اخبار

آغاز بازار بورس ۲۱ مهر / بازگشت تعادل به بازار و تقویت تقاضا

آغاز بازار بورس ۲۱ مهر به دنبال فشار عرضه در نمادهای شاخص‌ساز ابتدا روندی نزولی پیدا کرد اما تقاضا در بازار سهام دوباره در حال تقویت است.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری تجارت نیوز، در آغاز بازار بورس ۲۱ مهر شاخص کل تحت تأثیر صف‌های فروش و عرضه سنگین در گروه‌های خودرویی، بانکی و فلزات اساسی حدود نیم درصد افت را تجربه کرد و شاخص هم‌وزن نیز منفی شد.

ادامه معاملات امروز اما به گونه‌ای است که پیش‌بینی می‌شود امروز بورس در پایان، شاهد برتری مجدد تقاضا بر عرضه باشد. با اینکه منفی شدن شاخص کل هم‌وزن امروز در آغاز معاملات، پیام‌آور وضعیت منفی بازار بود اما شاخص هم‌وزن به دلیل بیشتر شدن تقاضا نسبت به عرضه در کلیت بازار سهام مثبت شد و این یعنی کلیت بازار در حال حاضر روندی مثبت دارد.

در آغاز بازار بورس ۲۱ مهر نمادهای خودرو، جم و اخابر بیشترین تاثیر مثبت بر بازار سهام را داشتند و از طرفی نمادهای تاپیکو، فولاد و وپارس بیشترین تاثیر منفی بر شاخص کل را دارند.

با توجه به تعادل نسبی در عرضه و تقاضا می‌توان گفت دوره اصلاح بازار به اتمام رسیده است، با این وجود روند صعودی بازار آغاز نشده است. مثبت شدن شاخص هم‌وزن طی روزهای اخیر نمایان‌گر رشد یک‌پارچه سهم‌های کوچک و بزرگ بازار در کنار هم است.

امروز دلار از ۳۰ هزارتومان هم بیشتر شد اما بازار همچنان به نرخ ارز بی‌اعتماد است و به نوسانات آن واکنش‌های جدی نشان نمی‌دهد و به نظر می‌رسد همچنان مبنای نوسانات خود را انتخابات آمریکا قرار داده است.

سیر کلی معاملات بازار بورس رو به بهبود به نظر می‌رسد. با وجود افزایش حجم و ارزش معاملات اما همچنان روند صعودی بازار سهام شروع نشده و شاخص کل در محدوده مقاومتی خود نوسان خواهد داشت. پیش‌بینی می‌شود با توجه به تقاضای شکل گرفته در بازار، روند صعودی بازار سهام به زودی شروع شود و سهم‌ها به سقف قبلی خود بازگردند.

منبع
تجارت نیوز

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا