اخبار

بازار بورس ۱۵ مهر / رشد یک‌پارچه‌ی نمادها و بازگشت تعادل نسبی به بازار

در پایان معاملات بازار بورس ۱۵ مهر با رشد تقاضا در نمادهای ‌شاخص‌ساز، شاخص کل بورس و شاخص هم‌وزن هر دو مثبت شدند.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری تجارت نیوز، بازار بورس ۱۵ مهر در حالی به کار خود پایان داد که شاخص کل بازار با بیش از ۱.۵ درصد رشد به یک میلیون و ۵۱۴ هزار واحد رسید. شاخص هم‌وزن نیز بیش از یک درصد رشد داشت که این مسئله نشان‌دهنده‌ی رشد یک‌پارچه همه سهم‌ها است. به این ترتیب بورس معاملات امروز خود را با کلیتی مثبت به پایان رساند.

در آغاز معاملات امروز به دنبال افزایش تقاضا در بازار، شاهد معامله‌ی سهام نمادهای خودرویی و بانکی در رنجی مثبت بودیم اما نمادهایی مانند فولاد همچنان درگیر تقابل عرضه و تقاضا بودند و در رنج منفی معاملات قرار داشتند تا این که در نهایت طی نیم ساعت پایانی جریان معاملات امروز، تقاضا بر عرضه در این نماد نیز پیشی گرفت. به این ترتیب امروز شاهد معامله‌ی نمادهای خودرویی، بانکی‌ها، پتروشیمی‌ها و فراورده‌های نفتی در رنج مثبت بودیم و نمادهای کوچک‌تر بازار نیز وضعیت مطلوبی را تجربه کردند.

در روزهای گذشته به دنبال کاهش نرخ دلار در بازار که به علت تحولات سیاسی و مخصوصاً ابتلای دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا به کرونا ایجاد شده بود، بازار بورس نیز که بازاری ارزمحور است، روندی کاهشی داشت. امروز اما دلار مجدداً به مرز ۳۰ هزار تومانی شدن رسید. به دنبال این مسئله شاهد گرایش بازار به سمت نمادهای بانکی و خودرویی بودیم که کمتر ارزمحور هستند.

در یک برآیند کلی می‌توان گفت تا به الان جو هیجانی بورس تخلیه شده است و دیگر شاهد عرضه‌ی سنگین در نمادهای شاخص‌ساز نیستیم و با پیشی گرفتن تقاضا از عرضه، بازار به تعادلی نسبی رسیده است.

علی رغم پیش‌بینی کارشناسان مبنی بر نوسانی بودن بازار سهام تا نتیجه انتخابات آمریکا، به نظر می‌رسد اگر بازار بورس روزهای آینده را نیز مشابه وضعیت امروز سپری کند تا هفته‌ی آینده شاخص کل بازار سهام از محدوده‌ی مقاومتی خارج می‌شود و بازار روندی صعودی را آغاز می‌کند.

منبع
تجارت نیوز

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا