مقالات

هشدار ECB به بروکسل در مورد مالیات بر دارایی های مسدود شده روسیه | اتحادیه اروپا در صدد بازسازی اوکراین

فرانکفورت از این بیم دارد که بهره‌برداری از سود دارایی‌های بلوکه شده روسیه موجب پایین آمدن ارزش یورو در قالب یک ارز جهانی بشود. بانک مرکزی اروپا نیز در مورد سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته از دارایی های مسدود شده روسیه در اروپا به بروکسل هشدار داد. برخی از کشور‌های عضو کمیسیون اروپا از جمله بروکسل به دنبال سرمایه‌گذاری کردن و بهره‌برداری از دارایی‌های بلوکه شده روسیه در قاره هستند تا بتوان با استفاده از این منابع مالی به بازسازی اوکراین و بهبود وضعیت پناهندگان جنگ روسیه و اوکراین پرداخت. با توان تحلیل در این مقاله همراه باشید تا پیامد‌های این اقدامات و نگرانی‌های موجود در اتحادیه اروپا را مورد بررسی قرار دهیم.

دارایی های مسدود شده روسیه در اروپا | تاثیر بهره‌برداری از این منابع مالی بر روی یورو

دارایی های مسدود شده روسیه در اروپا
منبع: FT

بانک مرکزی اروپا (ECB‌) در مورد ادعای روسیه برای دریافت دارایی‌های بلوکه شده خود به بروکسل هشدار داد. دریافت این دارایی‌ها می‌تواند موجب آسیب رساندن به ارزش یورو در گستره جهانی شده و ثبات مالی را به خطر بیاندازد.

بر اساس اظهارات افراد متخصص دخیل در این مبحث‌، یکی از موسسه‌های مستقر در فرانکورت به صورت خصوصی به اتحادیه اروپا اعلام کرد: تبدیل پرداختی‌های مبتنی بر اوراق بهادار تحت مالکیت بانک مرکزی روسیه به بودجه مورد نیاز اوکراین ممکن است عواقب بدی را برای بازار‌های جهانی به همراه داشته باشد.

چنین هشدار‌هایی به صورت همزمان با تلاش‌های مقامات اتحادیه اروپا برای بررسی رویکرد‌های بهره‌برداری از برخی درآمد‌های حاصل از دارایی های مسدود شده روسیه در بستر مالی اروپا منتشر شده‌اند. با توجه به تصمیم ولادمیر پوتین (Vladimir Putin‌) برای آغاز جنگ روسیه و اوکراین‌، اوکراین ناگزیر است تا زیر بار لایحه بازسازی به مبلغ صد‌ها میلیارد یورو برود.

بانک مرکزی اروپا هشدار داده است که استفاده کردن از درآمد حاصل از نرخ بهره دارایی‌های بلوکه شده روسیه در اروپا می‌تواند سایر بانک‌های مرکزی که مقادیر زیادی از پول در اختیار دارند را به «رویگردانی از یورو» تشویق کند. بر اساس پیش‌نویس یادداشت داخلی اتحادیه اروپا که توسط Financial Times مورد بررسی قرار گرفته است‌، این اتفاق در حالتی تشدید خواهد شد که اتحادیه اروپا به صورت یک‌جانبه و بدون مشارکت با سایر کشور‌های عضو گروه هفت عمل کند.

بر اساس این یادداشت‌ها که موقعیت بانک مرکزی اروپا را تشریح می‌کرد: پیامد‌های مربوط به دارایی های مسدود شده روسیه می‌توانند بسیار قابل ملاحظه باشند، بدین صورت که ممکن است به ایجاد تفاوت و تنوع در دارایی‌های مبتنی بر یورو‌، افزایش هزینه‌های مورد نیاز برای تامین مالی کشور‌های اروپایی و تنوع در معاملات تجاری منجر شود. در ادامه‌، یکی از مقامات بانک مرکزی اروپا از نظردهی در مورد این موضوع سر باز زد.

بدین منظور و با توجه به هدف‌گذاری افزایش بودجه‌، بروکسل طیف گسترده‌ای از رویکرد‌ها را در رابطه با دارایی‌های بلوکه شده روسیه در نظر گرفته است. از جمله این رویکرد‌ها به مدیریت فعالانه دارایی‌های روسیه برای تولید بازده مالی برای اوکراین‌، و یا برداشت حاصل از بدهی‌های نشئت گرفته از این دارایی‌ها می‌توان اشاره کرد.

اقدامات بلژیک برای بهره‌برداری از دارایی های مسدود شده روسیه در اروپا

از جمله یکی از بخش‌های جالب توجه در این عرصه به سپرده‌گذاری‌های مرکزی اوراق بهادار‌، مثل Euroclear در بلژیک می‌توان اشاره کرد. در این کشور و به واسطه تحریم‌ها‌، به میزان ۱۹۶.۶ میلیارد یورو از دارایی‌های روسیه به مدت یک سال بلوکه شده است. با افزایش میزان انباشته شدن کوپن‌ها و سررسید اوراق قرضه‌، میزان انباشت دارایی‌ها نیز رو به افزایش است اما Euroclear امکان بازگرداندن این پول به صاحب قانونی خود را در اختیار ندارد.

بنابراین‌، این دارایی‌ها به صورت موقت و توسط Euroclear دوباره سرمایه‌گذاری می‌شوند تا به نوعی به بهبود جریان موجود در بازار‌های مالی کمک شده و سود بیشتری نیز حاصل شود. مقامات اتحادیه اروپا نیز به دنبال این هستند که آیا امکان انتقال سود حاصل از این سرمایه‌گذاری‌ها به اوکراین وجود خواهد داشت یا خیر. Euroclear سود زیادی را با استفاده از دارایی های مسدود شده روسیه به دست آورده است و بر اساس گزارش منتشر شده از این سرمایه‌گذاری‌ها‌، در طول سه ماه اول سال ۲۰۲۳ به میزان ۷۳۴ میلیون یورو سود از موجودی نقدی دارایی‌های تحریم شده روسیه در اروپا به دست آمده است.

بر اساس نظرات افراد دخیل در این مبحث‌، یکی از ایده‌هایی که در این عرصه توسط مقامات کمیسیون اروپا در دست بررسی قرار دارد این است که متولیان دارایی‌های تحریم شده روسیه در اتحادیه اروپا باید سهمی از سود حاصل از این دارایی‌ها داشته باشند.

با این وجود‌، این ایده موجب ایجاد نگرانی در میان کشور‌های عضو اتحادیه اروپا و فرانکفورت شده است که یورو را به عنوان یک ارز بین‌المللی تبلیغ می‌کند و به هیچ عنوان نمی‌خواهد که میزان اعتماد به ساختار‌های مالی اتحادیه اروپا مورد تزلزل قرار بگیرد. کمیسیون اروپا از نظر‌دهی در مورد این موضوع امتناع کرد.

آیا بهره‌برداری از منابع مالی بلوکه شده روسیه در اروپا اخلاقی است؟

به گفته یکی از دیپلمات‌های اتحادیه اروپا: هیچ اختلاف نظری در مورد اخلاقی بودن بهره‌برداری از دارایی های تحریم شده روسیه در اروپا وجود ندارد‌، اما «چگونگی» منفعت بردن از این دارایی‌ها موضوعی است که مورد بحث قرار دارد. به هیچ عنوان نمی‌توان حاکمیت قانون را نادیده گرفت. در صورتی که رویکرد قابل دفاعی از نظر قانونی برای این عرصه بیابیم‌، بهره‌برداری از این منابع مالی چه پیامد‌هایی را برای جایگاه یورو به عنوان یک ارز جهانی به همراه خواهد داشت؟

این دیپلمات افزود که کمیسیون اروپا مشتاق است تا اقدامات مفیدی در راستای بهره‌بردای از دارایی‌های مسدود شده روسیه در اروپا به انجام برساند و راهکار‌هایی همسو با این مقاصد نیز در طول ماه جاری مطرح شده‌اند.

دولت بلژیک پیش از این نیز اعلام کرده بود که قصد دارد تا درآمد حاصل از مالیات کمپانی‌ها را از سود حاصل از دارایی های بلوکه شده روسیه در Euroclear برای کمک به اوکراین مورد استفاده قرار دهد. این پول برای زمینه‌هایی مثل کمک‌های نظامی‌، بشردوستانه و همچنین برای کمک به پناهندگان در نظر گرفته شده است.

بلژیک انتظار دارد تا در طول سال جاری و در پوشش رژیم مالیاتی عادی خود حداقل به میزان ۶۲۵ میلیون یورو سود از این دارایی‌ها به دست بیاورد. سخنگوی نخست وزیر بلژیک جناب الکساندر دو کرو (Alexander de Croo‌) از اظهار نظر در مورد این موضوع خودداری کرد.

سخن پایانی

در این مقاله به اقدامات اتحادیه اروپا برای تصمیم‌گیری در مورد شیوه سرمایه‌گذاری و کسب سود از دارایی های مسدود شده روسیه در اروپا پرداختیم. با توجه به تصمیمات کشور‌های عضو کمیسیون اروپا و فرانکفورت که حامی یورو به عنوان یک ارز جهانی محسوب می‌شود‌، استفاده از این منابع مالی می‌تواند پیامد‌هایی را برای ارزش یورو و متزلزل کردن بازار‌های جهانی به همراه داشته باشد. گذشته از این مبحث‌، صحبت‌های مربوط به بهره‌برداری از منابع مالی مسدود شده روسیه در اروپا در بحبوحه بحث گسترده در مورد راهکار‌های جمع‌آوری بودجه برای بازسازی اوکراین و چگونگی اطمینان حاصل کردن از مشارکت روسیه در این عرصه به انجام می‌رسند. در طول هفته گذشته یک لایحه دوحزبی حول محور اجازه بایدن برای مصادره اموال تحت حاکمیت روسیه در سنای آمریکا مطرح شد. این اموال نیز در صورت مصادره شدن به بازسازی بلند مدت اوکراین اختصاص داده خواهد شد. نظر شما در مورد دارایی‌های مبتنی بر یورو تحت مالکیت روسیه که در اروپا تحریم شده‌اند چیست؟ آیا بهره‌برداری از این منابع به متزلزل شدن جایگاه یورو منتهی خواهد شد؟

منبع
FT

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا