آموزش

سرخطی زدن در بورس؛ رقابت برای جایگاه بهتر در صف معاملات

خرید و فروش به موقع سهام گاهی می تواند درصد زیادی از سرمایه یا سود ما را نجات دهد یا بر آن بیفزاید. در بازار بورس در بسیاری از مواقع شاهد ایجاد صف‌ خرید و فروش هستیم. اگر فردی بخواهد در صف، خرید یا فروش انجام دهد، باید جزو نفرات اول باشد و جایگاه بهتری به دست آورد. به همین دلیل است که از همان ثانیه‌ی نخست پیش‌گشایش، همه به دنبال آن هستند تا سریع‌تر از سایر سهام‌داران برای ثبت سفارش اقدام کنند. در بورس به این کار سرخطی زدن گفته می‌شود.

زمانی که صف سنگین باشد، در کسری از ثانیه هزاران سفارش در سامانه‌ معاملاتی ثبت می‌شود. تنها راه چاره برای موفقیت در چنین شرایطی، سرخطی زدن است. از آن‌جا که سفارش‌ها در صف خرید در بالاترین قیمت و در صف فروش در پایین‌ترین قیمت ممکن تنظیم می‌شوند، سرعت عمل بالا برگ برنده‌ای خواهد بود که می‌تواند به شما در خرید یا فروش کمک کند. در ادامه توضیح می‌‌دهیم که سرخطی زدن یعنی چه و سهام‌داران چگونه این کار را انجام می‌دهند.

بیشتر بخوانید

سرخطی زدن در بورس یعنی چه؟

آشنایی با مفهوم سرخطی زدن در بورس

زمانی که سهام‌داران با صف خرید یا فروش مواجه می‌شوند، برای خرید یا فروش باید به محض شروع ساعت پیش‌گشایش، سفارش‌های خود را ثبت کنند. به این ترتیب می‌توانند جایگاه بهتری در صف داشته باشند. به این عمل سرخطی زدن در بورس گفته می‌شود. اگر بخواهیم به زبان ساده بگوییم سرخطی زدن یعنی چه، می‌توان به این مسئله اشاره کرد که این شیوه یکی از روش‌های معامله در بورس است. در این روش معامله‌گر در اولین ثانیه‌های شروع بازار، سفارش خود را ثبت می‌کند.

مدت پیش‌گشایش تا چندی پیش ۳۰ دقیقه بود که اکنون به ۱۵ دقیقه کاهش یافته است. این زمان از ساعت ۰۸:۴۵ دقیقه آغاز می‌شود و تا ساعت ۰۹:۰۰ ادامه دارد. به این ترتیب مشخص است که مهم‌ترین فاکتور برای موفقیت در این مسئله، سرعت و دقت است. شما برای انجام این کار هم به سرعت عمل احتیاج دارید و هم به اینترنت پرسرعت. اگر می‌بینید کارگزاری شما مانع سرعت عمل‌تان می‌شود، بهتر است در اولین فرصت ممکن آن را تعویض کنید و به یک کارگزاری دیگر مهاجرت کنید.

نکته مهم دیگر این است که در هنگام سرخطی زدن در بورس نباید قیمت دلخواه وارد کنید. چرا که در این صورت نمی‌توانید به هدف خود دست پیدا کنید. اگر می‌خواهید خرید موفقیت‌آمیزی داشته باشید، باید بالاترین قیمت مجاز را در سفارش خود ثبت کنید. البته به این شیوه ممکن است دو سه روز در سطح منفی بمانید اما اگر واقعا از ارزش‌مندی سهم خود مطمئن هستید، خیال‌تان راحت باشد که یک سهام ارزش‌مند را در پرتفوی خود دارید که می‌تواند سود خوبی را نصیب‌تان کند.

مثال

در نظر بگیرید که بر اساس تحلیل‌های خود متوجه شده‌اید که سهامی ارزش‌مند است. به همین دلیل این احتمال را می‌دهید که سهم از همان ابتدا در صف خرید قفل باشد. پس برای این‌که بتوانید سهام مذکور را خریداری کنید باید سفارش خود را راس ساعت ۰۸:۴۵ و در بالاترین قیمت ثبت کنید. به این ترتیب شما توانسته‌اید سرخطی زدن در بورس را به موقع انجام دهید.

البته فراموش نکنید که این امر به کارگزاری شما بستگی دارد. یعنی اگر هسته کارگزاری شما مشکل داشته باشد و مسئول استیشن به درستی به سازمان بورس متصل نشده باشد، سفارش شما با تاخیر ارسال می‌شود. در نتیجه شما شانس حضور در جایگاه‌های اول را از دست خواهید داد.

از کجا بفهمیم در صف خرید و فروش چه جایگاهی داریم؟

زمانی که به کمک سرخطی زدن توانستید سفارش خود را ثبت کنید، این سفارش در هسته معاملاتی ثبت می‌شود. به این ترتیب شما در صف قرار خواهید گرفت. اما برای این‌که بدانید نفر چندم این صف هستید، با توجه به کارگزاری‌های مختلف می‌توانید این موضوع را بررسی کنید. ما در این‌جا به دو کارگزاری اشاره می‌کنیم.

تشخیص جایگاه در صف در سامانه کارگزاری مفید

پس از سرخطی زدن در بورس، می‌توانید سفارش‌های ثبت‌شده در سامانه ایزی تریدر را در قسمت سفارشات و در سمت چپ نام نماد ببینید. کافی است در گوشه سمت چپ پایین هر سفارش، روی آیکون نقطه کلیک کنید تا یک پنجره باز شود. در آن پنجره می‌توانید جایگاه خود را مشاهده کنید.

حتما به این مسئله دقت کنید که سفارش خرید ثبت کرده‌اید یا فروش. چرا که بسیاری از افراد به اشتباه تصور می‌کنند سفارش خرید ثبت کرده‌اند، حال آن‌که سفارش فروش را ارسال کرده‌اند یا بالعکس. دقت کنید اعداد قرمز نشان‌دهنده سفارش فروش و اعداد سبز نشان‌دهنده سفارش خرید هستند.

تشخیص جایگاه در صف در سامانه کارگزاری آگاه

در کارگزاری آگاه پس از ارسال سفارش، در سمت چپ و پایین صفحه در بخش سفارشات فعال یک آیکون چشم را می‌توانید ببینید. زمانی که روی آن آیکون کلیک کنید، می‌توانید جایگاه خود را در صف مشاهده کنید.

ربات‌های سرخطی در بورس غیرقابل اعتمادند

در شبکه‌های اجتماعی بارها مشاهده شده است که ربات‌هایی با نام ربات سرخطی زن بسیار تبلیغ می‌شوند. این ربات‌ها نام کاربری و رمز عبور شما را دریافت می‌کنند و به این ترتیب می‌توانند به آسانی به پرتفوی شما دست پیدا کنند. این ربات‌ها نه به هسته‌ سازمان متصل هستند و نه به هسته کارگزاری. بلکه تنها با قصد کلاه‌برداری تبلیغ می‌شوند. از همین رو برای حفظ دارایی و سرمایه خود لازم است که هرگز به چنین ابزاری اعتماد نکنید.

امکان موفقیت در سرخطی زدن در بورس چقدر بالاست؟

حال که فهمیدیم سرخطی زدن یعنی چه، می‌خواهیم بدانیم آيا این روش موفقیت‌آمیز است یا خیر. به طور کلی این روش به دلایل زیر موفقیت‌آمیز خواهد بود:

  • در زمان پیش‌گشایش بالاترین قیمت برای سهامی که در صف خرید هستند تعیین می‌شوند. اما بعد از باز شدن بازار و آغاز جلسه معاملاتی ممکن است صف جمع شود و قیمت آن افت کند. به همین دلیل برخی از سهام‌داران به قصد نوسان‌گیری قبل از شروع معاملات دست به فروش سهام خود می‌زنند. آن‌ها می‌خواهند پس از باز شدن بازار، سهام را مجددا در قیمتی پایین‌تر خریداری کنند. البته این روش به طور کلی پرریسک است.
  • برخی از سهام‌داران، در قیمت‌های پایین سهم را خریداری و سود موردنظر خود را دریافت کرده‌اند. به این دلیل اکنون قصد دارند سهام خود را بفروشند.
  • برخی از سهام‌داران نیز به دلیل نیاز به پول نقد، مجبور به فروش سهام خود هستند.

تمام شرایطی که در بالا به آن اشاره شد، موجب می‌شوند که فرد سهام خود را بفروشد و این فرصت برای شما پیش بیاید که بتوانید به کمک سرخطی زدن در بورس، سهام ارزشمند را خریداری کنید.

جمع‌بندی

در این مطلب متوجه شدیم که سرخطی زدن در بورس یعنی چه. زمانی که می‌خواهید در صف خرید یا فروش معامله‌ای انجام دهید باید سرخطی بزنید. یعنی باید به محض آغاز ساعت پیش‌گشایش، سفارش خود را ثبت کنید. به این ترتیب می‌توانید شانس بیشتری را برای خرید یا فروش سهام داشته باشید. البته برای این کار نیازمند سرعت عمل بالا و همچنین داشتن اینترنت پرسرعت خواهید بود تا بتوانید جزو نفرات اول صف معاملات باشید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا