آموزش

آموزش گام‌به‌گام و تصویری ویرایش اطلاعات در سامانه سجام

سرمایه‌گذاران به منظور فعالیت در بازار بورس نیاز به کد بورسی دارند. برای دریافت کد بورسی هم لازم است که اطلاعات مشتریان در سامانه سجام جمع‌آوری شود. از همین رو تمام افرادی که در بازار سرمایه فعالیت می‌کنند، باید با مراجعه به این سایت، اطلاعات خواسته‌شده را درج و ثبت کنند. این اطلاعات عبارت‌اند از اطلاعات شناسنامه‌ای، محل سکونت، کد بورسی و اطلاعات حساب بانکی. اما ممکن است هنگام ثبت اطلاعات در سامانه، اشتباهی صورت گیرد. یا بعدها شاید لازم شود که این اطلاعات تغییر کنند. از این رو امکان ویرایش اطلاعات در سامانه سجام نیز فراهم شده است. به همین دلیل در این مطلب به صورت گام‌به‌گام ویرایش اطلاعات در سامانه سجام را آموزش خواهیم داد.

چرا به ویرایش اطلاعات در سامانه سجام نیاز داریم؟

آموزش گام‌به‌گام ویرایش اطلاعات در سامانه سجام

پاسخ این سوال ساده است. از آن‌جا که این سایت برای جمع‌آوری اطلاعات فعالان بازار بورس تاسیس شده است، لازم است که تمام اطلاعات مندرج در آن صحیح باشد. از همین رو باید امکانی وجود داشته باشد تا در صورت وجود هرگونه نقص یا اشتباه، بتوان اطلاعات نادرست را حذف و اطلاعات صحیح را جایگزین کرد. در غیر این صورت امکان دارد مشکلاتی برای سهام‌داران به وجود آید.

سجام منبع اطلاعاتی سهام‌داران است. ارزش هر بانک اطلاعاتی هم به صحت اطلاعات ذخیره‌شده در آن مربوط است. فرض کنید شماره حساب‌تان تغییر کرده است. با این تفاسیر حسابی که قبلا در سایت سجام ثبت کرده بودید، فاقد اعتبار است. یا ممکن است آدرس محل سکونت‌تان تغییر کرده باشد. همین مسائل نشان‌گر اهمیت ویرایش اطلاعات در سامانه سجام است. مزیت این کار این است که دیگر بدون نیاز به مراجعه حضوری و تنها از طریق اینترنت، می‌توان اطلاعات را ویرایش کرد.  

راهنمای گام‌به‌گام ویرایش اطلاعات در سامانه سجام

۱ – به منظور ویرایش اطلاعات در این سایت، ابتدا باید وارد سایت سامانه سجام به آدرس www.sejam.ir مراجعه کنید. در همان صفحه نخست باید گزینه ویرایش اطلاعات را از میان گزینه‌های موجود انتخاب کنید.

ورود به بخش ویرایش سامانه سجام

۲ – پس از انجام این کار، وارد صفحه‌ای می‌شوید که باید شماره‌ همراه خود را بدون صفر و سپس کد امنیتی مندرج در تصویر را در کادر مربوطه وارد کنید. دقت کنید که این شماره همراه باید همان شماره همراهی باشد که هنگام ثبت‌نام در سایت سجام آن را وارد کرده‌اید. همان‌طور که در صفحه‌ی مذکور تاکید شده است، دقت کنید که هنگام انجام این کار از فیلترشکن استفاده نکنید.

درج شماره همراه در سجام

۳- با انتخاب دکمه دریافت کد تایید، پیغامی به این شرح مشاهده خواهید کرد:

لطفا پیش از ثبت‌نام در سامانه سجام، از مالکیت شماره تلفن همراه و انطباق آن با کد ملی اطمینان حاصل فرمایید.

پس از این مرحله، پیامکی حاوی کد تایید پنج رقمی برای شما ارسال خواهد شد. کد را در کادر مربوطه وارد کنید. در قسمت نوع مشتری، چنان‌چه مشتری حقیقی هستید، گزینه نخست و اگر مشتری حقوقی هستید، گزینه دوم را از منوی کشویی انتخاب کنید. سپس کد ملی خود و حروف تصویر را درج کنید. با کلیک روی دکمه تایید به صفحه بعد وارد می‌شوید.

درج کد تایید در سجام

اکنون می‌توانید تمامی اطلاعاتی را که پیش‌تر در سامانه سجام هنگام ثبت‌نام درج کرده‌ بودید، مشاهده کنید. در ادامه تمام این بخش‌ها را مرور خواهیم کرد.

ویرایش اطلاعات هویتی

ویرایش اطلاعات هویتی در سجام

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، بخش اول مربوط به اطلاعات هویتی است. این اطلاعات شامل نام و نام خانوادگی، نام پدر، محل تولد و محل صدور و سایر اطلاعات هویتی شماست. لازم به ذکر است که ویرایش اطلاعات هویتی در سامانه سجام نیازمند پرداخت هزینه است. برای انجام این کار باید مبلغ پنج هزار تومان پرداخت کنید. البته برخی دیگر از تغییرات به صورت رایگان انجام می‌شود. اما تغییر شماره تلفن همراه، افزودن شماره حساب جدید، تغییر اطلاعات مربوط به شغل و کد سهام‌داری با پرداخت هزینه مقدور خواهد بود. پس از پرداخت مبلغ مذکور و درج اطلاعات جدید، با کلیک روی دکمه «ویرایش اطلاعات هویتی» می‌توانید اطلاعات را ویرایش کنید.

نکته:‌ چنان‌چه اطلاعات هویتی شما در ثبت احوال تغییر کرده باشد، لازم است که این مسئله را به بانک اطلاع دهید. به این ترتیب اطلاعات شما اصلاح می‌شود و پس از آن می‌توانید ویرایش اطلاعات را در سامانه سجام انجام دهید. هنگام ویرایش اطلاعات هویتی این مسئله به صورت پیغام به شما یادآوری می‌شود.

ویرایش اطلاعات ارتباطی

این بخش مربوط به ویرایش اطلاعات ارتباطی شماست. فیلدهایی که در این قسمت وجود دارند شامل آدرس دقیق پستی، شماره تلفن ثابت و اضطراری و هم‌چنین کد پستی است.

ویرایش اطلاعات ارتباطی در سجام

دقت کنید در پایین این بخش، اطلاعات کدهای سهام‌داری شما نمایش داده می‌شود. چنان‌چه اطلاعات کد سهام‌داری خود را پیش‌تر وارد کرده‌اید، در این بخش می‌توانید آن را ویرایش کنید. هم‌چنین اگر قبلا این کد را ثبت نکرده باشید، در این قسمت می‌توانید کد خود را وارد کنید.

همان‌گونه که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، تمامی اطلاعات مربوط به آدرس و شماره تلفن ثابت را می‌توانید از طریق ویرایش اطلاعات ارتباطی به صورت رایگان اصلاح کنید. در نهایت و پس از حصول اطمینان از صحت اطلاعات وارد شده، دکمه «تایید/ ادامه مرحله بعد» را فشار دهید.

بروزرسانی اطلاعات ارتباطی

ویرایش اطلاعات شغلی

اطلاعات مربوط به حرفه و آدرس محل کارتان را می‌توانید در این قسمت ببینید. چنان‌چه لازم است مواردی را تغییر دهید، روی دکمه «ویرایش اطلاعات شغلی» کلیک کنید.

ویرایش اطلاعات شغلی در سجام

همان‌گونه که در تصویر زیر می‌بینید، اطلاعات تمام کادرهای موجود در این بخش را می‌توانید به‌روزرسانی کنید.

بروزرسانی اطلاعات شغلی

ویرایش اطلاعات مالی و اطلاعات حساب بانکی

در نهایت آخرین کادرهایی که در این صفحه وجود دارند، مربوط به اطلاعات مالی و اطلاعات حساب بانکی هستند. با کلیک روی گزینه «ویرایش اطلاعات مالی» و «ویرایش و ثبت اطلاعات حساب‌های بانکی» می‌توانید موارد موردنیاز را تغییر دهید.

ویرایش اطلاعات حساب بانکی در سجام
بروزرسانی اطلاعات حساب بانکی

در نهایت پس از ثبت اطلاعات با فشردن دکمه «بروزرسانی» ویرایش اطلاعات خود را در سامانه سجام به پایان برسانید.

ویرایش موبایل در سامانه سجام

۱ – اگر قصد دارید شماره همراه خود را در سایت سجام ویرایش کنید، لازم است که مجددا به صفحه اصلی سجام مراجعه کنید. این‌بار روی گزینه ویرایش موبایل کلیک کنید.

ویرایش موبایل در سجام

۲- پس از انجام این کار، وارد صفحه‌ای می‌شوید که دو گزینه در آن وجود دارد.

تغییر شماره همراه در سامانه سجام

۳- با انجام این کار وارد صفحه جدیدی می‌شویم که لازم است اطلاعات مربوط به شماره تلفن همراه جدید و کد ملی را در آن وارد کنیم.

درج شماره تلفن همراه جدید

۴- در نهایت باید روی گزینه بررسی کلیک کنیم. با انجام این کار، به صفحه‌ای هدایت می‌شویم که باید مبلغ پنج هزار تومان را بپردازیم.

ثبت تغییرات

جمع‌بندی

به منظور دریافت کد بورسی، لازم است که در سامانه سجام ثبت‌نام کنید. اما چنان‌چه پس از ثبت‌نام، اطلاعات شما تغییر کرد یا دریافتید که برخی از اطلاعات‌تان را به اشتباه وارد کرده‌اید، می‌توانید از طریق ویرایش اطلاعات در سامانه سجام، اطلاعات صحیح را جایگزین کنید. شما می‌توانید اطلاعات هویتی، ارتباطی، شغلی، مالی، حساب بانکی و شماره موبایل را از این طریق ویرایش کنید. ویرایش اطلاعات هویتی و شماره موبایل نیازمند پرداخت پنج هزار تومان هزینه است ولی سایر اطلاعات را می‌توانید به صورت رایگان ویرایش کنید. دقت کنید پس از هربار ویرایش، اطلاعات شما استعلام می‌شود و در صورتی که مشکلی وجود نداشته باشد، تایید می‌شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا