اخبار

مشاور رئیس سازمان بورس: درصد‌های قابل فروش گذشته سهام عدالت باید تعدیل شود

مشاور رئیس سازمان بورس در امور سهام عدالت در مورد فروش سهام عدالت توضیح داد و اعلام کرد که درصد‌های قابل فروش گذشته سهام عدالت باید تعدیل شود تا به عدد کم‌تری برسد.

به گزارش توان تحلیل، به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، پیمان حدادی، مشاور رئیس سازمان بورس در امور سهام عدالت ضمن توضیح در مورد فروش سهام عدالت، گفت: قطعا اگر برنامه‌ای برای فروش سهام عدالت باشد باید ابتدا زودتر و طی یک مدت زمان مناسبی اطلاع‌رسانی شود. این کار باید به صورت تدریجی صورت گیرد و درصد‌های قابل فروش گذشته تعدیل شود تا به عدد کمتری برسد.

مشاور رئیس سازمان بورس در امور سهام عدالت در رابطه با شرایط و امکان فروش سهام عدالت نکاتی را را مطرح کرد.

وضعیت فروش سهام عدالت به کجا رسید؟

حدادی: در رابطه با افرادی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند باید نماد شرکت‌های سرمایه گذاری استانی بازگشایی شود تا امکان فروش برای آن‌ها فراهم شود.

در روش مستقیم نیز روش‌های مختلفی در حال بررسی است ولی تاکنون جمع‌بندی نهایی انجام نشده است. حتما  باید شرایط بازار در نظر گرفته شود، شاید اکنون یک ثبات نسبی در بازار داشته باشیم اما حجم معاملات به آن شکل نیست که یک فشار فروشی مانند سهام عدالت نیز بر آن اضافه شود.

در تصمیم‌گیری برای آزادسازی فروش سهام عدالت به شرایط بازار توجه می‌شود؟

حدادی: قطعا تصمیمی که گرفته خواهد شد به طوری است که به هیچ عنوان بر روی بازار سهام، فشار فروش ایجاد نشود؛ چرا که اعتقاد بر این است که یکی از مواردی اصلی در مرداد سال ۹۹ که باعث ریزش شدید بازار بورس شد، رهاسازی غیرکارشناسی سهام عدالت به ویژه اجازه فروش ۶۰ درصدی بود که عدد مناسبی نبوده است.

آیا برنامه و روشی برای فروش سهام عدالت وجود دارد؟

حدادی: قطعا اگر برنامه‌ای برای فروش سهام عدالت باشد باید ابتدا زودتر و طی یک مدت زمان مناسبی اطلاع‌رسانی شود. این کار باید به صورت تدریجی صورت گیرد و درصد‌های قابل فروش گذشته تعدیل شود تا به عدد کمتری برسد.

همچنین حدادی در این گفت‌وگو به تصمیم جدید شورای عالی بورس در رابطه با افزایش سرمایه شرکت‌های غیر بورسی سهام عدالت نیز اشاره کرد و گفت: قاعدتا شرکت‌های که سودده هستند و می‌خواهند افزایش سرمایه دهند، بخشی از آن شرکت که متعلق به سهام عدالت است نیز باید در آن افزایش سرمایه شرکت کند که درصد مالکیت آن تغییر پیدا نکند (یعنی همچنان درصد مالکیت قبلی را داشته باشد).

اما با توجه به این که برخی شرکت‌ها غیربورسی هستند و اجازه افزایش سرمایه با سازمان خصوصی‌سازی است، شورای عالی بورس این اختیار را به سازمان خصوصی‌سازی داده تا پس از بررسی‌هایی که انجام می‌شود، اگر افزایش سرمایه به صلاح سهام عدالت باشد در آن افزایش سرمایه مشارکت صورت بگیرد.

منبع
باشگاه خبرنگاران جوان

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا