسمیت در این زمینه‌، این موارد در دسته بزرگ‌ترین تهدیدهای حقوقی پیش روی ترامپ هستند.

کیفرخواست کشف مدارک محرمانه در املاک ترامپ کمی بعدتر از این‌که ترامپ در اوایل سال جاری به ۳۴ مورد جعل سوابق تجاری در پرونده‌ای که توسط دادستان ناحیه منهتن مطرح شده بود اعتراف کرد، منتشر شد. این در واقع اولین باری بود که یکی از روسای جمهور فعلی یا سابق آمریکا مورد اتهام جنایی قرار می‌گیرد. این اتهامات بر اساس قانون ایالت نیویورک مطرح شدند.

سخن پایانی

با توجه به اتهامات اخیری که به واسطه افشای کیفرخواست دادستانان فدرال علیه دونالد ترامپ صورت گرفت‌، وی به همراه پیشخدمت سابق کاخ سفید‌، والتین نائوتا‌، در روز سه‌شنبه مورخ ۲۳ خرداد ۱۴۰۲ به دادگاه احضار شد. بر اساس کیفرخواست کشف مدارک محرمانه در املاک ترامپ ، وی اولین رئیس جمهوری محسوب می‌شود که در تاریخ آمریکا مورد اتهامات جنایی قرار گرفته است. جک اسمیت این کیفرخواست را ارائه کرده و مسئولیت تحقیقات بر روی پرونده ادعای ترامپ مبنی بر صورت گرفتن تقلب در انتخابات پیشین ریاست جمهوری آمریکا را نیز بر عهده دارد. به گفته برخی از کارشناسان حقوقی‌، این بزرگ‌ترین تهدید‌ها پیش روی رئیس جمهور سابق آمریکا است. وی همچنان به آرای اولیه در این حیطه امیدوار بوده و انتظار دارد تا این ماجرا به موضوعی با انگیره سیاسی از جانب دموکرات‌ها و دولت بایدن کشیده شده و به تبرئه وی منتهی شود. نظر شما در مورد افشای خبر نگهداری غیرقانونی اسناد سری توسط ترامپ چیست؟ آیا این اتهامات به کنار رفتن وی از کارزار انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا منتهی می‌شود؟

منبع
FT

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا