اخبار

بازار بورس ۱۵ دی / رشد شاخص کل در سایه‌ی خبر استیضاح وزیر اقتصاد

در چارچوب معاملات بازار بورس ۱۵ دی شاهد رشد ۱.۴ درصدی شاخص کل بودیم. شاخص هم‌وزن نیز امروز مثبت بود و حدود ۱.۵ درصد رشد کرد.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری تجارت نیوز، بازار بورس ۱۵ دی در حالی به کار خود پایان داد که بر خلاف ریزش‌های شدید روز گذشته، شاخص کل توانست ۱.۴ درصد رشد را به ثبت برساند و به این ترتیب به عدد یک میلیون و ۳۷۴ هزار واحد رسید. همسو با شاخص کل، شاخص هم‌وزن نیز رشدی ۱.۵ درصدی را تجربه کرد. ارزش معاملات امروز نیز بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان بود که نسبت به روز گذشته کاهشی ۴ درصدی را نشان می‌دهد. شاخص کل فرابورس نیز امروز ۲۲۶ واحد رشد کرد و به رقم ۱۹ هزار و ۵۳۴ واحد رسید و همچنین ارزش معاملات آن با افتی ۲۰ درصدی نسبت به روز گذشته، ۴ هزار و ۶۹۵ میلیارد تومان را رد کرد.

وضعیت نمادهای امروز بازار سهام چگونه بود؟

بازار بورس ۱۵ دی با بازگشت مثبت نمادهای بزرگ بانکی همراه بود؛ به گونه‌ای که نمادهای مربوط به بانک‌های تجارت، ملت و پاسارگاد در کنار پتروشیمی خلیج‌فارس، ملی‌مس، مخابرات ایران و ایران خودرو در ردیف شاخص‌سازان قرار گرفتند. شرکت‌های  شستا، دارویی برکت، لیزینگ پارسیان، ایران خودرو، توسعه و عمران امید و باما نیز پرتراکنش‌ترین‌های امروز بودند. با این که امروز نماد برکت با صف فروش به کار خود پایان داد اما باقی نمادهای گروه دارویی صف خرید تشکیل دادند.

در فرابورس نیز به ترتیب شرکت‌های سنگ‌آهن گهرزمین، هلدینگ معدنی خاورمیانه، پتروشیمی زاگرس، صباتأمین و بیمه کوثر بیش‌ترین تأثیر مثبت را داشتند. در حالی که بانک دی و صنعتی مینو بیش‌ترین اثر کاهشی را گذاشتند. از جمله شرکت‌های پرتراکنش امروز فرابورس نیز می‌توان به برق و انرژی پیوندگستر پارس، چوب خزر، کاسپین، سرمایه‌گذاری مالی سپهر صادرات و پتروشیمی ارومیه اشاره کرد.

تحلیل بازار بورس ۱۵ دی

از جمله عواملی که به نظر می‌رسید می‌تواند بازارها را امروز به شدت تحت تأثیر قرار دهد، خبر استیضاح وزیر اقتصاد بود. بازار بورس ۱۵ دی اما در واکنش به این سیگنال، رشد کرد. به نظر می‌رسد به دنبال ناراضی بودن سهام‌داران از مدیریت فعلی بازار بورس چنین واکنشی ایجاد شده است. با این وجود چنین تأثیراتی به نظر مقطعی می‌رسد و متغیرهای تعیین‌کننده‌ی روند آینده‌ی بازار سهام بیش‌تر در زمینه وضعیت تحریم‌ها، قیمت ارز و تنش‌های فعلی منطقه‌ای هستند. به همین جهت پیش‌بینی می‌شود فعلاً وضعیت کلی بورس نوسانی بماند، هرچند دورنمای اکثر کارشناسان این حوزه رشد خوب بورس تا پایان سال است.

منبع
تجارت نیوز

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا