اخبار

منابع حاصل از فروش سهام از بازار سرمایه خارج نشده است

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس با اشاره به رشد شاخص کل بورس طی امروز اعلام کرد منابع حاصل از فروش سهام در ۵ روز پرعرضه گذشته به هیچ وجه از بازار سرمایه خارج نشده است.

به گزارش توان تحلیل، به نقل از پایگاه خبری سنا، امیرمهدی صبایی، مدیر نظارت بر بورس‌ها سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: امروز شاخص کل بورس بر اساس آخرین قیمت معاملات (نه بر اساس قیمت‌های پایانی که در سایت مدیریت فناوری منتشر می‌شود)، تا رقم ۱۰۰ هزار واحد و بیش از ۴.۵ درصد رشد داشت.

منابع حاصل از فروش سهام از بازار سرمایه خارج نشده است

صبایی اظهار کرد: همان‌گونه که پیش‌تر نیز بیان شد، منابع حاصل از فروش سهام در ۵ روز پرعرضه گذشته به هیچ وجه از بازار سرمایه خارج نشده و طبق چرخه طبیعی و تکرارپذیر بازار، با از بین رفتن فضای هیجانی، مجدداً قابلیت بازگشت به بازار سهام را دارد و برخی آمارهای منتشر شده از خروج پول از بازار سرمایه ظرف روزهای گذشته، به ‌هیچ وجه قابل اتکا و تحلیل نیست.

۵۰ کد حقیقی، امروز بیش از فروش هفته پیش سهام خریدند

این مقام مسئول به منظور بررسی این موضوع، به‌ رصد رفتار خریداران برتر روز جاری و مقایسه آن با ۵ روز معاملاتی گذشته پرداخت و گفت: در روز جاری ۵۰ خریدار برتر حقیقی بازار، جمعاً بالغ بر ۴۶۵ میلیارد تومان سهام به صورت خالص خریداری کردند؛ در حالی که دقیقاً همین ۵۰ کد معاملاتی، ظرف ۵ روز گذشته اقدام به خالص فروش سهام به مبلغ ۴۱۶ میلیارد تومان داشتند.

وی ادامه داد: به عبارتی بیش از آن مبلغی که ظرف روزهای منفی بازار فروختند، ظرف یک روز خریداری کردند؛ البته برخی در قیمت‌های بالاتر از قیمت فروش، خریدار بودند.

نقدینگی بین طبقات مختلف دارایی جابه‌جا شده است

مدیر نظارت بر بورس‌ها سازمان بورس تصریح کرد: بنابراین به گواه آمار مشاهده می‌شود نقدینگی تنها بین طبقات مختلف دارایی جابه‌جا شده و از بازار سرمایه خارج نمی‌شود؛ لیکن انتشار آمار غیردقیق، بعضا موجب سو برداشت و تحلیل و تفسیر اشتباه در بازار شده و می‌تواند به تشدید فضای هیجانی دامن بزند.

صبایی خاطرنشان کرد: در پایان اکیداً از دلسوزان، خیرخواهان و خصوصاً فعالان رسانه‌ای بازار سرمایه تقاضا و انتظار دارم، در روزهایی که بازار به هر دلیلی دچار هیجان منفی و ترس فراگیر می‌شود، بدواً با رویکرد مواجهه با ریسک شیوع ترس فراگیر، حتی‌الامکان شرایط را برای بازگشت آرامش و تعادل پایدار به بازار فراهم کنند.

وی اضافه کرد: متعاقباً پس از برقراری ثبات نسبی و آرامش، امکان بیان هرگونه اعتراض یا پیگیری، هرگونه شائبه و ابهام وجود دارد و سازمان بورس این آمادگی را اعلام می‌کند تا در فضایی روشن و شفاف، به ابهامات و سوالات مطرح شده، پاسخ دهد.

منبع
سنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا