مقالات

با چندین منبع درآمد خیال خود را آسوده کنید

هر یک از ما در برهه‌ای از زمان به این فکر کرده‌ایم که اگر بتوانیم منبع درآمد دیگری داشته باشیم چقدر در وضع مالی‌مان تاثیر خواهد داشت. همان موقع احتمالا چرتکه دست گرفته‌ایم و دودوتا چهارتا کرده‌ایم تا سود احتمالی‌ را حساب کنیم. شاید حتی از عدد به دست آمده ذوق کرده‌ایم. اما واقعا چگونه می‌توان درآمد را افزایش داد؟

کسب درآمد مازاد در نظر برخی از افراد بسیار آسان جلوه می‌کند. این افراد طوری برخورد می‌کنند که انگار این کار به راحتی آب خوردن است. اما این حقیقت ندارد. قبول می‌کنیم که شاید در این مسیر، نیاز به طی کردن فرآيند سختی نباشد؛ ولی رسیدن به درآمد مازاد، بیش از همه چیز انرژی و تمرکز زیادی را می‌طلبد. یکی از راه‌هایی که می‌تواند ما را به این هدف برساند، افزودن منبع درآمد است. باید منابع بیشتری را در نظر بگیریم تا بتوانیم احتمالات خود را در مورد درآمدِ بیشتر قوت ببخشیم.

اما مزیت این کار در چیست؟‌ اجازه بدهید در پاسخ به این سوال به بیان یک ضرب‌المثل قدیمی که میان افراد فعال در بورس هم بسیار معروف است، بسنده کنیم؛ « تمام تخم‌مرغ‌های خود را در یک سبد قرار ندهید .» مزیت تعدد منبع درآمد در این است که ما دیگر نگران شکستن تخم‌مرغ‌های خود نیستیم. یعنی اگر یک سبد هم آسیب دید، خیالمان راحت است که هم‌چنان تخم‌مرغ‌های دیگر در سبدی دیگر هنوز سالم مانده‌اند و این یک مدیریت بحران عالی است. چرا که در صورت بروز مشکل، ما می‌توانیم برخی از سرمایه خود را هم‌چنان حفظ کنیم.

اتفاقات و وقایعی که در سر راه ما قرار می‌گیرند، بسیاری از اوقات قابل پیش‌بینی نیستند. این مسئله آن‌قدر مهم است که بزرگان نیز به آن اشاره کرده‌اند. شاید شنیده باشید که وارن بافت، سرمایه‌گذار معروف در مورد این موضوع چه جمله‌ای گفته است. او می‌گوید، « هیچ‌گاه به یک منبع درآمد تکیه نکنید ».

غافل‌گیر نشوید

هر چیزی ممکن است اتفاق بیفتد. خوب و بد اتفاقات دست ما نیست و ما چیزی از آن‌ها نمی‌دانیم. اما می‌توانیم خودمان را برای مواجهه با شرایط دشوار آماده کنیم. همان‌قدر که ممکن است فردا در دل یک اتفاق بد قرار بگیرید، به همان میزان می‌توانید با وقوع یک اتفاق خوب،‌ روز شیرینی را تجربه کنید.

در نظر بگیرید که مانند هر روز، صبح زود آماده و رهسپار محل کارتان ‌شده‌اید تا به دنبال کسب درآمد (یا یک لقمه نان حلال) بروید. درست در لحظه‌ای که اصلا انتظار شنیدن خبرهای شوکه‌کننده را ندارید، کارفرما می‌گوید که به خاطر تعدیل نیرو دیگر نیازی به حضور شما در اداره ندارد. با این حرف انگار آب سردی بر پیکرتان ریخته‌اند. به یاد می‌آورید که چقدر از جان و دل برای انجام کارتان مایه گذاشته‌اید و چه منافعی برای اداره داشته‌اید. بعد هر چه حساب می‌کنید، نمی‌توانید بفهمید چطور ممکن است که این‌طور ساده کنار گذاشته شوید. دنبال کورسوی امیدی می‌گردید که عدل و انصاف را بیابید. اما آن ‌چه به دستتان می‌دهند، نامه اخراج است.

حال فرض کنید این اتفاق برای کسی رخ دهد که تمام امیدش به آن اداره بوده است و هیچ منبع درآمد دیگری ندارد. این خبر برای او مثل پایان زندگی است. ناگهان فکر و خیال‌ها هجوم می‌آورند. قسط‌های معوق، هزینه آب و برق و گاز، کرایه منزل، هزینه‌های رفت‌وآمد، خورد و خوراک و هزار و یک مورد دیگر مثل سربازهای دشمن، به مغز کارمند درمانده حمله می‌کنند.

بگذارید شرایط را کمی تلطیف کنیم. اصلا فرض کنیم کسی آن کارمند را اخراج نکرده است. بلکه خود اوست که می خواهد از آن شغل استعفا دهد. یا اصلا شاید محیط را چنان برای او غیر قابل تحمل کنند که فرد خود فرار را بر قرار ترجیح دهد. آیا به نظرتان این فرد در طی چند هفته باقیمانده تا پایان یافتن شغلش، می‌تواند منبع درآمد و کار جدیدی پیدا کند؟ حقیقتا تنها اگر همای سعادت روی شانه‌هایش بنشیند چنین اتفاقی می‌افتد. اما در واقعیت باید گفت که حداقل چند وقت باید جستجو کرد تا بلکه به نتیجه‌ای مطلوب رسید.

اولین کاری که به ذهن افراد می‌رسد، ارسال رزومه است. اما زمان همین‌طور می‌گذرد و هیچ پاسخی از هیچ‌کجا دریافت نمی‌شود. نه تلفنی زنگ می‌خورد برای مصاحبه، نه ایمیلی دریافت می‌شود برای تنظیم یک قرار ملاقات کاری. شرایط بدتر می‌شود و باتلاق فکر و خیال، آدم را با بی‌رحمی درون خود می‌کشد.

آیا فکر بکری به ذهنتان می‌رسد؟

داشتن چندین منبع درآمد

اگر چند منبع درآمد داشته باشید، دیگر خیلی کمتر استرس‌هایی از این جنس را تجربه می‌کنید. این‌طور دیگر می‌توانید خیال خود را آسوده‌تر کنید و آماده وقوع هر اتفاقی باشید. چرا که هنوز سبدهای دیگری دارید که تخم‌مرغ‌های سالمی در آن‌جا انتظار شما را می‌کشند.

اگر منبع درآمد شما بیش از یکی باشد، فرصت‌ها و موقعیت‌های بیشتری پیش روی شما قرار می‌گیرد. با وجود این منابع درآمد و کسب ماهیانه چند میلیون سود از این منابع، آیا شب‌ها راحت‌تر سر خود را بر بالش نمی‌گذارید؟‌ قطعا که همین‌طور است.

به جای این‌که به یک منبع درآمد تکیه کنید، با پرداختن به چندین شغل و ایده دیگر، منابع خود را گسترش دهید. این کار ناممکن نیست. اصلا شاید بتوانید از کارهایی که تا کنون انجام می‌دادید ولی بابت آن‌ها هیچ پولی به شما پرداخت نمی‌شد هم کسب درآمد داشته باشید.

شاید الان با خواندن جمله‌ی بالا در دلتان بگویید که معلوم است چنین چیزی هیچ‌وقت اتفاق نمی‌افتد. بگذارید مثال ساده‌ای بزنیم. شما چند سال پیش یک دوربین عکاسی خریده‌اید و دوره‌های عکاسی را نیز گذرانده‌اید اما هیچ‌گاه فرصت نکرده‌اید یا حتی در فکر آن نبوده‌اید که به عکاسی به چشم یک منبع درآمد نگاه کنید. نیازی هست مجددا به این موضوع اشاره کنیم که قرار نیست یک‌شبه به موفقیت برسید؟‌ همان اول گفتیم که این کار چندان هم آسان به نظر نمی‌رسد، ولی محال نیست.

مثال دیگری برای داشتن منبع درآد متعدد، سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی است. البته همانطور که عقل سلیم حکم می‌کند، نباید همه دارایی یا سرمایه خود را در این بازارها سرمایه‌گذاری کنید و این کار باید با سرمایه مازاد شما انجام شود، زیرا در صورت رویارویی با زیان، نه تنها درآمدی به دست نیاورده‌اید، بلکه متضرر نیز شده‌اید و در واقع بر فشار روانی خود نیز افزوده‌اید.

ممکن است به اطرافیان خود نگاهی بیندازید و دل‌سرد شوید. شاید بین دوستان‌تان افرادی بوده‌اند که به شروع یک کار جدید و کسب درآمد از طریق آن اقدام کرده‌اند و شکست خورده‌اند و همین امر شما را مردد کرده‌ است. اما حقیقتا توانایی افراد، مختلف است، عدم موفقیت یک نفر دلیلی برای شکست خوردن تمام افراد جهان نیست!

اما یکی دیگر از مشکلاتی که سر راه شروع یک کار جدید قرار می‌گیرد، راحت‌طلبی است. اصلا به درآمد فعلی خود کاری نداشته باشید و از تداوم آن چندان هم مطمئن نباشید. فکر روز مبادا را بکنید. به سراغ منابع درآمد جدید بروید و خود را برای مقابله با مشکلات احتمالی پیش رو آماده کنید. این شمایید که باید مشکلات را شکست دهید، نه آن‌ها شما را.

منبع درآمد جدید یا داشتن چند شغل؟

این‌طور به نظر می‌رسد که برخی از افراد داشتن منبع درآمد جدید را با چندشغله بودن اشتباه می‌گیرند. فکر می‌کنید چند وقت می‌توانید در چندین محل مختلف حضور داشته باشید و دوام بیاورید؟‌ دیر یا زود از پا خواهید افتاد. روی آوردن به چند شغل پاره‌وقت، آن فکر بکری نیست که پیش‌تر از آن سخن گفتیم. منظور از منبع درآمد جدید حضور مداوم و ثابت در یک شغل دیگر نیست.

با همان مثال عکاسی پیش می‌رویم. زمانی که تصمیم می‌گیرید از طریق عکاسی کسب درآمد کنید، قرار نیست صبح تا شب وقت خود را روی این کار بگذارید. می‌توانید در مراسم‌‌ها عکاسی کنید یا با سازمان‌ها و شرکت‌ها و مشاغلی که نیاز به عکاس دارند، توافق کنید که کارهای عکاسی آن‌ها را برایشان انجام دهید.

اصلا چرا راه دور برویم؟ اگر کیفیت عکس‌های شما خوب است چرا آن‌ها را در اینترنت برای فروش نمی‌گذارید؟‌ در همین کشور خودمان چند سایت وطنی هستند که به همین منظور طراحی شده‌اند.

ما تنها یک مثال زدیم تا ذهن شما را باز کنیم و گاردی که در برابر این موضوع دارید را از بین ببریم. مطمئنا هر فرد علایق و مهارت‌هایی دارد که می‌تواند به عنوان منبع درآمد روی آن‌ها حساب کند. اینترنت حتی به شما اجازه می‌دهد تنها یک بار محصولی را ایجاد کنید و بارها از آن درآمد کسب کنید (مثلا به نرم‌افزارهای فروشگاه‌ساز فکر کنید).

نکته پایانی

داشتن چند منبع درآمد از استرس و اضطراب شما می‌کاهد و حاشیه امنی برای‌تان فراهم می‌کند. دیگر نیاز نیست هر روز با این استرس سرکار بروید که اگر اخراج شوید، بقیه زندگی‌تان را چگونه تامین خواهید کرد.

دست از بهانه‌تراشی بردارید. اگر واقعا به دنبال کسب درآمد هستید، دستتان را روی زانوهایتان بگذارید و بلند شوید.

اجازه ندهید اتفاق بد زندگی‌تان رخ دهد و بعد فکر راه‌حل باشید. حتما که نباید اخراج شوید تا به سراغ منبع درآمد جدید بروید. وقتی استرس داشته باشید بازدهی کمتری دارید و نمی‌توانید از تمام توان خود برای انجام امور بهره ببرید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا