اخبار

بازار بورس ۵ مهر / پیشی گرفتن عرضه از تقاضا در پی شوک به بازار

بازار بورس ۵ مهر در حالی که ابتدای روز شاهد رشد شاخص بود اما در پایان تحت تأثیر تحولات بورس دچار شوک شده و با روند کاهشی همراه بود.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری تجارت نیوز، بازار بورس ۵ مهر در پایان کار خود، با پیشی گرفتن عرضه از تقاضا همراه شد. این مسئله در حالی است که در ابتدای معاملات شاهد رشد یک و نیم درصدی شاخص بودیم اما در ادامه‌ی انتشار خبری مبنی بر ممنوعیت معاملات الگوریتمی و نوسان‌گیری روزانه، بازار دچار شوک شد و روندی کاهشی به خود گرفت، هرچند که مدیرعامل شرکت بورس تهران در دفاع از این تصمیم، آن را اقدامی مناسب توصیف کرد. افزایش نرخ ارز و رسیدن آن به مرز ۳۰ هزار تومان نیز در این روند موثر محسوب می‌شود.

به این ترتیب در ادامه بازار با افزایش عرضه نسبت به تقاضا در نمادهای شاخص‌ساز مواجه شد و روندی کاهشی در پیش گرفت. علی رغم روند کاهشی حاکم بر بورس، در پایان معاملات در حالی که شاخص هم‌وزن بازار منفی بود، شاخص کل با چهار هزار واحد رشد و رسیدن به عدد یک میلیون و ۶۱۵ هزار واحد به کار خود پایان داد. ارزش معاملات بازار بورس ۵ مهر نیز در حدود هفت هزار میلیارد تومان بود.

در بازار بورس ۵ مهر همچنین محصولات شیمیایی معاملات درخور توجهی را با ارزش ۸۲۳ میلیارد تومان تجربه کردند. نماد فارس که نماینده این گروه محسوب می‌شود نیز در صدر نمادهای شاخص‌ساز قرار گرفت. نمادهای شگویا، تاپیکو، شغدیر، شاروم، مارون، شصدف، شکربن، ساینا، جم‌پیلن و شبصیر نمادهایی هستند که در گروه محصولات شیمیایی در سقف قیمت روزانه قرار گرفتند.

از رویدادهای قابل اشاره امروز نیز می‌توان به رکوردشکنی شرکت فولاد مبارکه اصفهان اشاره کرد که با درآمد ۵۵۱۰ میلیارد تومانی رکورد مبلغ فروش ماهیانه را شکست.

همچنین فلزات اساسی، بانک‌ها و فراورده نفتی صنایع برتر بازار امروز محسوب می‌شوند.

منبع
تجارت نیوز

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا