اخبار

بازار بورس ۸ مهر / سقوط از کانال یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحدی

بازار بورس ۸ مهر با ۱.۵ درصد ریزش شاخص کل، معاملات بازار را به پایان رساند و به این ترتیب در کانال یک میلیون و ۴۹۲ هزار واحد قرار گرفت. حمایت از بازار سبب شد که صف‌های فروش در برخی سهم‌های شاخص‌ساز جمع شوند.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری تجارت نیوز، بازار بورس ۸ مهر به گونه‌ای شروع شد که فشار عرضه در اکثریت نمادها از جمله نمادهای شاخص‌ساز، شاخص کل را از محدوده‌ی یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد نیز تنزل داد.

در ادامه اما حقوقی‌ها برای حمایت از نمادهایی مانند فولاد، فملی، پتروشیمی و خودرو اقدام به جمع‌آوری صف‌های فروش آن‌ها کردند. به این ترتیب بازار به تعادلی نسبی در عرضه و تقاضا رسید. هر چند این حمایت بازار در عرضه و تقاضا کمی به سمت تعادل حرکت کرد اما این حمایت برای رشد شاخص بازار سهام کافی نبود.

در کنار حمایت حقوقی‌های بازار اما این افزایش تقاضای حقیقی‌ها بود که سبب تقویت حمایت حقوقی و در نهایت سبب بروز نشانه‌های بهبود بازار شد.

بازار بورس ۸ مهر شاهد دو موج عرضه بود. اولین موج عرضه، در نمادهای شاخص‌ساز اتفاق افتاد. در ادامه نیز دومین موج به دنبال مثبت نشدن بازار از طریق حمایت حقوقی‌ها شکل گرفت که اولی با شروع بازار در نمادهای شاخص‌ساز همراه بود و دومین موج عرضه هم بعد از مثبت نشدن بازار با حمایت حقوقی شکل گرفت.

از نخستین زمزمه‌های مربوط به ادعای روزنامه‌ی الجریده مبنی بر مذاکره ایران و آمریکا، بازار فضایی هیجانی به خود گرفت و به دنبال آن افزایش عرضه از سمت حقیقی‌ها به وجود آمد. به این ترتیب بازار بورس در حالی با ریزش شدید مواجه شد که دیگر متغیرهای تاثیرگذار بر شاخص کل نوید صعود بازار را می‌دادند.

فملی، فارس و فولاد دارای بیش‌ترین تاثیر منفی و نماد تاپیکو نیز دارای بیشترین تاثیر مثبت روی شاخص بودند. مجموع ارزش معاملات امروز نیز روی عدد ۱۳,۴۶۷ ایستاد.

نماد وبصادر نیز که به دلیل افشای اطلاعات بااهمیت گروه الف با توقف همراه شده بود، امروز بدون محدودیت دامنه نوسان بازگشایی شد و در آخر در رنج مثبت به کار خود پایان داد.

با شرایطی که بازار بورس ۸ مهر به پایان رسید، انتظار می‌رود فردا بازاری متعادل‌تر و متفاوت با روزهای سپری شده‌ی هفته‌ی جاری را شاهد باشیم.

منبع
تجارت نیوز

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا