اخبار

بازار بورس ۶ مهر / شاخص کل بورس ۲.۶۹ درصد افت کرد

بازار بورس ۶ مهر در شرایطی به کار خود پایان داد که به علت فشار عرضه در نمادهای شاخص‌ساز، شاخص کل بازار سهام ۲.۶۹ درصد افت کرد. با این کاهش، شاخص کل بازار به عدد یک میلیون و ۵۷۲ هزار واحد رسید.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری تجارت نیوز، بازار بورس ۶ مهر با افت همراه بود و با ۲.۶۹ درصد کاهش به یک میلیون و ۵۷۲ هزار واحد رسید. این روند کاهشی در شرایطی ایجاد شده است که بازار تحت تأثیر اخبار سیاسی و تحولات اوضاع اقتصادی، فضایی هیجانی را تجربه می‌کرد.

به این ترتیب جو هیجانی حاکم بر بورس امروز منجر به ایجاد صف‌های فروش میلیونی در نمادهای شاخص‌ساز شد و حتی نمادهایی که با توجه به پشت سر گذاشتن دوره اصلاح قیمتی و نرخ دلار در انتظار رشد قیمتی بودند نیز تحت تأثیر افزایش فشار عرضه، منفی شدند.

نمادهای شاخص‌سازی که امروز تحت تاثیر فشار عرضه در بازه‌ی منفی معامله شدند و بیشترین تأثیر منفی را روی شاخص کل داشتند شامل نمادهای فولاد، فملی، فارس، نمادهای پالایشی و کگل بودند.

از عواملی که بازار بورس ۶ مهر را با افت روبه‌رو کرد می‌توان به کلیت منفی بازار از روزهای پیشین و صف‌های فروش میلیونی امروز، اخبار مذاکره محرمانه ایران و آمریکا، سیر نزولی بازار سرمایه نسبت به بازارهای موازی در یک ماه اخیر، عدم حمایت از بازار سرمایه از سوی دولت و ارگان‌های دیگر، اشاره کرد.

در این حین اما نمادهای بانکی که در ابتدای معاملات روندی نزولی داشتند، پس از بازگشایی بدون محدودیت دامنه نوسان نماد وبصادر که به علت افشای اطلاعات بااهمیت گروه الف متوقف شده بود با بهبود وضعیت رو به رو شدند. اما در ادامه معاون بازار شرکت بورس از احتمال باطل شدن معاملات وبصادر خبر داد. محمود گودرزی، معاون بازار شرکت بورس تهران در این زمینه گفت: «در حال بررسی گزارش نظارتی هستیم که تا ساعتی دیگر نهایی می‌شود. بنابراین به احتمال زیاد کلیه معاملات امروز بانک صادرات به دلایل نظارتی، تایید نخواهد شد. این موضوع و اعلام رای نهایی به زودی مشخص و به طور رسمی اطلاع رسانی خواهد شد.»

به دنبال این بررسی ها کلیه معاملات وبصادر باطل شد و احتمالا فردا این نماد بدون محدودیت دامنه نوسان دوباره بازگشایی می‌شود.

همچنین صف فروش نماد وبملت برچیده و عرضه در نماد وتجارت با کاهش رو به رو شد.

در خبر مهم دیگری پیرامون بازار بورس، امروز دولت درباره‌ی وضعیت بازار بورس جلسه‌ای با موضوع مراقبت از اطلاعات و زیرساخت نرم‌افزاری شرکت‌های بورسی با حضور مدیران کارگزاری‌های بانکی و غیربانکی و همچنین مدیرانی از سازمان بورس برگزار کرده است. این جلسه در ادامه‌ی مشکل برخی کارگزاری‌ها از جمله آگاه تشکیل شده است که طی ماه‌های اخیر تحت تأثیر ورود تعداد زیادی از مردم با اختلال گسترده‌ای روبه‌رو شدند و اعتراضات شدید کاربران را در پی داشت.

منبع
تجارت نیوز

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا