تحلیل تکنیکال

حرکت فولاد، فملی و شستا برای عبور از سقف تاریخی | تایید تداوم روند صعودی شاخص؟

بررسی رشد سهام شرکت‌های پیشگام بورسی همچون فولاد، فملی و شستا از لنز نظریه داو، نشان می‌دهد که روند صعودی شاخص کل ادامه خواهد داشت.

به گزارش توان تحلیل، اخیرا تحلیل‌های متفاوتی از نظریه الیوت ارائه شده است که عمدتا تاکید به اصلاح شاخص به سطوح پایین‌تری دارند (اتمام موج C). در این میان صرف نظر از اینکه آیا این اتفاق خواهد افتاد یا خیر، نظریه داو به ما نشان می‌دهد که وضعیت شاخص کل بورس ایران در حال حاضر می‌تواند روند افزایشی را ادامه دهد. بررسی نمودار تحلیل تکنیکال سهام شرکت‌های پیشرو و پیشگام بازار مانند فولاد، فملی و شستا از لنز نظریه داو، تاییدکننده‌ی ادامه‌ی وضعیت رشدی شاخص کل بورس است.

تحلیل سهام فولاد مبارکه اصفهان با نماد فولاد در کنار شاخص کل بورس

نظریه داو برای تحلیل روند و وضعیت بورس به ما چه می‌گوید؟

نظریه داو که ساخته و پرداخته‌ی چارلز هنری داو است، بیش از صد سال قبل ارائه شده اما هنوز هم طرفداران خودش را دارد و مورد استفاده قرار می‌گیرد. تاکید آقای داو روی صنایع سنگین بود و اعتقاد داشت رشد شاخص سهام بایستی با رشد شرکت‌های پیشگام تایید شود. در آن زمان شرکت‌های پیشگام عمدتا مربوط به صنعت راه‌آهن بودند. در مجموع آقای داو تاکید ویژه‌ای به صنایع سنگین داشت. چارلز هنری داو یکی از مبدعان شاخص داو جونز بود که از مهم‌ترین و تعیین‌کننده‌ترین شاخص‌های بازار سهام آمریکا محسوب می‌شود و تاثیری جهانی دارد.

در بورس ما نیز اکنون شرکت‌هایی مانند فولاد، فملی، شستا و… حکم همان شرکت‌های پیشگام را دارند که در حال حاضر در حال عبور از سقف‌های تاریخی هستند و می‌توانند تاییدی بر ادامه روند صعودی شاخص کل باشند.

آقای جان جی مورفی (Jonn.J.Murphy) در کتاب معروف خودش به نام «تحلیل تکنیکال» (ترجمه محمد‌مهدی قدیری، انتشارات کاسپین دانش) از نظریه داو به عنوان هسته اصلی شکل‌گیری تحلیل تکنیکال به شکل امروزی نام می‌برد و در جایی از کتابش می‌گوید:‌ «کسانی که به نظریه داو اعتقادی ندارند در حقیقت در درک مفاهیم ابتدای روندها مشکل دارند».

همچنین آقای ویلیام جی اونیل (William J.O’Neil) بنیادی‌کار حرفه‌ای بورس نیویورک نیز در کتاب خودش بنام «چگونه در بازار بورس پول در بیاریم» که بعنوان کتاب مقدس معامله‌گری شناخته می‌شود، نظریه داو رو بعنوان یکی از روش‌های پیش‌بینی روند بازار معرفی می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا