تحلیل سهام رایگان در کانال تلگرام توان تحلیل
آموزش

آموزش گام‌به‌گام دریافت کارت اعتباری سهام عدالت | بانک ملی، تجارت و پست بانک

وقتی بحث آزادسازی سهام عدالت مطرح شد، ناگهان همه‌ی نگاه‌ها به یک سمت چرخید. سهامی که خیلی‌ها اصلا فراموشش کرده بودند، حالا بر سر زبان‌ها افتاده بود. در نتیجه‌ی همین اتفاقات بود که طرح جدیدی درقالب کارت اعتباری سهام عدالت ارائه شد. بیشتر افرادی که سهام عدالت دارند نمی‌دانند که نحوه دریافت کارت اعتباری سهام عدالت چطور است. توان تحلیل در این مقاله علاوه بر آموزش دریافت کارت اعتباری سهام عدالت از سامانه ایوا بانک ملی و اپلیکیشن زمرد بانک تجارت و پست بانک، به چند سوال مهم کاربران در فضای مجازی هم پاسخ داده است که در ادامه می‌توانید آن‌ها را بخوانید.

فهرست مطالب با دسترسی سریع

کارت اعتباری سهام عدالت چیست؟

نحوه ثبت‌نام و دریافت کاری اعتباری سهام عدالت

قبل از آنکه به سراغ آموزش نحوه دریافت کارت اعتباری سهام عدالت از طریق بانک ملی و تجارت و پست بانک برویم، بهتر است اول کمی در مورد چیستی و فلسفه‌ی خلق این تسهیلات حرف بزنیم. وقتی سهام عدالت آزادسازی شد، سیل عرضه‌ی این سهام در شرایط نزولی بازار مزید بر علت شد تا شاهد کاهش قیمت آن باشیم. به همین خاطر سازمان بورس تصمیم گرفت تسهیلاتی را به دارندگان این سهام اعطا کند تا از فشار فروش کم کند. در نهایت در تاریخ ۲۵ بهمن‌ماه سال ۱۳۹۹ این طرح اجرایی شد.

در روزهای اول، کارت اعتباری سهام عدالت را تنها می‌شد از طریق بانک تجارت و بانک ملی دریافت کرد؛ اما حالا امکان دریافت این کارت از طریق پست بانک هم فراهم است.

مبلغ کارت اعتباری سهام عدالت

فرقی ندارد که در موقع آزادسازی سهام عدالت روش مستقیم را انتخاب کرده‌اید یا غیر مستقیم. به هر حال می‌توانید حداکثر ۵۰ الی ۶۰٪ از ارزش روز سهام‌تان را در قالب اعتبار دریافت کنید. البته اگر روش مستقیم را انتخاب کرده باید هیچ سهمی نفروخته باشید تا مشمول این طرح بشوید.

زمان دریافت کارت اعتباری سهم عدالت

اگر جزو مشمولین دریافت کارت اعتباری سهام عدالت هستید ولی هنوز اقدام به دریافت آن نکرده‌اید، هم‌چنان فرصت دارید. در اطلاعیه‌های مربوط به دریافت وام سهام عدالت هیچ حرفی از زمان پایان این طرح به میان نیامده است. حتی کسانی که یک مرتبه وام گرفته‌اند و تسویه کرده‌اند، باز هم می‌توانند در این طرح شرکت کنند و دوباره تسهیلات را دریافت کنند.

برخی نگران این موضوع هستند که در صورت دریافت کارت اعتباری و بازپرداخت آن دیگر امکان دریافت کارت اعتباری وجود ندارد، در حالی که چنین مساله‌ای صحیح نیست و سهامداران عدالت می توانند در هر زمان که تمایل دارند مجدد اقدام به دریافت کارت اعتباری کنند.

سمیه محمدی / مدیر پروژه کارت اعتباری سهام عدالت / [مطالعه خبر]

بازپرداخت کارت اعتباری سهام عدالت

بازپرداخت این تسهیلات به دو صورت انجام می‌شود. روش اول این است که دریافت‌کننده‌ی کارت اعتباری، در همان یک ماه اول مبلغ را تسویه کند. در این صورت هیچ کارمزد اضافه‌ای از او گرفته نمی‌شود و تسهیلات به عنوان قرض‌الحسنه برای او در نظر گرفته می‌شود. اما اگر بازپرداخت در طی این زمان انجام نشود، کارت اعتباری سهام عدالت به منزله‌ی وام سه ساله با سود ۱۸٪ خواهد بود. در صورت عدم پرداخت به موقع اقساط، بانک سهام عدالتی را که به عنوان وثیقه نزد خود نگه داشته است می‌فروشد. اما اگر بازپرداخت اقساط به موقع باشد، سهامدار هم‌چنان سهامش را پس از اتمام اقساط در اختیار خواهد داشت و از سود سالیانه و مواردی هم‌چون حق رای و حضور در مجمع هم برخوردار خواهد ماند.

نحوه ثبت نام و دریافت کارت اعتباری سهام عدالت

دریافت کارت اعتباری سهام عدالت به صورت آنلاین و غیرحضوری است. برای انجام این کار باید اول از همه اپلیکیشن‌های مخصوص بانک‌های تجارت و ملی را دانلود و نصب کنید. در حال حاضر دو بانک تجارت و ملی در کنار پست بانک کارت اعتباری سهام عدالت را ارائه می‌کنند که در ادامه هر کدام از روش‌ها را توضیح می‌دهیم.

پیش از آن لازم است بدانید که متقاضیان باید در سامانه سجام به آدرس sejam.ir ثبت نام و احراز هویت کنند. احراز هویت در اپلیکیشن‌های مربوط به بانک به صورت آنلاین و از طریق ویدئو و ثبت تصویر زنده‌ی متقاضی و هم‌چنین اسکن مدارک هویتی انجام می‌شود. پس از انجام این مراحل، اعتبار به حساب مشتری افزوده می‌شود.

راهنمای گام به گام و تصویری نحوه دریافت کارت اعتباری سهام عدالت از بانک ملی

اگر قصد دارید کارت اعتباری سهام عدالت را از بانک ملی دریافت کنید، در ابتدا باید یکی از این سه اپلیکیشن را انتخاب کنید:

اول از همه باید گواهی امضای خودتان را در این برنامه‌ها تعریف کنید. اگر قبلا این اپلیکیشن‌ها را نصب کرده‌اید، دیگر نیازی به مرور این بخش ندارید و می‌توانید آموزش را از بخش‌های بعدی دنبال کنید.

به این نکته توجه کنید که افرادی که روش آزادسازی مستقیم را انتخاب کرده‌اند، برای دریافت کارت اعتباری سهام عدالت از بانک ملی باید این بانک را به عنوان کارگزارشان انتخاب کنند. تغییر کارگزار ناظر از طریق سامانه‌ی کارگزاری فعلی‌تان امکان‌پذیر است. در ادامه نحوه ثبت نام و دریافت کارت اعتباری سهام عدالت را در اپلیکیشن ایوا بانک ملی توضیح می‌دهیم.

اگر کارت اعتباری را از بانک ملی دریافت می‌کنید، پس از فعال شدن و واریز اعتبار می‌توانید از فروشگاه‌های افق کوروش، رفاه، وین مارکت و پذیرندگان دستگاه پوز سداد که QR code دارند خرید کنید.

آموزش ثبت گواهی امضا در اپلیکیشن ایوا بانک ملی

گفتیم که بعد از نصب اپلیکیشن ایوا، باید امضای دیجیتال‌تان را ثبت کنید. برای انجام این کار مراحل زیر را دنبال کنید.

 • اول از همه روی آیکون «نشان بانک» کلیک کنید.
ثبت گواهی امضا در سامانه ایوا بانک ملی
 • حالا دکمه‌ی «گواهی امضا» را انتخاب کنید.
ثبت گواهی امضا برای دریافت تسهیلات اعتباری سهام عدالت
 • در این مرحله باکس پایین صفحه را تیک بزنید و گزینه‌ی «ثبت امضا» را انتخاب کنید.
آموزش ثبت گواهی امضا سامانه ایوا
 • پس از انجام این کار، شماره موبایلی که با آن وارد برنامه شده‌اید نمایش داده می‌شود. با کلیک روی «دریافت کد فعال‌سازی» کد تاییدی برای شما ارسال می‌شود که باید آن را در کادر مربوطه وارد کنید.
نحوه دریافت کارت اعتباری سهام عدالت از بانک ملی
 • حالا در این مرحله لازم است که کارت ملی‌تان را اسکن کنید. برای این کار باید با استفاده از دوربین تلفن همراه‌تان پشت و روی کارت را در کادر مشخص‌شده اسکن کنید. در پایان هم روی دکمه‌ی «تایید و ادامه» کلیک کنید.
احراز هویت آنلاین در سامانه ایوا
 • اگر اسکن موفقیت‌آمیز باشد در یک صفحه‌ی جدید کد ملی به شما نمایش داده می‌شود. این کد را با کد ملی خودتان مقایسه کنید و اگر مغایرتی وجود نداشت، روی دکمه‌ی «ارسال» ضربه بزنید.
 • این مرحله مربوط به احراز هویت و تشخیص چهره است. برای انجام این کار باید دوربین موبایل‌تان را روی حالت سلفی قرار بدهید و تصویری از خودتان بگیرید و به اپلیکیشن ارسال کنید.
اسکن چهره در اپلیکیشن ایوا
 • اگر فرایند تطبیق چهره به درستی انجام شود، پیغامی به شما نمایش داده می‌شود و این مسئله را اطلاع می‌دهد. با فشردن دکمه‌ی «موفق- ادامه فرایند» به مرحله‌ی بعد هدایت می‌شوید.
احراز هویت غیرحضوری اپلیکیشن ایوا
 • در کادر سفیدرنگی که در این مرحله در صفحه‌ی موبایل‌تان ظاهر می‌شود، امضای خودتان را رسم کنید. این امضا باید کاملا با امضایی که در شعبه بانک موقع افتتاح حساب ثبت کرده‌اید یکسان باشد. در پایان هم دکمه‌ی «تایید و ارسال امضا» را انتخاب کنید.
ثبت امضای دیجیتال اپلیکیشن ایوا
 • با مشاهده‌ی پیغام موفقیت مبنی بر ثبت امضای دیجیتال، می‌فهمیم که مراحل ثبت گواهی امضا به پایان رسیده است. بعد از این مرحله می‌توانید از خدمات این برنامه استفاده کنید.

در ویدئوی زیر که بانک ملی آن را تهیه کرده است، می‌توانید نحوه ثبت گواهی امضای دیجیتال را برای دریافت کارت اعتباری سهام عدالت از طریق اپلیکشن ایوا بانک ملی مشاهده کنید:

آموزش گام‌به‌گام ثبت گواهی امضا در اپلیکیشن ایوا بانک ملی برای بهره‌مندی از کارت اعتباری سهام عدالت

راهنمای دریافت کارت اعتباری سهام عدالت از سامانه ایوا بانک ملی

حالا می‌رسیم به اصل مطلب و توضیح می‌دهیم که نحوه دریافت کارت اعتباری سهام عدالت از طریق ایوا چگونه است. مراحل زیر را قدم به قدم دنبال کنید:

 • دوباره از صفحه‌ی اصلی گزینه‌ی «نشان بانک» را انتخاب کنید ولی این بار روی گزینه‌ی «نشان اعتباری» کلیک کنید.
نشان اعتباری سامانه ایوا
 • بعد از انجام این کار، کد ملی و کد امنیتی را در کادرهای مربوطه وارد کنید و پس از فعال کردن تیک گزینه‌ی «با قوانین و مقررات موافق هستم» دکمه‌ی «تایید» را فشار دهید.
 • در این قسمت قوانین و شرایطی به شما نشان داده می‌شود که پس از مطالعه‌ی آن باید روی گزینه‌ی «تایید و امضا» کلیک کنید.
 • در این مرحله یک کد به شماره‌ی همراه شما ارسال می‌شود. کد را در محل مشخص درج کنید. دقت کنید که کد به شماره‌ای ارسال می‌شود که قبلا آن را در سامانه سهام عدالت ثبت کرده‌اید.
 • در این مرحله لازم است که اطلاعات کاربری‌تان را تایید کنید.
 • دو گزینه‌ی «درخواست توثیق سهام عدالت و سفارش فروش» و «قرارداد مرابحه صدور نشان اعتباری» را تیک بزنید و پس از خواندن قوانین و وارد کردن کد امنیتی، دکمه‌ی «تایید» را فشار بدهید.
 • در این مرحله تمامی اطلاعات یک بار دیگر به شما نشان داده می‌شود. اگر مشکلی نمی‌بینید و همه چیز صحیح است با انتخاب گزینه‌ی «تایید» صحت اطلاعات را اعلام کنید تا مراحل به پایان برسند.

باز هم می‌توانید برای درک بهتر نحوه دریافت کارت اعتباری سهام عدالت در سامانه ایوا بانک ملی به ویدئویی که این بانک تهیه کرده است نگاه کنید:

آموزش گام‌به‌گام دریافت کارت اعتباری سهام عدالت در اپلیکیشن ایوا بانک ملی

پرداخت اقساط کارت اعتباری سهام عدالت از طریق بانک ملی

برای پرداخت اقساط کارت اعتباری سهام عدالت بانک ملی باید از سرویس «نشان بانک» استفاده کنید. در ادامه می‌توانید نحوه انجام این کار را به صورت تصویری ببینید.

 • اپلیکیشن را باز کنید و گزینه‌ی «کارت اعتباری» را انتخاب کنید.
بازپرداخت اقساط تسهیلات اعتباری سهام عدالت بانک ملی
 • با انجام این کار وارد صفحه‌ای می‌شوید که در آن می‌توانید سهام عدالت و صورت‌حساب کارت‌تان را به همراه گزارش صورت‌حساب ببینید.
اقساط کارت اعتباری سهام عدالت
 • برای اینکه اقساط کارت اعتباری سهام عدالت را پرداخت کنید، در این مرحله لازم است که روی گزینه‌ی «صورت‌حساب کارت» کلیک کنید. در این قسمت می‌توانید شماره صورتحساب، تاریخ صدور صورتحساب، تاریخ شروع دوره، تاریخ پایان دوره، جمع خرید طی دوره، سود دوره، بدهی دوره، سررسید گذشته، مبلغ قسط سررسید شده، نرخ سود سالانه، مهلت پرداخت، روش قسط بندی و وضعیت صورتحساب را ببینید. با کلیک روی گزینه‌ی «پرداخت» می‌توانید اقساط هر دوره از تسهیلات‌تان را پرداخت کنید.
پرداخت صورت‌حساب کارت اعتباری سهام عدالت
 • با انتخاب گزینه‌ی «تسویه» هم می‌توانید صورتحساب‌تان را تسویه کنید.
تسویه کارت اعتباری سهام عدالت

دقت کنید که اگر کارت اعتباری‌تان را از بانک ملی دریافت می‌کنید، فقط می‌توانید از فروشگاه های طرف قرارداد کارت اعتباری سهام عدالت بانک ملی خرید کنید. این فروشگاه‌ها عبارت‌اند از:

 • افق کوروش
 • رفاه
 • وین مارکت
 • پذیرندگان دستگاه پوز سداد که QR code دارند. (لیست این فروشگاه‌ها را می‌توانید در صفحه‌ی اختصاصی «نشان پرداخت» اپلیکیشن ایوا ببینید.)

نکاتی در مورد دریافت کارت اعتباری سهام عدالت از بانک ملی

با توجه به آموزش بالا می‌توانید کارت اعتباری سهام عدالت را از بانک ملی دریافت کنید. اما بهتر است قبل از آن چند نکته را هم در این خصوص بررسی کنیم:

 • برای استفاده از این سرویس حتما باید: 1- سهام عدالت داشته باشید. 2- در بانک ملی حساب داشته باشید. 3- اگر روش آزادسازی مستقیم را انتخاب کرده‌اید هیچ سهمی را نباید فروخته باشید.
 • برای استفاده از این سرویس، باید اطلاعات هویتی صاحب کارت و حساب بانک مبدا با اطلاعات مالک سیم‌کارت یکسان باشد.
 • در منوی «گزارشات کاربر» می‌توانید گردش کارت اعتباری سهام عدالت را ببینید.
 • وقتی اطلاعات‌تان را تکمیل کردید، دو تا سه روز طول می‌کشد تا کارت اعتباری دیجیتالی صادر شود.
 • این کارت فیزیکی نیست و از طریق بارکدخوان فروشگاه‌ها قابل استفاده است.
 • برای پرداخت تنها کافی است تلفن همراه‌تان موقع خرید پیش‌تان باشد.

راهنمای دریافت کارت اعتباری سهام عدالت از بانک تجارت

حالا می‌رویم سراغ بانک تجارت. نحوه دریافت کارت اعتباری سهام عدالت از بانک تجارت بستگی به روش آزادسازی این سهام دارد که به دو صورت مستقیم و غیرمستقیم است. هر دو روش را در ادامه توضیح می‌دهیم و مراحل دریافت این کارت را از طریق اپلیکیشن زمرد با هم بررسی می‌کنیم.

دریافت تسهیلات اعتباری سهام عدالت از بانک تجارت با آزادسازی مستقیم

برای ثبت نام و دریافت تسهیلات اعتباری سهام عدالت با روش آزادسازی مستقیم بانک تجارت اول از همه باید به سامانه سهام عدالت به آدرس sahamedalat.ir مراجعه کنید. اگر لازم می‌بینید که اطلاعاتی مانند شماره همرا و شماره شبا را ویرایش کنید، این کار را از طریق این سایت انجام بدهید. هم‌چنین می‌توانید روش آزاد سازی و دارایی سهام عدالت‌تان را هم از طریق همین صفحه ببینید. باز هم تکرار می‌کنیم که باید در سامانه سجام ثبت نام کنید و احزار هویت‌تان را هم انجام بدهید.

بعد از انجام این کار، لازم است که وارد سامانه مشاهده و فروش سهام عدالت کارگزاری بانک تجارت به آدرس se-tejarat.rayanbroker.ir شوید. پس از ورود به این سایت لازم است که کارگزار ناظر سهام عدالت‌تان را به کارگزاری بانک تجارت تغییر بدهید.

پس از انجام این کار، اپلیکیشن زمرد بانک تجارت را دانلود و نصب کنید. سپس باید درخواست دریافت کارت اعتباری را از طریق همین اپلیکیشن ثبت کنید که در بخش‌های بعدی آن را به صورت تصویری توضیح می‌دهیم. دانلود اپلیکیشن زمرد در نسخه‌های اندروید و IOS از طریق سایت بانک تجارت قابل دسترسی است. تصویر زیر اینفوگرافیک نحوه ثبت نام و دریافت کارت اعتباری سهام عدالت از بانک تجارت را به روش آزادسازی مستقیم نشان می‌دهد.

اینفوگرافیک دریافت کارت اعتباری سهام عدالت بانک تجارت

دریافت تسهیلات اعتباری سهام عدالت از بانک تجارت با آزادسازی غیرمستقیم

روش قبلی برای افرادی بود که آزادسازی مستقیم سهام عدالت را انتخاب کرده بودند اما این بخش به سهامدارانی مربوط است که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند.

 • در این روش هم باید اول اطلاعات مربوط به شماره شبا و تلفن همراه‌تان را به روز کنید.
 • بعد از آن لازم است در سامانه سجام هم ثبت نام کنید.
 • سپس باید در سامانه ثبت نام غیرحضوری کارگزاری بانک تجارت به آدرس btcode.tejaratbankbrk.ir به صورت آنلاین و غیرحضوری ثبت نام کنید و کد بورسی خودتان را به صورت آنلاین دریافت کنید.
 • پس از انجام این کارها، به سامانه اکسیر بانک تجارت به آدرس tejarat.exirbroker.com مراجعه کنید و از طریق گزینه‌ی تغییر کارگزار ناظر، سهام سرمایه‌گذاری استانی‌تان را انتخاب کنید. برای انجام این کار به اول نام استان محل صدورتان دو حرف «وس» را اضافه کنید. مثل «وستهران».
 • حالا باید اپلیکیشن زمرد بانک تجارت را نصب و درخواست دریافت کارت اعتباری سهام عدالت را ثبت کنید.
 • وقتی برنامه را نصب کردید، با انتخاب گزینه «توثیق سهام» می‌توانید درخواست دریافت کارت اعتباری سهام عدالت بانک تجارت را ثبت کنید.
راهنمای دریافت کارت اعتباری سهام عدالت بانک تجارت

مراحل توثیق سهام و دریافت تسهیلات از بانک تجارت

در دو بخش قبلی به صورت کلی توضیحاتی را ارائه کردیم و در این بخش می‌خواهیم مراحل توثیق را هم شرح بدهیم تا به کمک آن بتوانید درخواست‌تان را به سادگی ثبت کنید. برای توثیق سهام سه مرحله‌ی کلی پیش رو دارید که هر کدام شامل چند گام دیگر هستند. این سه مرحله عبارت‌اند از:

 • ثبت درخواست تسهیلات
 • افتتاح حساب تسهیلات
 • امضای قرارداد تسهیلات

حالا هر کدام از این مراحل را در زیر توضیح می‌دهیم.

افرادی که کارت اعتباری سهام عدالت را از بانک تجارت می‌گیرند می‌توانند بدون هیچ محدودیتی از تمام فروشگاه‌ها خرید کنند.

ثبت درخواست تسهیلات
 1. برای توثیق سهام عدالت و دریافت تسهیلات مربوط به آن، باید اول از همه وارد صفحه‌ی اصلی اپلیکیشن زمرد بشوید. سپس لازم است منوی توثیق سهام را انتخاب کنید. در این مرحله احزار هویت به صورت آنلاین و غیرحضوری انجام خواهد شد.
آموزش ثبت درخواست کارت اعتباری سهام عدالت در سامانه زمرد بانک تجارت
 1. پس از انجام این مرحله، میز خدمت را خواهید دید. از طریق این محیط می‌توانید خدمت «توثیق سهام عدالت جهت دریافت تسهیلات» را انتخاب کنید و باقی مراحل را پیش ببرید.
 2. در این مرحله، کارگزار ناظر برای شما پیامکی ارسال می‌کند که باید کد پیامک شده را در فرم مربوطه وارد کنید.
 3. با انجام این کار می‌توانید قرارداد توثیق سهام را ببینید. اول از همه مفاد قرارداد را با دقت مطالعه کنید. اگر مورد تاییدتان بود گزینه‌ی «بله» را انتخاب کنید تا عملیات ادامه پیدا کند و به مرحله‌ی بعد بروید.
 4. با انجام تمام مراحل بالا، وارد مرحله‌ی مربوط به تعیین تعداد اقساط خواهید شد. در این قسمت می‌توانید ببینید که چه مقدار سهام وثیقه می‌شود. هم‌چنین میزان تسهیلات دریافتی را هم می‌توانید بببنید. تعداد اقساط بازپرداخت تسهیلات را می‌توانید تا سقف حداکثر ۲۴ ماه تعیین کنید.
 5. بعد از تعیین تعداد اقساط، درخواست توثیق ثبت می‌شود و باید برای ادامه دادن فرایند روی گزینه‌ی «ادامه» کلیک کنید.

نکته‌ی بسیار مهم این است که:

اگر آزادسازی مستقیم را انتخاب کرده‌اید و هیچ سهمی نفروخته‌اید تمام سهام‌تان به عنوان وثیقه نزد بانک نگهداری می‌شود. اما اگر روش‌تان غیرمستقیم بوده، می‌توانید مقدار دلخواهی از سهام‌تان را برای وثیقه تعیین و مشخص کنید.

افتتاح حساب تسهیلات
 1. وقتی مراحل بالا را انجام دادید، باید وارد مرحله‌ی افتتاح حساب مرابحه بشوید و اطلاعات لازم را در بخش‌های مربوط وارد کنید.
 2. با انجام این کار، روی دکمه‌ی «ایجاد» کلیک کنید و در فرم بعدی که شامل اطلاعات هویتی است، گزینه‌ی «تایید» را انتخاب کنید.
 3. در پایان این بخش، فرم اطلاعات پرداخت را خواهید دید که با تایید آن به درگاه پرداخت هدایت می‌شوید تا مبلغ اولیه‌ی ۱۰۰ هزار تومانی را برای افتتاح حساب واریز کنید.
امضای قرارداد تسهیلات

با اتمام مراحل بالا و تکمیل پرداخت، به اپلیکیشن زمرد برمی‌گردید و لازم است فرم‌های مربوط به تسهیلات را مطالعه کنید. اگر مفاد آن مورد تاییدتان است، به کمک امضای دیجیتال که قبلا آن را در اپلیکیشن ثبت کرده‌اید مراتب رضایت‌تان را اعلام کنید. پس از آن لازم است مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. در اولین گام پس از پرداخت مبلغ و ورود به اپلیکیشن، نتیجه‌ی تراکنش پرداخت‌تان را به همراه کد پیگیری خواهید دید. دکمه‌ی «ادامه» را کلیک کنید تا به مرحله‌ی بعد هدایت شوید.
 2. با انجام این کار، شماره حساب تسهیلات افتتاح‌شده را خواهید دید که با کلیک روی گزینه‌ی «ادامه» می‌توانید فرایند را دنبال کنید.
 3. در مراحل بعدی متون مربوط به وکالت‌نامه، مرابحه، تعهدنامه و برگه‌ی تسهیلات (شامل اطلاعات مربوط به تسهیلات) به شما نشان داده می‌شود. حتما با دقت آن‌ها را بخوانید و مجددا با امضای دیجیتال‌تان این قراردادها را امضا کنید. روند ثبت امضای دیجیتال هم این‌طور است که یک کد تاییدیه برای شما ارسال می‌شود که باید آن را در محلی که در اپلیکیشن مشخص شده است ثبت کنید.
 4. پس از تایید و امضای تمام این فرم‌ها، درخواست شما بررسی می‌شود و نتیجه‌ی آن ظرف مدت ۴۸ ساعت کاری از طریق پیام کوتاه به اطلاع‌تان خواهد رسید.

آموزش دریافت کارت اعتباری سهام عدالت از پست بانک

در این بخش و قبل از پایان این مطلب، می‌خواهیم نحوه دریافت کارت اعتباری سهام عدالت از طریق پست بانک را آموزش بدهیم. روش کار تفاوت چندانی با روش‌های قبلی ندارد و فقط تفاوت در این است که باید به جای ثبت نام در اپلیکیشن به سایت پست بانک به آدرس www.postbank.ir مراجعه کنید. اما به چند نکته‌ی مهم در این زمینه توجه کنید:

 • افرادی می‌توانند از پست بانک کارت اعتباری بگیرند که روش مستقیم را انتخاب کرده باشند و کارگزاری‌شان بانک سپه باشد. اگر این‌طور نبود با استفاده از گزینه‌ی تغییر کارگزار ناظر، می‌توانند فرایند تغییر کارگزار را انجام بدهند.
 • پس از ورود به سایت، از منوی خدمات و قسمت خدمات ویژه، زیرمنوی «توثیق سهام عدالت» را انتخاب کنید.
راهنمای دریافت کارت اعتباری سهام عدالت از طریق پست بانک
 • سپس باید مطابق تصویر زیر اطلاعات خواسته شده را در قسمت‌های مربوطه وارد کنید. دقت کنید که پس از انجام این کارها تمام پیامک‌ها به شماره موبایلی ارسال می‌شود که به نام شخص متقاضی باشد.
توثیق سهام در پست بانک برای دریافت وام سهام عدالت
 • پس از ورود به صفحه‌ی مربوطه، متقاضی باید فرم‌های موردنیاز را تکمیل و ارسال کند. سپس استعلام‌های لازم انجام و قبول یا رد آن به متقاضی اطلاع داده می‌شود.
 • در حین فرایند لازم است که متقاضی فرم «توثیق سهام عدالت و وکالت فروش» را تایید کند و شعبه‌ی موردنظر خودش را برای انجام ادامه‌ی مراحل انتخاب کند.
 • پس از انجام این کار، اطلاعات متقاضی به شعبه‌ی موردنظر ارسال می‌شود. مشتری باید طی سه روز کاری پس از ثبت درخواست، به شعبه‌ی مذکور مراجعه کند و تشریفات قانونی را انجام دهد و فرم‌ها را امضا کند. با انجام این گام‌ها، متقاضی در حقیقت اجازه‌ی توثیق سهام را به بانک می‌دهد.

توجه کنید که در شرایطی که متقاضی طی مدت ۱۵ روز انصراف خود را از دریافت تسهیلات اعلام کند، سهامش آزاد می‌شود.

جمع بندی

کارت اعتباری سهام عدالت تسهیلاتی است که به دارندگان این سهام اعطا می‌شود. باید توجه کنید که این کارت به صورت اعتبار است و مبلغ نقدی برای شما واریز نمی‌شود. پس از دریافت کارت می‌توانید از طریق فروشگاه‌های طرف قرارداد اقدام به خرید کالاها و اقلام موردنیازتان کنید. اگر بتوانید تمام مبلغ تسهیلات را ظرف مدت مدت یک ماه تسویه کنید، دیگر نیازی به پرداخت کارمز نیست. ولی اگر تسویه در این مدت انجام نشود، تسهیلات به منزله‌ی وام سه ساله با سود ۱۸٪ خواهد بود. هم‌اکنون این کارت را می‌توان از طریق بانک تجارت و ملی و پست بانک ایران دریافت کرد.

سوالات متداول با پاسخ های کوتاه

چطور می‌توانم کارت اعتباری سهام عدالت را دریافت کنم؟

از طریق سامانه ایوا بانک ملی، اپلیکیشن زمرد بانک تجارت و پست بانک.

کارت اعتباری سهام عدالت به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

به کسانی که در روش مستقیم سهامی را نفروخته باشند. در روش غیرمستقیم محدودیتی وجود ندارد. هم‌چنین سهام فرد نباید توقیف شده باشد.

برای دریافت وام سهام عدالت نیاز به مراجعه‌ی حضوری است؟

خیر. تمام مراحل آنلاین است. البته اگر از طریق پست بانک اقدام می‌کنید، برای امضای فرم‌ها باید به یکی از شعب پست بانک مراجعه کنید.

از کارت اعتباری سهام عدالت کجا و در چه مواردی می‌شود استفاده کرد؟

اگر کارت اعتباری را از بانک ملی گرفته‌اید می‌توانید آن را در فروشگاه‌های طرف قرارداد این بانک استفاده کنید. کارت اعتباری بانک تجارت محدودیتی در استفاده ندارد و در تمام فروشگاه‌ها می‌شود با آن خرید کرد.

بازپرداخت کارت اعتباری سهام عدالت چگونه است؟

اگر ظرف مدت یک ماه، وام را تسویه کنید سودی به آن تعلق نمی‌گیرد. در غیر این صورت، کارت اعتباری وامی سه ساله با ۱۸٪ کارمزد خواهد بود.

تا کی می‌توانم کارت اعتباری سهام عدالت را دریافت کنم؟

محدودیت زمانی برای دریافت این کارت وجود ندارد.

برای دریافت وام سهام عدالت به ضامن نیاز است؟

خیر. چون سهام عدالت به عنوان وثیقه نزد بانک گرو نگه داشته می‌شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا