اخبار

بازار بورس ۱۹ آبان / روند فرسایشی بازار بورس ادامه پیدا کرد

بازار بورس ۱۹ آبان در حالی به کار خود پایان داد که شاخص کل به دنبال فشار عرضه‌ی شدید با بیش از دو درصد افت به یک میلیون و ۲۱۵ هزار واحد رسید.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری تجارت ‌نیوز، بازار بورس ۱۹ آبان در پایان معاملات خود شاهد ریزش بیش از دو درصدی شاخص کل بود. به این ترتیب با ادامه‌ی روند ریزشی و فرسایشی بازار بورس در روزهای گذشته، شاخص کل به عدد یک میلیون و ۲۱۵ هزار واحد رسید. این روند کاهشی در شرایطی تداوم پیدا کرد که از میانه‌ی معاملات، خبر لغو ممنوعیت نوسان‌گیری روزانه از ۲۰ آبان ماه منتشر شد. همچنین ارزش معاملات خرد امروز بازار، ۶۰۹۸ میلیارد تومان بود.

بیشترین حجم خروج نقدینگی حقیقی‌ها را سه نماد معاملاتی فولاد، فملی و وبصادر تجربه کردند چرا که امروز معاملاتشان متعادل‌تر شده بود. همچنین نمادهای رانفور، پاکشو، سیتا، خپارس و تیپیکو بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند و مانع از افت فزاینده‌ی آن شدند. نمادهای فولاد، فملی، کگل، پارسان و کچاد بیشترین اثر کاهشی را بر بازار بورس داشتند.

این ریزش فزاینده در شرایطی تداوم پیدا کرده است که علی رغم کاهش قابل توجه قیمت دلار، سهم‌های ارزمحور همچنان ارزندگی خود را حفظ کرده‌اند. از سوی دیگر نمادهای خودرویی و بانکی که انتظار می‌رفت به دنبال کاهش نرخ دلار رشد داشته باشند، با افزایش عرضه مواجه بودند و نتوانستند صعودی شوند.

طبق تحلیل گروهی از کارشناسان، بازار سهام برای رسیدن به تعادل نیازمند تزریق ۱۰ هزار میلیارد تومان پول است اما دولت در شرایط فعلی این میزان پول در دسترس ندارد. علاوه بر آن بازارگردان‌ها نیز نتوانسته‌اند آن گونه که مسئولان انتظار داشتند، مثبت ظاهر شوند. طبق این تحلیل‌ها محدوده حمایتی بعدی شاخص کل تا زمان ثبات نرخ دلار و تثبیث سایر متغیرها، یک میلیون و ۱۵۰ هزار واحد خواهد بود.

منبع
تجارت نیوز

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا