اخبار

عشقی: افزایش دامنه نوسان ادامه خواهد داشت | تداوم عرضه خودرو در بورس کالا

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از تداوم عرضه خودرو در بورس کالا خبر داد و اعلام کرد که افزایش دامنه نوسان نیز ادامه خواهد داشت.

به گزارش توان تحلیل، به نقل از خبرگزاری ایرنا، مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار درباره وضعیت عرضه خودرو در بورس کالا، گفت: عرضه خودرو در بورس کالا بر اساس مصوبه شورای عالی بورس تداوم می‌یابد؛ البته در کمیسیون تلفیق نیز پیشنهادی مطرح شده مبنی بر اینکه همه خودروها با رعایت ترتیباتی در بورس کالا عرضه شوند که این مصوبه باید رای صحن مجلس را نیز دریافت کند.

عشقی اظهار کرد: در کمیسیون تلفیق پیشنهاد شده که عواید حاصل از فروش و رقابتی که در بورس کالا انجام می‌شود، باید به نحوی تقسیم شود؛ زیرا عرضه خودرو در بورس کالا کار جدیدی است.

سازمان بورس مخالف تقسیم عواید حاصل از فروش خودرو در بورس کالا است

وی تصریح کرد: سازمان بورس با بخش‌هایی از این پیشنهاد موافق نیست؛ زیرا باید منابع حاصل از عرضه خودرو در بورس صرف توسعه صنعت شود تا بتوانیم در آینده اشکالات این صنعت و زیان انباشته چندسال گذشته را برطرف کنیم؛ بنابراین باید دید در صحن مجلس چه تصمیماتی گرفته می‌شود.

قیمت‌های خودرو در بورس کالا اصلاح می‌شود؟

عشقی با بیان اینکه قیمت‌های پایه باید نیز اصلاح شوند، خاطرنشان کرد: یک برآورد کارشناسی این است که اگر قیمت‌های پایه به همان ترتیباتی که در کمیسیون تلفیق مطرح شده است، اصلاح شود شاهد رقابت زیادی نخواهیم بود؛ زیرا این روش منجر به افزایش عرضه می‌شود؛ بر این اساس باید منتظر نهایی شدن مصوبه کمیسیون تلفیق شویم.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه پیگیر مصوبه کمیسیون تلفیق هستیم، اظهار کرد: در این زمینه اصلاحاتی را نیز پیشنهاد دادیم و با نمایندگان مجلس هم مذاکراتی انجام شده است که این مصوبه به نفع سهامداران باشد.

براساس گزارش‌های شرکت‌ها درباره ادامه افزایش دامنه نوسان تصمیم می‌گیریم

رئیس سازمان بورس با اشاره به اینکه افزایش دامنه نوسان ادامه خواهد داشت، گفت: افزایش تدریجی دامنه نوسان بورس از سال گذشته آغاز شد و در سال جاری ادامه داشت و براساس گزارش‌های شرکت‌ها درباره ادامه افزایش دامنه نوسان تصمیم می‌گیریم.

وی ادامه داد:  پله بعدی افزایش دامنه بورس همزمان با تغییر طبقات شرکت‌ها و اصلاح تابلو‌های بازار خواهد بود و متناسب با اصلاح تابلوها افزایش دامنه نوسان بورس اجرا می‌شود و در سال آینده در این باره تصمیم می‌گیریم.

عوامل بنیادین تاثیرگذار بر بازار سرمایه دچار فراز و نشیب‌های زیادی بودند

عشقی به ارزیابی معاملات پُر نوسان بازار سهام در سال ۱۴۰۱ پرداخت و گفت: به طور طبیعی بازار سرمایه و شاخص‌های بورسی تاثیرپذیر از عوامل متعدد هستند.

وی عنوان کرد: اگر پس از ریزش بازار، سایر عوامل تاثیرگذار بر معاملات بورس با تغییر همراه نمی‌شدند، به طور حتم شاهد روند رو‌به‌رشد و ایجاد ثبات در معاملات بازار سهام بودیم.

به گفته عشقی، در سال ۱۴۰۱ عوامل بنیادین تاثیرگذار بر بازار سرمایه نه فقط در ایران، بلکه در دنیا دچار فراز و نشیب‌های زیادی شدند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه این موضوع یکی از دلایلی بود که در سال ۱۴۰۱ باعث ایجاد نوسانات شدید در معاملات بازار شد، گفت: در این زمینه قیمت‌های جهانی رشد سریعی را در ابتدای سال داشتند و بعد از آن ریزش را تجربه کردند.

وی اظهار کرد: همچنین در حوزه داخلی، نرخ بهره نوسان داشت و تصمیمات متعددی در این زمینه اتخاذ شد که همه این عوامل در کنار یکدیگر باعث شد تا بازار به آن ثبات واقعی که به دنبال آن بودیم، دست پیدا نکند.

عشقی با تاکید بر اینکه همه تلاش ما ایجاد ثبات در بازار و عوامل تاثیرگذار برآن بود، خاطرنشان کرد: این ثبات در بازار ایجاد شد اما اینکه شاخص بورس به صورت ممتد رشد کند ناشی از عوامل بنیادینی است که این عامل نوسانات زیادی را تجربه کرده بودند.

بازدهی ۳۰ درصدی شاخص بورس

این مقام مسئول اضافه کرد: از نظر بنده و طبق برآوردهای انجام شده، بازار سهام در سال ۱۴۰۱ و در روزهای پایانی سال بازدهی معقول و منطقی را در اختیار سهامداران قرار خواهد داد.

وی با بیان اینکه بازار سهام از ابتدای سال تاکنون بازدهی منطقی داشته است، تصریح کرد: شاخص بورس در روزهای نخست سال جاری تاکنون که در محدوده یک میلیون و ۸۰۰ هزار واحدی قرار دارد، با وجود همه فراز و نشیب‌ها به بازدهی حدود ۳۰ درصدی دست پیدا کرده است.

قیمت‌ها در بازار مبادله براساس عرضه و تقاضا کشف می‌شود

عشقی با بیان اینکه فاصله بین نرخ حواله‌ای و کشف شده در مرکز مبادله با نرخ ارز بازار آزاد بسیار فاصله دارد و همین دلیلی است که شرکت‌ها تمایلی به قیمت‌ کشف شده در مرکز مبادله نداشته باشند، گفت: فروش ارز به شرکت‌ها شرایط خود را دارد و ارزی که که در سامانه نیما عرضه می‌شود با ارز اسکناس متفاوت است و قیمت‌ها در بازار مبادله براساس عرضه و تقاضا کشف می‌شود. این نرخ منصفانه است و به طور قطع شرایط را برای شرکت‌ها بهتر می‌کند.

علت عقب ماندگی بازار سهام

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به علت عقب ماندگی بازار سهام نسبت به سایر بازارهای سرمایه‌گذاری و نیز عدم تاثیرپذیری شاخص بورس از رشد نرخ دلار، گفت: این موضوع باید توسط تحلیگران بررسی شود و افراد تحلیلگر دیدگاه‌های مختلفی درباره عوامل تاثیرگذار بر بازار دارند.

وی ادامه داد: متغیرهای مختلفی بر معاملات بازار اثرگذار هستند. گاهی حرکت بازارسرمایه همسو و همزمان با حرکت سایر بازارها نیست و دارای تقدم و تاخری خواهد بود.

عشقی با بیان اینکه علاوه بر متغیر نرخ دلار که در چند وقت گذشته با رشد همراه بوده، متغیرهای دیگری هم بر بازار تاثیرگذار هستند، خاطرنشان کرد: در این راستا به صورت همزمان نرخ جهانی و نرخ بهره نوساناتی را تجربه کرد که برآیند این مسائل تاثیر خود را بر بازار سرمایه می‌گذارد.

نرخ خوراک پتروشیمی‌ها ۷ هزار تومان نخواهد بود

رئیس سازمان بورس درباره تصمیم‌گیری تعیین نرخ خوراک پتروشیمی‌ها در بودجه ١۴٠٢ گفت: در خصوص بودجه، رایزنی‌ها در کمیسیون تلفیق انجام شده اما در نهایت به این نتیجه رسیده شد که تعیین نرخ برعهده خود دولت باشد.

وی ادامه داد: بنابراین این موضوع از احکام بودجه حذف شد و تعیین نرخ با تصمیم دولت با در نظر گرفتن شرایط بازار و شرایط بازارهای جهانی خواهد بود اما هنوز عدد نرخ خوراک نهایی نشده است؛ البته به طور قطع نرخ ٧ هزار تومان نخواهد بود. 

توضیحات رئیس سازمان بورس در مورد آزادسازی مابقی سهام عدالت

عشقی درباره آزادسازی مابقی سهام عدالت و متوقف شدن نماد آن‌ها در بازار سرمایه اظهار کرد: درباره سهام عدالت آزادسازی صورت گرفته است؛ یعنی دیگر سهام در وثیقه دولت نیست و سهامداران می‌توانند در مجامع شرکت کنند و سود سهام به طور مستقیم به سهامداران می‌رسد.

این مقام مسئول تاکید کرد: طبیعتا نمی‌توان به این حجم از سهام عدالت اجازه فروش داد و از نظر عملیاتی هم فروش این حجم سهام مشکل ایجاد می‌کند.

وی درباره برگزاری مجامع تصریح کرد: تصمیم در اختیار سازمان بورس نیست و اما راهکاری که در شورای عالی بورس داده‌ایم این است که مجامع به صورت الکترونیکی برگزار شود و در این صورت دیگر مجامع با یک یا دو درصد سهامداران برگزار نمی‌شود.

منبع
ایرناایلنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا