آموزش

سامانه سجام چیست و ثبت نام و احراز هویت در آن چگونه انجام می‌شود؟ | کامل‌ترین راهنما

لوگو سجام یا سامانه جامع اطلاعات مشتریان

سامانه جامع اطلاعات مشتریان که به اختصار سجام نامیده می‌شود، یکی از سرویس‌های بازار سهام ایران است که به خصوص از سال ۹۹ با آزادسازی سهام عدالت و رشد شارپی بورس، نقشی تعیین‌کننده ایفا می‌کند. از همین جهت، ثبت نام در سجام و احراز هویت و دریافت کد پیگیری آن برای تمام فعالان بورس ایران ضروری است.

دامنه‌ی فعالیت‌های بورسی که وابسته به سامانه سجام است، به قدری گستردگی دارد که شما برای مواردی همچون دریافت کد بورسی، دریافت وام اعتباری سهام عدالت و سود شرکت‌های استانی سهام عدالت، دریافت سود نقدی شرکت‌های بورسی، تبدیل سهام کاغذی به آنلاین و همچنین تغییر کارگزاری تنها باید از طریق این سامانه اقدام کنید.

در این مطلب اخبار بورس، ضمن توضیح کامل ماهیت سامانه سجام، روش ثبت نام، احراز هویت و ویرایش اطلاعات در آن را نیز آموزش خواهیم داد. همان‌قدر که این سامانه‌ گسترده است، توضیح مطالب مرتبط با آن نیز گسترده است، به همین دلیل برای این که دچار سردرگمی نشوید، می‌توانید از بخش به آموزش هر کدام از قسمت‌های سامانه جامع اطلاعات مشتریان که در این مقاله آمده است، دسترسی سریع داشته باشید.

سامانه سجام چیست و چه کاربردی دارد؟

سامانه سجام به آدرس www.sejam.ir یکی از سامانه‌های زیر‌ساختی بازار سرمایه کشور است که از لحاظ گستردگی ارائه خدمات می‌توان آن را سامانه‌ای ملی به حساب آورد. سجام اولین بار در سال ۱۳۸۴ توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه و زیر نظر سازمان بورس راه‌اندازی شد. کلمه‌ی سجام، مخفف عبارت سامانه جامع ثبت اطلاعات مشتریان است. سجام به منظور احراز هویت مشتریان، مبارزه با پول‌شویی و ارائه خدمات بهتر و سریع‌تر به سرمایه‌گذاران بورسی راه‌اندازی شده است. همچنین این سامانه مورد تایید و تحت نظارت کمیته مبارزه با پولشویی سازمان بورس و اواراق بهادار نیز قرار دارد.

اگر می‌خواهید تحت هر عنوانی (شخص حقیقی یا حقوقی) در بورس فعالیت داشته باشید (حتی در بازار فیزیکی بورس کالا)، باید در سامانه سجام ثبت نام کرده و پس از احراز هویت، با دریافت کد بورسی معاملات خود را آغاز کنید. این سامانه، اطلاعات سهامداران را به صورت یکپارچه جمع‌آوری و سوابق معاملاتی آنان را با شفافیت نگهداری می‌کند. در ادامه این بخش توضیح می‌دهیم که سامانه سجام چیست و چرا لازم است که حتما در آن ثبت نام کنیم. در بخش‌های بعدی نیز روش ثبت نام و احراز هویت در این سامانه را آموزش خواهیم داد.

تاسیس و راه‌اندازی این سامانه در راستا سازمان‌دهی بازار سهام نقش عمده‌ای دارد، از جمله:

 • کمک به تجهیز و طبقه‌بندی بانک اطلاعاتی بازار سرمایه و نهادهای مالی به واسطه ثبت اطلاعات شخصی و سهامداری افراد
 • تسهیل دسترسی به اطلاعات به واسطه یکپارچه شدن آن‌ها
 • رفع نیاز به مراجعه مداوم به دفاتر کارگزاری و پیشخوان دولت برای احراز هویت جهت انجام اموری مانند اخذ کد بورسی، صدور کد سبدگردانی، تغییر کارگزاری، تغییر صندوق، دریافت سود سهام (از طریق حساب بانکی که به سامانه سجام معرفی شده) و امور دیگر
 • مبارزه با پولشویی و تأمین مالی غیرمجاز
 • از بین رفتن امکان سوءاستفاده از اطلاعات سرمایه‌گذاران و محفوظ ماندن آن‌ها
 • درگاه ورودی برای ارائه خدمات سهام عدالت به مردم
 • سامان‌دهی به سامانه درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه برای سهولت در مدیریت امور مربوط به مجامع و سبد سهام

می‌توان گفت مبارزه با پولشویی و تأمین مالی غیرمجاز از مهم‌ترین دلایل و انگیزه‌ها برای راه‌اندازی سامانه سجام بوده است.

لزوم ثبت نام در سجام برای دریافت کد بورسی و فعالیت در بازار بورس ایران

اولین قدم برای فعالیت در بازار سهام ایران، دریافت کد بورسی است چرا که تمامی فعالیت‌های شما با این کد شناسایی و انجام خواهد شد. کد بورسی به نوعی حکم مدرک شناسایی شما در بازارهای مختلف بورسی را دارد. دو راه برای دریافت کد بورسی وجود دارد:

 • حضوری: در این روش لازم است یک کارگزاری مجوزدار و رسمی را انتخاب کنید. سپس با در دست داشتن مدارک هویتی خود به یکی از شعب آن مراجعه کنید تا آن‌ها فرایند ثبت نام کد بورسی شما را انجام دهند. در این روش شما باید بخشی از فرایند ثبت نام خود را از طریق احراز هویت در سجام و دریافت یک کد ۱۰ رقمی انجام دهید.
 • غیرحضوری و به صورت آنلاین: در این روش می‌توانید با صرفه‌جویی در وقت و بدون مراجعه حضوری، از طریق اینترنت کد بورسی خود را دریافت کنید. این روزها با افزایش کاربرد خدمات اینترنتی، اکثر کارگزاری‌ها خدمات آنلاین اخذ کد بورسی را ارائه می‌دهند. در این روش شما باید بعد از افتتاح حساب اولیه در سایت کارگزاری مورد نظر، در سجام ثبت نام کنید و با دریافت یک کد ۱۰ رقمی، احراز هویت انجام دهید.

پس تفاوتی نمی‌کند که شما کد بورسی خود را حضوری دریافت می‌کنید یا غیرحضوری، در هر دو حالت باید ثبت نام در سجام را انجام دهید و کد ۱۰ رقمی آن را برای احراز هویت دریافت کنید.

برای اطلاع از مراحل دقیق دریافت کد بورس، می‌توانید آموزش زیر را مطالعه کنید:

لزوم ثبت نام در سجام برای دارندگان سهام عدالت جهت دریافت سود شرکت‌های سهام عدالت و بهره‌مندی از وام سهام عدالت

بنا بر دستور دولت، سهامداران سهام عدالت می‌بایست برای تمام فعالیت‌هایی خود در این حوزه، در سامانه جامع اطلاعات مشتریان ثبت نام کرده باشند. از جمله مهم‌ترین فعالیت‌های مربوط به سهام عدالت که بدون ثبت نام در این سامانه امکان‌پذیر نیست، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دریافت سود شرکت‌های سهام عدالت: فرقی نمی‌کند که شما برای مدیریت سهام عدالت خود روش مستقیم را در نظر گرفته باشید یا غیرمستقیم، به هر حال واریز سود سهام عدالت و همچنین سود تقسیمی شرکت‌های سهام عدالت فقط از طریق شماره شبا بانکی که در پروفایل سجام خود ثبت کرده‌اید، واریز خواهد شد. در غیر این صورت سود شما واریز نمی‌شود و با توجه به اطلاع‌رسانی‌ها، حق اعتراض و پیگیری ندارید.
 • دریافت وام سهام عدالت: یکی از خدمات بسیار کاربردی سهام عدالت، وام اعتباری مخصوص آن است که با توثیق سهام ممکن می‌شود. اولین مرحله از مراحل دریافت وام اعتباری سهام عدالت، ثبت نام در سجام و احراز هویت در آن است؛ در غیر این صورت، شما به عنوان دارنده‌ی سهام عدالت نمی‌توانید که از این امتیاز استفاده کنید.

دلیل الزام سجامی شدن سهامداران عدالت، خاصیت متمرکز و یک‌پارچه این سامانه برای مدیریت و دسترسی حساب‌های بانکی سهامداران و جلوگیری از کلاه‌برداری است. به عبارتی این فرایند تضمینی برای سرعت، سهولت و امنیت عملیات مربوط به سهام عدالت است؛ به خصوص که تعداد افراد دارنده‌ی این سهام به بیش از ۳۰ میلیون می‌رسد. در همین راستا نیز قانون حکم می‌کند که کلیه سهامداران باید سجامی باشند.

لزوم ثبت نام در سامانه جامع اطلاعات مشتریان برای دریافت سود نقدی تمام شرکت‌های بورسی

از ابتدا همواره ضرورت سجامی شدن برای دریافت سود سهام عدالت مطرح بود اما در ادامه این مسئله برای دریافت سود نقدی یا همان DPS سهام شرکت‌های استانی سهام عدالت نیز مطرح شد. با این وجود الزام سجامی شدن به همین مسائل منحصر نماند؛ تا جایی که عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس در اظهاراتی مورخ ۲۷ تیر ۱۴۰۰، از بررسی الزام پرداخت سود نقدی از طریق سجام برای تمام شرکت‌های بورسی – نه فقط شرکت‌های سهام عدالت – خبر داد.

لزوم ثبت نام در سجام برای تبدیل سهام کاغذی به آنلاین

بورس در ایران پیش از همه‌گیر شدن اینترنت و آنلاین‌محور شدن خدمات بورسی نیز فعال بود. به همین جهت زیاد هستند افرادی که در زمان‌های قدیم سهام خریداری کرده باشند. اما این افراد یک مشکل دارند و آن این است که سند سهام‌شان کاغذی است. این افراد برای بهره‌مندی از مزایای سهام خود مثل دریافت سود و معامله‌گری، مجبور هستند که این سهام کاغذی را به سهام آنلاین تبدیل کرده و وارد پرتفوی کارگزاری خود کنند که این کار نیز بدون سجامی شدن امکان‌پذیر نیست.

شما می‌توانید برای آگاهی از چگونگی انجام این کار، راهنمای تبدیل سهام کاغذی به آنلاین را مطالعه کنید.

لزوم ثبت نام در سجام برای تغییر کارگزاری

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، تقریباً مقدمه‌ی تمام فعالیت‌های بورسی عضویت در این سامانه است. تغییر کارگزاری هم از این قاعده مستثنا نیست. برای تغییر کارگزاری می‌توانید به راحتی در کارگزاری جدیدی که در نظر دارید، ثبت نام کنید و سپس هنگام تکمیل مراحل، کد پیگیری ۱۰ رقمی سجام خود را وارد کنید. طبیعتاً برای هر بار تغییر کارگزاری لازم نیست که در سجام عضو بشوید، عضویت اولیه کافی است. با این حال هر بار به کد پیگیری سجام خود نیاز خواهید داشت.

ثبت نام در سجام

ثبت نام در سجام به دو روش زیر انجام می‌شود:

 • حضوری (آنلاین): از طریق سایت سامانه جامع اطلاعات مشتریان
 • غیرحضوری: از طریق مراجعه به کافی‌نت‌ها و دفاتر کارگزاری‌های مورد تایید سازمان بورس ایران به همراه مدارک هویتی

در ادامه روش ثبت نام در سامانه جامع اطلاعات مشتریان به روش غیرحضوری و آنلاین را به صورت گام به گام و تصویری توضیح خواهیم داد.

آموزش گام به گام و تصویری ثبت نام آنلاین و غیرحضوری در سامانه سجام

خلاصه مراحل ثبت نام در سجام
خلاصه مراحل ثبت نام در سجام

Time needed: 30 minutes.

برای ثبت نام در سجام لازم است که از طریق وبسایت رسمی آن اقدام کنید. نکته‌ی مهم در این بین، توجه به درست بودن آدرس است. ممکن است که کلاهبرداران لینک‌های تقلبی در اختیار شما قرار دهند و اطلاعات شما را سرقت کنند. آدرس اصلی سایت سامانه جامع اطلاعات مشتریان به این صورت است: https://www.sejam.ir. دقت داشته باشید که در ابتدای آدرس در مرورگر خود حتما https وجود داشته باشد. در ادامه گام به گام مراحل ثبت نام را شرح خواهیم داد:

 1. ورود به سایت و انتخاب گزینه‌ی ثبت نام

  با ورود به سایت سجام، با صفحه‌ای مشابه تصویر زیر مواجه می‌شوید. امکانات زیادی در این صفحه لیست شده‌اند، اما بخش مورد نظر ما ثبت نام است. همانطور که در تصویر با رنگ قرمز مشخص شده است، روی گزینه‌ی «ثبت نام» کلیک کنید:

  آموزش ثبت نام سچام، ورود

 2. ورود به صفحه‌ی هشدارها

  در صفحه‌ی بعد، هشدارها و اطلاعات کلی مربوطه یادآوری شده‌اند. در این قسمت نیز همان‌طور که در تصویر با رنگ قرمز مشخص شده است، روی «دکمه‌ی سبز رنگ ثبت نام در سجام» کلیک کنید.

  آموزش ثبت نام سچام، هشدارها

 3. وارد کردن شماره تماس موبایل

  در این صفحه باید شماره موبایل خود را در فیلد مخصوص وارد کنید. سپس از روی تصویر کد امنیتی، کد مربوطه را در قسمت پایین فیلد موبایل وارد کنید. سپس روی «دکمه‌ی آبی دریافت کد تایید» کلیک کنید. توجه داشته باشید که شماره موبایلی که وارد می‌کنید، حتما به نام فرد متقاضی ثبت نام باشد.

  آموزش ثبت نام سچام، وارد کردن موبایل

 4. وارد کردن کد تایید اولیه

  در مرحله بعدی یک کد تایید پنج رقمی برای شما پیامک خواهد شد. کد مربوط را در فیلد مشخص شده وارد کنید. فیدهای بعدی شامل هویت و کد ملی را نیز تکمیل کنید.

  آموزش ثبت نام سچام، کد تایید

 5. معرفی نماینده

  در قدم بعدی، با صفحه‌ای مواجه می‌شوید که در آن از شما خواسته می‌شود در صورت لزوم، یک نماینده قانونی معرفی کنید. اگر می‌خواهید خودتان به شخصه به فعالیت و مدیریت امور بپردازید، گزینه‌ی «اصیل» را انتخاب کنید. اگر هم به هر دلیلی، لازم است که فردی به نمایندگی از شما این امور را پیگیری کنید، گزینه «نماینده قانونی» را انتخاب کنید. در پایان نیز «دکمه‌ی آبی تایید/ادامه گام بعدی» را انتخاب کنید.

  آموزش ثبت نام سچام، معرفی نماینده

 6. پرداخت کارمزد

  در قدم بعدی، از شما خواسته می‌شود که کارمزد ثبت نام در سجام را پرداخت کنید. یکی از درگاه‌ها را انتخاب کنید؛ این که چه درگاهی را انتخاب می‌کنید تفاوتی در مراحل پرداخت و ثبت نام ایجاد نمی‌کند. با کلیک بر روی دکمه‌ی «پرداخت» به صفحه پرداخت منتقل می‌شوید. سپس باید با وارد کردن اطلاعات کارت بانکی و دریافت رمز یک‌بارمصرف، مبلغ مورد نظر را پرداخت کنید. با اتمام پرداخت به ادامه‌ی روند ثبت نام بازخواهید گشت. مبلغ کارمزد ثبت نام سجام ۱۰ هزار تومان است.

  آموزش ثبت نام سچام، پرداخت کارمزد

 7. وارد کردن اطلاعات هویتی

  در این بخش از شما خواسته می‌شود که اطلاعات هویتی خود را وارد کنید. تمامی موارد ضروری هستند و بدون تکمیل آن‌ها امکان ادامه ثبت نام وجود ندارد. این اطلاعات شامل نام، شماره شناسنامه، کد ملی و مواردی از این قبیل است. در ورود صحیح اطلاعات کمال دقت را داشته باشید. با اطمینان از صحت اطلاعات وارد شده، روی «دکمه‌ی آبی تایید/ادامه مرحله بعد» کلیک کنید.
  نکته: از آنجایی که در مراحل ابتدایی ثبت نام یک بار کد ملی را وارد کرده‌اید، سیستم به صورت خودکار بخش کد ملی را تکمیل می‌کند.

  آموزش ثبت نام سچام، وارد کردن اطلاعات هویتی

 8. وارد کردن اطلاعات ارتباطی

  سپس وارد بخش اطلاعات ارتباطی می‌شوید. در این بخش نیز باید اطلاعات ارتباطی شامل آدرس و شماره‌های تماس را وارد کنید. در پایان روی «دکمه‌ی آبی تایید/ادامه مرحله بعد» کلیک کنید.

  آموزش ثبت نام سچام، وارد کردن اطلاعات ارتباطی

 9. کدهای سهامداری

  در این مرحله با صفحه‌ای مواجه می‌شوید که از شما می‌خواهد کدهای سهامداری خود را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که اگر قبلا هیچ اقدامی برای سجامی شدن انجام نداده‌اید، لازم نیست در این مرحله کار خاصی انجام دهید؛ صرفا روی «دکمه‌ی آبی تایید/ادامه گام بعدی» کلیک کنید.

  آموزش ثبت نام سچام، کدهای سهامداری

 10. اطلاعات شغلی

  در این مرحله باید اطلاعات شغلی خود را وارد کنید. توجه داشته باشید که حتی اگر بیکار یا به تحصیل مشغول هستید، باید آن را در این قسمت مشخص کنید. در پایان روی «دکمه‌ی آبی تایید/ادامه گام بعدی» کلیک کنید.

  آموزش ثبت نام سچام، اطلاعات شغلی

 11. اطلاعات مالی

  در این بخش باید اطلاعات مالی خود را بیان کنید. این بخش نسبت به سایر بخش‌ها از اهمیت کمتری برخوردار است و لازم نیست تمام پاسخ‌ها با دقت و وسواس داده شود. بعد از تکمیل فیلدهای مربوطه، روی «دکمه‌ی آبی تایید/ادامه گام بعدی» کلیک کنید.

  آموزش ثبت نام سچام، اطلاعات مالی

 12. ثبت اطلاعات بانکی

  یکی از مهم‌ترین مراحل، مرحله‌ی ثبت اطلاعات بانکی در سجام است. باید نهایت دقت را در تکمیل این بخش به خرج دهید چرا که در آینده تمامی امور مالی و تراکنش‌های شما بر اساس اطلاعاتی که در این بخش وارد می‌کنید، انجام می‌شود. در صورتی که کد شعبه‌ای که در آن حساب باز کرده‌اید را نمی‌دانید، می‌توانید به راحتی با جست‌وجوی عبارت «دریافت کد شعبه بانک» در گوگل و اضافه کردن نام بانک خود در انتهای عبارت، این کد را بر اساس آدرس پیدا کنید.
  تیک گزینه‌ی «حساب پیش‌فرض» را زده و در پایان روی دکمه‌ی «ذخیره» کلیک کنید. بعد از اینکه اطلاعات بانکی خود را پایین صفحه مشاهده کردید، روی «دکمه‌ی آبی تایید/ادامه گام بعدی» کلیک کنید.
  نکته: دقت شود که صرفا اطلاعات حساب بانکی شخص متقاضی ثبت نام قابل پذیرش است.

  آموزش ثبت نام سچام، ثبت اطلاعات بانکی

 13. تایید مجدد اطلاعات هویتی

  در این مرحله از شما درخواست می‌شود که مجدداً اطلاعات هویتی خود را بررسی کنید و در صورت وجود هرگونه مغایرت احتمالی، آن را اصلاح کنید. در صورتی که همه چیز درست است، روی «دکمه‌ی سبز رنگ تایید می کنم، ادامه به گام بعدی» کلیک کنید.

  آموزش ثبت نام سچام، تایید مجدد اطلاعات هویتی

 14. پذیرش تعهدات

  آخرین مرحله از ثبت نام سجام، پذیرش تعهدات است. در این صفحه با زدن تیک گزینه‌ی «پذیرش» و سپس کلیک بر روی دکمه‌ی «ذخیره»، ثبت نام شما تکمیل می‌شود.

  آموزش ثبت نام سچام، پذیرش تعهدات

 15. پایان عملیات و دریافت کد ۱۰ رقمی سجام

  در صورتی که تمام مراحل را درست و به دقت طی کرده باشید، با پذیرش تعهدات و تکمیل ثبت نام، یک کد ۱۰ رقمی مخصوص سجام برای شما پیامک خواهد شد. این کد همان کد ۱۰ رقمی معروف سجامی شدن است؛ داشتن این کد برای احراز هویت سجامی که جلوتر آموزش خواهیم داد، الزامی است.

کد ۱۰ رقمی سجام حداکثر تا ۲۴ ساعت پس از تکمیل ثبت نام برای شما پیامک می‌شود. در صورتی که ثبت نام شما مشکلی داشته باشد و مورد تایید قرار نگیرد، ایراد مربوطه از طریق پیامک اطلاع‌رسانی خواهد شد.

اگر کد پیگیری ۱۰ رقمی سجام ارسال نشد یا آن را فراموش کردیم، چگونه آن را بازیابی کنیم؟

اگر کد پیگیری ۱۰ رقمی سجام برای شما ارسال نشد، مراحل زیر را دنبال کنید:

۱ – با ورود به صفحه اصلی سامانه جامع اطلاعات مشتریان، روی گزینه‌ی «بازیابی کد پیگیری» کلیک کنید.

روش بازیابی کد پیگیری سجام

۲ – در قدم بعدی کد ملی و کد امنیتی را وارد کنید.

روش بازیابی کد پیگیری سجام - وارد کردن کد ملی

۳ – در صورتی که اطلاعات را درست وارد کرده باشید، با پیامی مطابق تصویر زیر روبه‌رو خواهید شد. در این مرحله و پس از مشاهده پیام باید منتظر ارسال مجدد پیامک حاوی کد پیگیری ۱۰ رقمی سجام باشید.

روش بازیابی کد پیگیری سجام - انتظار برای دریافت پیامک کد ۱۰ رقمی سجام

مراحلی که ذکر شد برای بازیابی کد سجام افرادی بود که بعد از ثبت نام، کد برایشان ارسال نشده است و در اصل در مرحله‌ی بین دریافت کد پیگیری و احراز هویت قرار دارند. اما ممکن است افرادی کد پیگیری را قبلا دریافت کرده باشند اما بعدها آن را فراموش یا گم کرده باشند. در این صورت برای بازیابی کد پیگیری ۱۰ رقمی سجام فراموش شده، مراحل زیر را باید دنبال کنید:

۱ – به طور مستقیم وارد صفحه پروفایل سجام سایت سمات به آدرس profilesejam.csdiran.ir شوید. در این صفحه مطابق آن چه که در تصویر زیر نشان داده شده است، روی گزینه «ثبت نام در سجام» کلیک کنید.

روش بازیابی کد پیگیری سجام - ثبت نام برای دریافت مجدد کد پیگیری

۲ – در این مرحله، مطابق تصویر زیر شماره موبایل و کد امنیتی را وارد کنید. توجه داشته باشید که شماره‌ی وارد شده باید همان شماره‌ای باشد که قبلا با آن ثبت نام انجام داده‌اید.

روش بازیابی کد پیگیری سجام - وارد کردن کد امنیتی و شماره موبایل

۳ – در مرحله‌ی بعد، مطابق تصویر ابتدا کد تایید پیامک شده را وارد کنید. سپس نوع مشتری را وارد کنید (سهامدارانی که خود به معامله می‌پردازند، حقیقی محسوب می‌شوند). سپس ضمن وارد کردن کد ملی یا شناسه ملی (برای اشخاص حقوقی)، کد امنیتی را نیز وارد کنید و در پایان روی گزینه‌ی «دریافت کد تایید» کلیک کنید.

روش بازیابی کد پیگیری سجام - ورود کد تایید و اطلاعات هویتی

۴ – اگر مراحل قبلی را درست طی کرده باشید، با صفحه‌ای مشابه تصویر زیر مواجه خواهید شد. در بالای این صفحه، کد پیگیری ۱۰ رقمی سجام شما داخل یک کادر به صورت مجزا نمایش داده شده است که برای احراز هویت به آن احتیاج دارید. آن را برای اطمینان در چند جا ذخیره کنید.

روش بازیابی کد پیگیری سجام - دریافت مجدد کد پیگیری سجام

نکات مهمی که درباره ثبت نام غیرحضوری سجام باید بدانید

 •  ورود و ثبت نام در سامانه جامع اطلاعات مشتریان باید فقط و فقط از طریق شماره موبایلی باشد که به نام صاحب حساب سجام است؛ یعنی کد ملی که برای شماره موبایل ثبت شده است، با کد ملی صاحب حساب سجام باید همسان باشد. در صورتی که این مسئله رعایت نشود، ثبت نام ناقص می‌شود و باید برای اصلاح شماره موبایل، دوباره هزینه پرداخت کنید. در همین راستا، امکان ثبت نام دو نفر با یک شماره موبایل واحد امکان‌پذیر نیست.
 • آدرس ایمیلی که وارد می‌کنید نیز باید یکتا باشد. دو نفر با یک آدرس ایمیل مشترک نمی‌توانند ثبت نام انجام دهند.
 • ثبت نام و احراز هویت غیرحضوری سجام برای افراد زیر ۱۸ سال ممکن نیست و این افراد تنها به روش حضوری می‌توانند سجامی شوند.
 • باید کارت ملی هوشمند یا دست‌کم رسید ثبت نام آن را داشته باشید.

چگونه می‌توان برای افراد زیر ۱۸ سال در سجام ثبت نام و احراز هویت کرد؟

ثبت نام در سجام و احراز هویت آن برای افراد زیر ۱۸ سال و کودکان کاملاً مشابه فرایند افراد بالای ۱۸ سال است. تنها تفاوتی که وجود دارد این است که افراد زیر ۱۸ سال باید برای احراز هویت خود حتماً حضوری اقدام کنند. البته احراز هویت حضوری به معنای اقدام حضوری خود کودکان نیست، بلکه ولی یا سرپرست یا نماینده‌ی قانونی آن‌ها باید به صورت حضوری به یکی از مراکز احراز هویت حضوری سجام مراجعه کنند. نکته بسیار مهم دیگر این است که شماره حساب وارد شده در سامانه باید حتما به نام خود کودک باشد. در اصل تمامی اطلاعات هویتی و بانکی باید به نام کودک باشد؛ این الزام درباره اطلاعات ارتباطی وجود ندارد.

آیا ثبت نام در سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) رایگان است؟

خیر. در صورتی که خود فرد شخصاً اقدام به ثبت نام کند، باید هنگام ایجاد حساب مبلغ ۱۰ هزار تومان را به عنوان کارمزد دریافت کد سهامداری پرداخت کند. طبیعتا در صورتی که به کافی‌نت‌ها مراجعه کنید، هزینه‌هایی به عنوان کارمزد انجام عملیات ثبت نام از شما دریافت می‌شود. ثبت نام حضوری سجام در دفاتر کارگزاری‌ها نیز مشمول هزینه‌های جانبی مختلف است.

با این وجود برخی سامانه‌ها و کارگزاری‌ها با ایجاد تسهیلاتی، این ثبت نام را برای شما رایگان انجام می‌دهند. در صورتی که از طریق این کارگزاری‌ها ثبت نام سجام خود را انجام دهید، خود کارگزاری هزینه ۱۰ هزار تومانی شما را تقبل می‌کند. از جمله این کارگزاری‌ها می‌توان به سامانه ثبت نام سجام کارگزاری اقتصاد بیدار و سامانه آگاه اکسپرس کارگزاری آگاه اشاره کرد. کارگزاری‌ها و نرم‌افزارهای مالی بسیاری خدمات ثبت نام و احراز را انجام می‌دهند اما این فرایند در تمام آن‌ها لزوما رایگان نیست.

احراز هویت در سجام: توضیح روش‌های مختلف حضوری و غیرحضوری

احراز هویت، بخش پایانی از ثبت نام در سجام است که شامل تایید اطلاعات شناسنامه‌ای و هویتی افراد است. احراز هویت پس از پایان مراحل اولیه ثبت نام در سایت سامانه جامع اطلاعات مشتریان و از طریق دفاتر حضوری و مراکز آنلاین اعلامی خارج از خود سامانه انجام می‌شود. در این مرحله باید اسناد و مدارک مربوطه ارائه شود.

در ابتدای راه‌اندازی این سامانه، احراز هویت تنها به صورت حضوری انجام می‌شد اما با گسترش فضای الکترونیکی در خدمات بورسی و همچنین بحران بیماری کرونا، امکان احراز هویت سجام به صورت غیرحضوری و آنلاین نیز مهیا شد. در ادامه به طور مختصر احراز هویت از هر دو روش را بررسی می‌کنیم.

روش احراز هویت آنلاین و غیرحضوری برای سجامی شدن + لیست مراکز مورد تایید

برای احراز هویت آنلاین سجام از منزل، لازم است که از طریق برنامه‌ها و سایت‌های کارگزاری که از طرف این سامانه معرفی شده‌اند، اقدام کنید. فرایند احراز هویت آنلاین در هر کدام از سامانه‌ها متفاوت است اما تمامی آن‌ها در کلیاتی مانند الزام کد ۱۰ رقمی سجام، ارسال تصویر کارت ملی و شناسنامه و اعتبارسنجی تصویری، مشابه یک‌دیگر هستند. با کلیک روی نام هر سامانه و ورود به هر کدام از صفحه‌های معرفی شده در این قسمت، می‌توانید به راحتی به راهنمای مخصوص هر کدام از سامانه‌ها دسترسی داشته باشید:

احراز هویت آفلاین سجام از طریق مراکز اعلام شده چگونه انجام می‌شود؟

در صورتی که به هر دلیلی امکان ثبت نام غیرحضوری و آنلاین را ندارید، می‌توانید این کار را حضوری نیز انجام دهید. ثبت نام حضوری در این سامانه از طریق برخی شعب کارگزاری‌ها، بانک‌ها و حتی دفاتر پیشخوان دولت قابل انجام است که این خدمات همراه با احراز هویت خواهد بود. به همراه داشتن مدارک هویتی و کد‌ رهگیری پیامک شده جهت احراز هویت الزامی است. همچنین هزینه احراز هویت سجام در دفاتر پیشخوان دولت برای شخص اصیل ۱۱۱٬۰۰۰ ریال و برای نماینده قانونی ۱۲۷٬۰۰۰ ریال می‌باشد.

۱ – شما می‌توانید در بخش احراز هویت سایت سامانه جامع اطلاعات مشتریان، اطلاعات مکانی خود را وارد کنید تا نزدیک‌ترین مراکز منتخب برای شما نمایش داده شود. برای این کار با ورود به آدرس https://www.sejam.ir، در صفحه اصلی روی دکمه‌ی «احراز هویت» کلیک کنید.

احراز هویت آفلاین و غیرحضوری سجام - ورود

۲ – در صفحه‌ی جدیدی که باز می‌شود، روی گزینه «احراز هویت حضوری» کلیک کنید.

احراز هویت آفلاین و غیرحضوری سجام - مراکز احراز هویت حضوری

۳ – در صفحه‌ی بعدی، می‌توانید بنا بر نیاز خود، اطلاعات را فیلتر کنید. پیش از هرچیز در قسمت نوع احراز هویت، حتما گزینه حضوری را انتخاب کنید. سپس نوع دفتر را بنا بر ترجیح خود از میان کارگزاری، بانک و دفتر پیشخوان انتخاب کنید. در فیلدهای بعدی استان و شهر خود را انتخاب کنید. در فیلد نام مرکز احراز هویت، اگر مرکز خاصی را مورد نظر دارید، بنویسید. در قسمت آدرس نیز محدوده‌ی محل مورد نظر را بنویسید. توجه داشته باشید که در بخش آدرس نباید نشانی کامل (مثلا با کوچه و خیابان) را وارد کنید و صرفا محدوده کلی را بنویسید. در این مثال ما «سعادت آباد» را وارد کردیم. بعد از کلیک روی دکمه‌ی «جستجو»، تمامی مراکز منطبق بر ویژگی‌های خواسته شده، نمایش داده می‌شود.

فیلتر مراکز ثبت نام و احراز هویت حضوری سجام

۴ – در آخر با به دست آوردن آدرس و شماره‌های تماس مراکز مورد نظر، می‌توانید طی یک تماس تلفنی از مدارک مورد نیاز و ساعت مراجعه با خبر شده و باقی مراحل را در مرکز مربوطه و به صورت حضوری دنبال کنید.

اگر به اینترنت دسترسی ندارید، می‌توانید برای ثبت نام و احراز هویت با پشتیبانی سامانه جامع اطلاعات مشتریان به شماره ۱۵۶۹ تماس بگیرید.

راهنمای گام به گام ویرایش تمامی اطلاعات افراد حقیقی و حقوقی در سامانه سجام

۱ – به منظور ویرایش اطلاعات در این سایت، ابتدا باید به سایت سجام با آدرس www.sejam.ir مراجعه کنید. در همان صفحه نخست باید گزینه ویرایش اطلاعات را از میان گزینه‌های موجود انتخاب کنید.

ورود به بخش ویرایش سامانه سجام

۲ – پس از انجام این کار، وارد صفحه‌ای می‌شوید که باید شماره‌ همراه خود را بدون صفر وارد کنید. همچنین کد امنیتی مندرج در تصویر را در کادر مربوطه بنویسید. دقت کنید که این شماره همراه باید همان شماره همراهی باشد که هنگام ثبت‌نام اولیه آن را ارائه کرده‌اید. همچنین هنگام انجام این کار از فیلترشکن استفاده نکنید.

درج شماره همراه در سجام

۳- با انتخاب دکمه دریافت کد تایید، پیغامی به این شرح مشاهده خواهید کرد:

لطفا پیش از ثبت‌نام در سامانه سجام، از مالکیت شماره تلفن همراه و انطباق آن با کد ملی اطمینان حاصل فرمایید.

پس از این مرحله، پیامکی حاوی کد تایید پنج رقمی برای شما ارسال خواهد شد. کد را در کادر مربوطه وارد کنید. در قسمت نوع مشتری، چنان‌چه مشتری حقیقی هستید، گزینه نخست و اگر مشتری حقوقی هستید، گزینه دوم را از منوی کشویی انتخاب کنید. سپس کد ملی خود و حروف تصویر را درج کنید. با کلیک روی دکمه تایید به صفحه بعد وارد می‌شوید.

درج کد تایید در سجام

اکنون می‌توانید تمامی اطلاعاتی را که پیش‌تر در سامانه سجام هنگام ثبت‌نام درج کرده‌ بودید، مشاهده کنید. در ادامه تمام این بخش‌ها را مرور خواهیم کرد.

ویرایش اطلاعات هویتی

ویرایش اطلاعات هویتی در سجام

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، بخش اول مربوط به اطلاعات هویتی است. این اطلاعات شامل نام و نام خانوادگی، نام پدر، محل تولد و محل صدور و سایر اطلاعات هویتی شماست.

لازم به ذکر است که ویرایش اطلاعات هویتی در این سامانه نیازمند پرداخت هزینه است. برای انجام این کار باید مبلغ ۵۰۰۰ تومان پرداخت کنید. البته برخی دیگر از تغییرات به صورت رایگان انجام می‌شود. اما تغییر شماره تلفن همراه، افزودن شماره حساب جدید، تغییر اطلاعات مربوط به شغل و کد سهام‌داری با پرداخت هزینه مقدور خواهد بود. پس از پرداخت مبلغ مذکور و درج اطلاعات جدید، با کلیک روی دکمه «ویرایش اطلاعات هویتی» می‌توانید اطلاعات را ویرایش کنید.

نکته:‌ چنان‌چه اطلاعات هویتی شما در ثبت احوال تغییر کرده باشد، لازم است که این مسئله را به بانک اطلاع دهید. به این ترتیب اطلاعات شما اصلاح می‌شود و پس از آن می‌توانید ویرایش اطلاعات را در سامانه سجام انجام دهید. هنگام ویرایش اطلاعات هویتی این مسئله به صورت پیغام به شما یادآوری می‌شود.

ویرایش اطلاعات ارتباطی

این بخش مربوط به ویرایش اطلاعات ارتباطی شماست. فیلدهایی که در این قسمت وجود دارند شامل آدرس دقیق پستی، شماره تلفن ثابت و اضطراری و هم‌چنین کد پستی است.

ویرایش اطلاعات ارتباطی در سجام

دقت کنید در پایین این بخش، اطلاعات کدهای سهام‌داری شما نمایش داده می‌شود. چنان‌چه اطلاعات کد سهام‌داری خود را پیش‌تر وارد کرده‌اید، در این بخش می‌توانید آن را ویرایش کنید. هم‌چنین اگر قبلا این کد را ثبت نکرده باشید، در این قسمت می‌توانید کد خود را وارد کنید.

همان‌گونه که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، تمامی اطلاعات مربوط به آدرس و شماره تلفن ثابت را می‌توانید از طریق ویرایش اطلاعات ارتباطی به صورت رایگان اصلاح کنید. در نهایت و پس از حصول اطمینان از صحت اطلاعات وارد شده، دکمه «تایید/ ادامه مرحله بعد» را فشار دهید.

بروزرسانی اطلاعات ارتباطی

ویرایش اطلاعات شغلی

اطلاعات مربوط به حرفه و آدرس محل کارتان را می‌توانید در این قسمت ببینید. چنان‌چه لازم است مواردی را تغییر دهید، روی دکمه «ویرایش اطلاعات شغلی» کلیک کنید.

ویرایش اطلاعات شغلی در سجام

همان‌گونه که در تصویر زیر می‌بینید، اطلاعات تمام کادرهای موجود در این بخش را می‌توانید به‌روزرسانی کنید.

بروزرسانی اطلاعات شغلی

ویرایش اطلاعات مالی و اطلاعات حساب بانکی

در نهایت آخرین کادرهایی که در این صفحه وجود دارند، مربوط به اطلاعات مالی و اطلاعات حساب بانکی هستند. با کلیک روی گزینه «ویرایش اطلاعات مالی» و «ویرایش و ثبت اطلاعات حساب‌های بانکی» می‌توانید موارد موردنیاز را تغییر دهید.

ویرایش اطلاعات حساب بانکی در سجام

در نهایت پس از ثبت اطلاعات با فشردن دکمه «بروزرسانی» ویرایش اطلاعات خود را در سامانه سجام به پایان برسانید.

بروزرسانی اطلاعات حساب بانکی

ویرایش اطلاعات حقوقی‌ها در سامانه سجام

پس از درخواست‌های فراوان از سوی سهامداران حقوقی برای ویرایش اطلاعات یا تغییر نماینده، از روز شنبه، ۲۶ تیر ۱۴۰۰، امکان ویرایش اطلاعات حقوقی‌ها در سجام میسر شد (مطالعه خبر). فرایند ویرایش اطلاعات حساب بانکی، هویتی و ویرایش نماینده و اعضای هیئت مدیره سهامداران حقوقی به شرح تصاویر زیر است:

فرایند ویرایش اطلاعات هویتی حقوقی سجام
فرایند ویرایش اطلاعات هویتی حقوقی سجام
فرایند ویرایش اطلاعات حساب بانکی اشخاص حقوقی سجام
فرایند ویرایش اطلاعات حساب بانکی اشخاص حقوقی سجام
فرایند ویرایش نماینده و اعضای هیئت مدیره حقوقی سجام
فرایند ویرایش نماینده و اعضای هیئت مدیره حقوقی سجام

راهنمای ویرایش شماره موبایل در سامانه سجام

۱ – اگر قصد دارید شماره همراه خود را در سامانه جامع اطلاعات مشتریان ویرایش کنید، لازم است که مجددا به صفحه اصلی این سامانه مراجعه کنید. این‌بار روی گزینه ویرایش موبایل کلیک کنید.

ویرایش موبایل در سجام

۲- پس از انجام این کار، وارد صفحه‌ای می‌شوید که دو گزینه در آن وجود دارد. با کلیک روی گزینه «استعلام مجدد شماره تلفن موجود در سامانه» می‌توانید از شماره‌ای که اکنون در پرونده‌ی شما وجود دارد، مطلع شوید. برای تغییر شماره، روی گزینه «تغییر شماره تلفن همراه» کلیک کنید.

تغییر شماره همراه در سامانه سجام

۳- با انجام این کار وارد صفحه جدیدی می‌شویم که لازم است اطلاعات مربوط به شماره تلفن همراه جدید و کد ملی را در آن وارد کنیم. دقت کنید که شماره موبایل جدید نیز باید به نام صاحب پروفایل باشد نه فردی دیگر.

درج شماره تلفن همراه جدید

۴- در نهایت باید روی گزینه «بررسی» کلیک کنیم. با انجام این کار، به صفحه‌ای هدایت می‌شویم که باید مبلغ ۵۰۰۰ تومان را بپردازیم. بعد از پرداخت، شماره موبایل شما تغییر خواهد کرد.

ثبت تغییرات

سوالات متداول در رابطه با سامانه سجام همراه با پاسخ‌های کوتاه

سجام چیست؟

سجام یا سامانه جامع اطلاعات مشتریان سرویسی در بازار سهام ایران است که اولین بار در سال ۱۳۸۴ ایجاد شد. این سامانه نقشی اساسی در تمامی ابعاد معاملاتی سهامداران در بازارهای مختلف بورس ایران ایفا می‌کند. دریافت کد بورسی، دریافت وام اعتباری سهام عدالت و سود شرکت‌های استانی سهام عدالت، دریافت سود نقدی شرکت‌های بورسی، تبدیل سهام کاغذی به آنلاین و همچنین تغییر کارگزاری از طریق این سامانه انجام می‌شود.

چگونه در سجام ثبت نام کنیم؟

برای ثبت نام در سجام لازم است که از طریق وبسایت رسمی آن اقدام کنید. آدرس اصلی سایت سجام به این صورت است: https://www.sejam.ir. دقت داشته باشید که ابتدای آدرس در مرورگر خود حتما https وجود داشته باشد. با ورود به سایت، روی گزینه‌ی «ثبت نام» کلیک کنید. می‌توانید برای آگاهی کامل از مراحل ثبت نام، از بخش راهنمای گام به گام ثبت نام در سجام مندرج در این مقاله استفاده کنید.

احراز هویت در سجام چگونه است؟

احراز هویت بخش پایانی از ثبت نام در سجام محسوب می‌شود. این مرحله شامل احراز اطلاعات شناسنامه‌ای و هویتی افراد است. بعد از اتمام ثبت نام اولیه در سایت sejam، می‌توانید از طریق دفاتر حضوری و مراکز آنلاین اعلامی (سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها) که خارج از خود سامانه فعال هستند، برای احراز هویت اقدام کنید.

چگونه در سجام شماره موبایل خود را تغییر دهیم؟

اگر قصد دارید شماره همراه خود را در سایت سجام ویرایش کنید، لازم است که مجددا به صفحه اصلی سجام مراجعه کنید و این‌بار روی گزینه «ویرایش موبایل» کلیک کنید.

ویرایش اطلاعات سجام چگونه است؟

به منظور ویرایش اطلاعات در این سایت، ابتدا باید به سایت سامانه سجام به آدرس www.sejam.ir مراجعه کنید. در همان صفحه نخست باید گزینه ویرایش اطلاعات را از میان گزینه‌های موجود انتخاب کنید. می‌توانید برای آگاهی کامل از مراحل ویرایش اطلاعات، از بخش راهنمای گام به گام ویرایش اطلاعات مندرج در این مقاله استفاده کنید.

کد ۱۰ رقمی سجام چیست و چگونه باید آن را دریافت کرد؟

با پذیرش تعهدات و تکمیل ثبت نام، یک کد ۱۰ رقمی مخصوص سجام برای شما پیامک خواهد شد. این کد همان کد ۱۰ رقمی معروف سجامی شدن است؛ داشتن این کد برای احراز هویت سجامی الزامی است.

ثبت نام در سجام رایگان است؟

خیر. در صورتی که خود فرد شخصاً اقدام به ثبت نام کند، باید هنگام ایجاد حساب، مبلغ ۱۰ هزار تومان را به عنوان کارمزد دریافت کد سهامداری پرداخت کند. طبیعتا در صورتی که به کافی‌نت‌ها مراجعه کنید، هزینه‌هایی به عنوان کارمزد انجام عملیات ثبت نام از شما دریافت می‌شود. ثبت نام سجام تنها از سوی برخی کارگزاری‌ها رایگان انجام می‌شود و هزینه آن به عنوان تسهیلات از طرف کارگزاری پرداخت می‌شود.

ثبت نام سجام برای افراد زیر ۱۸ سال و کودکان چگونه است؟

ثبت نام در سجام و احراز هویت آن برای افراد زیر ۱۸ سال و کودکان کاملاً مشابه فرایند افراد بالای ۱۸ سال است. تنها تفاوتی که وجود دارد این است که ولی یا سرپرست یا نماینده‌ی قانونی افراد زیر ۱۸ سال باید برای احراز هویت حتماً به صورت حضوری به یکی از مراکز احراز هویت حضوری سجام مراجعه کنند.

آیا می‌توان در سجام اطلاعات افراد حقوقی‌ را نیز تغییر داد؟

پس از درخواست‌های فراوان از سوی سهامداران حقوقی برای ویرایش اطلاعات یا تغییر نماینده، از روز شنبه، ۲۶ تیر ۱۴۰۰، امکان ویرایش اطلاعات حقوقی‌ها در سجام میسر شده است. می‌توانید برای آگاهی کامل از مراحل، از بخش «ویرایش اطلاعات افراد حقیقی» همین مقاله استفاده کنید.

مدت زمان تحویل کد ۱۰ رقمی سجام چقدر است؟

کد ۱۰ رقمی سجام حداکثر تا ۲۴ ساعت پس از تکمیل ثبت نام برای شما پیامک می‌شود.

در صورت عدم دریافت کد پپیگیری سجام، باید چه کنیم؟

اگر مشکلی وجود داشته باشد، از طریق پیامک به شما اطلاع‌رسانی خواهد شد. همچنین می‌توانید برای پیگیری با شماره ۱۵۶۹ به پشتیبانی سامانه جامع اطلاعات مشتریان متصل شوید.

مراکز مورد تایید سجام برای احراز هویت آنلاین و غیرحضوری کدام‌اند؟

نام این مراکز از سایت سجام و بخش احراز هویت قابل دسترسی است. همچنین در بخش لیست مراکز مورد تایید احراز هویت آنلاین سجام این مقاله، می‌توانید به هر کدام از این مراکز دسترسی داشته باشید. ( آموزش ویدیویی )

مراکز احراز هویت حضوری سجام کدام‌اند؟

با مراجعه به سایت سامانه جامع اطلاعات مشتریان و ورود به بخش احراز هویت و سپس بخش احراز هویت حضوری، می‌توانید با فیلتر کردن اطاعات، نزدیک‌ترین مرکز را پیدا کنید. راهنمای پیدا کردن مراکز در تصویر نشان داده شده است.

هزینه احراز هویت حضوری و آنلاین سجام چقدر است؟

هزینه احراز هویت آنلاین معمولا رایگان است اما ممکن است بعضی کارگزاری‌ها هزینه نیز دریافت کنند. هزینه احراز هویت حضوری در دفاتر پیشخوان دولت برای شخص اصیل ۱۱۱٬۰۰۰ ریال و برای نماینده قانونی ۱۲۷٬۰۰۰ ریال است.

با چه شماره تماسی می‌توان به پشتیبانی سجام وصل شد؟

با شماره ۱۵۶۹ می‌توانید با پشتیبانی سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) تماس بگیرید و مشکلات خود را پیگیری کنید.

دکمه بازگشت به بالا