اخبار

۳۰ میلیون سهامدار عدالت از دی‌ ماه وام می‌گیرند

معاون شرکت سپرده‌گذاری مرکزی از امکان اعطای وام به سهام‌داران عدالت در پنج بانک بورسی و دولتی خبر داد. تعداد افراد مشمول ۳۰ میلیون نفر است و تنها به سهام‌دارانی تعلق می‌گیرد که روش غیرمستقیم را برگزیده‌اند.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری بورس پرس، طبق اعلام علی‌رضا ماهیار، معاون سپرده‌گذاری مرکزی، ۳۰ میلیون سهام‌دار عدالت می‌توانند از تسهیلات وام بانکی استفاده کنند. وی در این خصوص گفت: ۳۰ میلیون مشمول سهام عدالت که روش غیرمستقیم را برای مدیریت سهام انتخاب کرده‌اند، می‌توانند از ابتدای دی در پنج بانک بورسی و دولتی وام دریافت یا اقدام به خرید کالا کنند.

علی‌رضا ماهیار در توضیحاتی تکمیلی پیرامون اعطای وام به سهام‌داران عدالت گفت: پنج بانک دولتی و نیمه‌دولتی شامل بانک ملی، پست بانک، ملت، صادرات و تجارت در ارایه کارت اعتباری به مشمولان سهام عدالت اعلام آمادگی کردند. البته برخی بانک‌های خصوصی نیز برای پرداخت وام خرد از طریق کارت‌های اعتباری سهام عدالت پای کار آمده‌اند. ساز و کار پرداخت وام خرد توسط بانک‌ها به دارندگان کارت اعتباری سهام عدالت با سود ۱۸ درصدی و بدون ضامن است.

معاون سپرده‌گذاری مرکزی ادامه داد: کارت‌های اعتباری سهام عدالت به سهام‌دارانی تعلق می‌گیرد که روش غیرمستقیم را برای مدیریت سهام انتخاب کرده‌اند و تعداد آن‌ها حدودا ۳۰ میلیون نفر برآورد شده است. این فرایند به صورت تمام الکترونیک از مبدأ بانک‌های عامل تا مقصد که سپرده‌گذاری و بازار سرمایه هستند، خواهد بود.

ماهیار در رابطه با واجد شرایط بودن سهام‌دارانی که روش غیرمستقیم را برگزیده‌اند، گفت: افرادی که روش غیرمستقیم را برای مدیریت سهام انتخاب کرده‌اند باید سجامی باشند و بعد از احراز هویت در اپلیکیشن‌های مربوط به بانک‌های عامل و پس از اینکه سپرده‌گذاری سجامی بودن فرد را برای بانک تایید کرد، می‌تواند دارایی را مشاهده کرده و متوجه شود چقدر دارایی سهام عدالت دارد و متناسب با آن فرم مربوطه را داخل سیستم بانک پر کند.

این مقام مسئول همچنین گفت: برخی بانک‌ها سرویس اپلیکشن لازم را برای ورود اینترنتی مشمولان پیاده‌سازی کرده‌اند که آن‌ها برای استفاده از مزایای این طرح می‌توانند از این طریق اقدام به دریافت وام کنند. برخی دیگر از بانک‌ها قرار است از طریق کارت‌های بانکی در دست مردم استفاده کنند. برخی بانک‌ها ۶۰ درصد ارزش روز دارایی فرد و برخی تا ۱۰۰ درصد هم برای اعطای تسهیلات پیش‌بینی کرده‌اند که ساز و کار آن بستگی به بانک عامل دارد. در نهایت درخواست فرد به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی ارسال می‌شود.

علی‌رضا ماهیار در پایان در رابطه با اعطای وام به سهام‌داران عدالت و درخواست‌های مربوط به آن، تصریح کرد: این درخواست‌ها به صورت تجمعی بوده و بحث توثیق مکانیزه اتفاق می‌افتد و بعد از آن شرکت به بانک اعلام می‌کند سهام فرد توثیق شد و بانک می‌تواند به سهام‌دار اعتبار دهد. برخی از بانک‌ها در نظر دارند این مبلغ را در قالب شارژ کردن کارت عادی مشتریان، برخی کارت خرید و برخی از طریق روش‌های نوین پرداخت شارژ کنند. پس از اینکه اولین قرارداد نهایی شود، مردم می‌توانند از مزایای این کارت اعتباری از ابتدای دی ماه بهره‌مند شوند.

منبع
بورس پرس

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا