آموزش

بازیابی کد سجام چگونه و در چه مواقعی انجام می‌شود؟

هر فردی که تصمیم می‌گیرد وارد بازار بورس شود، در نخستین قدم باید اقدام به دریافت کد بورسی یا کد معاملاتی کند. این کد یک شناسه منحصر به فرد است که برای افراد مختلف متفاوت است؛‌ درست همانند کد ملی. اما برای انجام معاملات در بورس اوراق بهادار به یک کد دیگر با عنوان کد سجام هم نیاز است. اما گاهی ممکن است پس از تکمیل اطلاعات در سایت سجام، کد پیگیری خود را فراموش کنید. بدون این کد نمی‌توانید مراحل را تا انتها تکمیل کنید. به همین منظور قصد داریم در این مطلب به آموزش بازیابی کد سجام به صورت تصویری و مرحله‌به‌مرحله بپردازیم. پیش از آن بهتر است به صورت خلاصه مروری داشته باشیم بر نحوه ثبت‌نام در سایت سجام.

ثبت‌نام در سایت سجام

آشنایی با سایت سجام و مراحل بازیابی کد پیگیری

سایت سجام به آدرس www.sejam.ir با هدف جمع‌آوری اطلاعات سرمایه‌گذاران راه‌اندازی شده است. به این ترتیب تمامی فعالان بازار سرمایه موظف به تکمیل اطلاعات درخواستی در این سایت هستند. به منظور ثبت‌نام در این سایت، لازم است ابتدا تلفن همراهی که به نام خودتان است را در کادر مربوطه درج کنید. سپس پیامکی برای شما ارسال می‌شود که حاوی یک کد است. در صفحه بعدی باید کدملی خود را به همراه کد ارسالی در کادرهای مربوطه وارد کنید تا بتوانید مراحل ثبت‌نام را انجام دهید.

پس از پرداخت هزینه، باید فرم‌هایی را تکمیل کنید که مربوط به اطلاعات هویتی، اطلاعات حساب بانکی، اطلاعات ارتباطی و اطلاعات شغلی است. در نهایت اگر مشکلی وجود نداشته باشد، پس از انجام استعلام نتیجه از طریق پیامک به شما اطلاع داده می‌شود.

برای آشنایی بیشتر در رابطه با چگونگی ثبت نام در سجام، می‌توانید از آموزش زیر استفاده کنید:

کد پیگیری‌ای که برای شما ارسال می‌شود، در تمام مراحل مورد نیاز است. به همین دلیل لازم است در حفظ و نگهداری آن دقت کنید. اما اگر به هر دلیلی این کد را فراموش کردید باید از طریق بازیابی کد سجام، اقدام به دریافت دوباره آن کنید. روش بازیابی کد سجام را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

آموزش بازیابی کد سجام

به منظور انجام این کار، لازم است مراحل زیر را دنبال کنید.

  • نخستین گام ورود به سامانه سجام است. پس از ورود به سایت، روی گزینه بازیابی کد پیگیری کلیک کنید.
آموزش گام‌به‌گام بازیابی کد سجام
  • در این مرحله از آموزش بازیابی کد سجام، به صفحه‌ای هدایت می‌شوید که باید در آن کد ملی خود و کد امنیتی را که در کادر پایین نمایش داده می‌شود، در محل‌های مربوطه وارد کنید. سپس روی گزینه بررسی کلیک کنید.
ورود به سایت سجام

یک نکته مهم

بازیابی کد سجام در شرایطی اتفاق می‌افتد که شما در وضعیت کد پیگیری قرار داده باشید. اگر هنوز به این مرحله از ثبت‌نام نرسیده‌اید یا اکنون در انتظار نتیجه احراز هویت هستید، کد پیگیری برای شما ارسال نخواهد شد.

  • پس از انجام مرحله قبل، پیامکی دریافت می‌کنید که حاوی یک کد تایید است. در صفحه‌ای که باز می‌شود کد ارسالی را در قسمت مشخص‌شده درج کنید. سپس در کادر نوع مشتری، گزینه مربوط به خود را انتخاب و کد ملی را در کادر بعدی وارد کنید. با کلیک روی گزینه تایید به مرحله بعد هدایت خواهید شد.
فراموشی کد سجام
  • چنان‌چه اطلاعات واردشده مورد تایید باشد، به صفحه‌ای همانند صفحه زیر هدایت می‌شوید. در این صفحه می‌توانید تمام اطلاعاتی را که در هنگام ثبت‌نام در سایت سجام وارد کرده‌ بودید، مشاهده کنید.
آموزش بازیابی کد پیگیری سامانه سجام

اگر به بالای صفحه نگاهی بیندازید، می‌بینید که کد بازیابی شده در قسمت کد پیگیری قابل مشاهده است. این کد را یادداشت و در جایی مطمئن نگهداری کنید.

در صورت عدم دریافت کد پیگیری چه باید کرد؟

در برخی مواقع پیش می‌آید که کاربر تمامی مراحل ثبت‌نام را به درستی انجام می‌دهد اما کد پیگیری برای او پیامک نمی‌شود. در بعضی از موارد کد پیگیری ممکن است حتی دو روز پس از ثبت‌نام برای کاربر ارسال شود. اما چنان‌چه حتی پس از گذشت این مدت‌ هم‌چنان خبری از کد پیگیری نشد، لازم است که اقداماتی به منظور بازیابی کد سجام انجام شود.

دو روش برای این کار وجود دارد. در روش نخست مطابق آموزش بازیابی کد سجام که در بالا به صورت تصویری مشاهده کردید، می‌توانید اقدام به دریافت کد پیگیری کنید. اما اگر مجددا این کد ۱۰ رقمی به دست‌تان نرسید، باید به صفحه مربوطه به آدرس profilesejam.csdiran.ir مراجعه کنید. سپس باید روی گزینه ثبت‌ نام سجام کلیک کنید و مراحل را انجام دهید.

جمع‌بندی

سامانه سجام یک پایگاه اطلاعاتی است که به منظور جمع‌آوری اطلاعات فعالان بازار سرمایه تاسیس شده است. پس از این‌که افراد در این سایت ثبت‌نام می‌کنند، یک کد معاملاتی سجام به آن‌ها اختصاص داده می‌شود که شناسه‌ای منحصر به فرد برای شناسایی آن‌هاست.

با ثبت‌نام در این سایت، یک کد پیگیری برای شما ارسال می‌شود که لازم است آن را به خوبی نگهداری کنید. البته در صورت فراموشی کد پیگیری سجام و یا عدم دسترسی به آن، می‌توانید کد خود را بازیابی کنید. مراحل آموزش بازیابی کد سجام در بالا به صورت تصویری شرح داده شد که می‌توانید در صورت نیاز به آن مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا