اخبار

بورس هفته دوم مهر ؛ شروع قرمز، پایان سبز

شروع بورس هفته دوم مهر تحت تاثیر قانونی بود که نوسان‌گیری روزانه را ممنوع می‌کرد. طبق اعلام مدیر عملیات بورس تهران، از شنبه، ۵ مهر تا اطلاع ثانونی، زمان سپرده شدن سهام از T+0 به T+1 تغییر پیدا کرد. در نتیجه این موضوع فروش سهامی که در همان روز خریداری شده است، امکان پذیر نیست. با اعلام این خبر، فشار فروش در بازار تشدید شده و در روزهای یکشنبه و دوشنبه، هیجان فروش، غالب نمادهای بازار را در بر گرفت.

به طور کلی، از یک سو شدت اخبار و حواشی غیرمعتبر افزایش یافته است و این موضوع در کنار حجم بالای تغییرات در ساختار معاملات، ترس سهامداران را بیشتر کرده است.

از سوی دیگر، همچنان نماد «شستا» باز نشده است و تا زمان باز نشدن این نماد، بالا و پایین بازار ادامه خواهد داشت،

در هفته دوم مهر ، شاخص کل بورس نه تنها کف قبلی را از دست داد بلکه کانال یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد را نیز برای یک روز رد کرد، هرچند در روز پایانی هفته دوباره آن را پس گرفت.

دوشنبه شب، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس خبر داد که ۷۰ درصد ارزش بازار سرمایه هنوز جای رشد دارد و ۵۵ درصد شرکت‌ها زیر قیمت ذاتی معامله می‌شوند و جای رشد دارند.  

در بعد خارجی، مهمترین رویداد، برگزاری اولین مناظره بین دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده در هفته گذشته بود. بعد از این مناظره، نظرسنجی‌ها همچنان از پیشتازی جو بایدن، نامزد حزب دموکرات در ایالت‌های سرنوشت‌ساز حکایت دارند.

با تمام این شرایط، واگرایی در حرکت بازار ارز با بازار سرمایه همچنان ادامه دارد، در شرایطی که دلار هر روز رکورد جدیدی زده و قله‌های جدیدی فتح می‌کند، شاخص‌کل بازار سرمایه نیز هر روز کف جدیدی به ثبت می رساند. با این حال روند واگرایی روند این دو بازار نمی‌تواند در بلندمدت ادامه داشته باشد.

در چند هفته اخیر، شاهد شکل‌گیری یک الگو در معاملات هفتگی هستیم. بر این اساس، در روزهای پایانی هفته، صفوف فروش نمادهای شاخص‌ساز، توسط بازیگران حقیقی یا حقوقی جمع شده و شاخص کل سبزپوش می‌شود. اما با شروع هفته بعد، با هر بهانه‌ای یا حتی بدون دلیل، دوباره فشار فروش در بازار تشدید شده و این چرخه ادامه می‌یابد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا