مقالات

ترس از شکست ، بزرگترین دشمن موفقیت است

حتما برای شما هم پیش آمده است که هرچه تلاش می‌­کنید به هدفتان نمی­‌رسید. اما این نباید باعث ناامیدی شما شود زیرا پیروزی‌­ها، بعد از تحمل شرایط سخت و شکست محقق می‌شوند و  بسیاری از افراد پیروزی‌­های بزرگ را بعد از تحمل سختی‌­های بزرگ به دست آورده‌اند. باید این واقعیت را پذیرفت که مسیر رسیدن به موفقیت نمی‌تواند بدون مانع و دشواری طی شود، پس نباید ترس از شکست داشت.

یکی از مهم‌­ترین اکتشافات تاریخ بشر لامپ برق است که توسط توماس ادیسون اختراع شد. ادیسون نیز برای اختراع لامپ برق بارها شکست را تجربه کرد و هزاران مرتبه تلاش کرد.

بنا به توصیه رهبران موفق، پایه و اساس کسب موفقیت و پیروزی، مسیر رسیدن به هدف است.

اگر تمرکز خود را بر یک موضوع معطوف نمایید، تغییراتی که مربوط به آن موضوع می­‌شود، چه مثبت باشند چه منفی و هر چند کوچک باشند یا بزرگ، برای شما بااهمیت و تاثیرگذار جلوه می­‌کنند.

معامله­‌گری هم همین­طور است. اگر تمرکزتان را بیش از حد بر سهم خاصی معطوف کنید، اخبار پیرامون آن برای­تان بیش از اندازه مهم می‌­شود و این عامل منجر ب اتخاذ تصمیمات احساسی و همچنین از پای درآمدن شما می‌­شود که در نهایت نتیجه مطلوبی در پی نخواهد داشت.

هر چه هدف بزرگ‌تر، دشواری بیشتر

برای رسیدن به موفقیت باید ترس از شکست را کنار گذاشت و آن را تجربه کرد. شاید تصور کنید که برای رسیدن به هدفی که در نظر دارید آنقدر انگیزه ندارید که بارها شکست­‌ را تجربه کنید و دوباره برخیزید و مجددا برای رسیدن به آن هدف تلاش کنید اما باید به یاد داشت که ادیسون هم برای اختراع لامپ بیش از ۱۰۰۰ بار شکست را تجربه کرد تا بالاخره توانست به موفقیت برسد.

مقیاس اهداف با یکدیگر متفاوت هستند. برخی اهداف دارای ابعاد وسیع‌تر و برخی اهداف دارای جنبه‌های کوچک‌تری هستند.بر همین اساس باید در نظر داشت که اگر هدفی قرار است زندگی افراد زیادی را تحت تاثیر خود قرار دهد یا تغییر چشمگیری ایجاد کند، مسلما با موانع و شکست‌های بیشتری همراه خواهد بود و دستیابی به آن نیازمند تلاش بسیار بیشتری است.

فردی که چنین هدف‌هایی را دنبال می‌کند، باید در مسیر رسیدن به آن‌ها انتظار شکست‌های متعدد و بزرگی را داشته باشد و از ادامه مسیری که در پیش گرفته، نهراسد.

در واقع این مقیاس هدف است که تعیین‌کننده مسیر و فرایند دستیابی به آن است. در بسیاری از موارد به دلیل‌های مختلف مانند اینکه نمی‌دانیم چه میزان زمان نیاز است تا به هدف‌مان برسیم یا اینکه چه قدر دیگر باید صبر کرد تا هدف‌مان محقق شود، ممکن است دلسرد یا حتی ناامید شویم.

به عبارتی می‌توان گفت که ترس از ناشناخته‎‌ها، چالش‌های پیش‌رو، ناامیدی و بسیاری دیگر از این عوامل، می‌توانند جلوی شما را در قدم گذاشتن در مسیر رسیدن به هدفتان بگیرند اما لازمه رسیدن به اهدافی که در نظر داریم، در آغوش گرفتن این چالش‌ها، مصمم بودن و تلاش برای غلبه بر آن‌ها است.

چگونه با ترس از شکست مقابله کنیم؟

برای رسیدن به موفقیت به خاطر داشته باشید که باید از مسیری که طی می‌کنید، لذت ببرید. برای کنار گذاشتم ترس، باید اقداماتی که در راه رسیدن به هدف انجام می‌دهید را دوست داشته باشید و به جای فاصله‌ای که تا هدف باقی مانده، بر کارهایی که پیش‌نیاز رسیدن به هدف هستند، متمرکز شوید.

کتابی از استیون کاوی (Stephen Covey) به چاپ رسیده است که به بررسی هفت عادت افراد موثر پرداخته است.

در این کتاب عنوان شده است که اگر به هدف‌مان فکر کنیم و هدف اصلی را در نظر داشته باشیم، در این صورت راه رسیدن به موفقیت را هم در ذهن خود ترسیم کرده‌ایم. برای رسیدن به هدف نباید ناامید شد و این امیدواری با عشق و داشتن علاقه به هدف است که به وجود می‌آید، پس اگر رسیدن به هدف و موفقیت برایتان مهم است، عشق و عزمی راسخ در خود ایجاد کنید و سعی کنید در این راه هرگز به شکست و ترس از آن فکر هم نکنید.

داشتن پشتکار همیشگی در کار، انگیزه و باور محکم از عادت‌های مهمی است که می‌توانند مسیر رسیدن شما به هدف را هموار کنند و راهنمای مسیر شما در راه رسیدن به موفقیت باشند. بنابراین سعی کنید این ویژگی‌ها را به عادات روزانه خود تبدیل کنید.

رابرت کیوساکی(Robert Kiyosaki)، نویسنده کتاب پرفروش «بابای پولدار، بابای بی پول» در این رابطه جمله ارزشمندی دارد که بیان می‌کند، «ترس و عدم اعتمادبه‌نفس، بزرگترین قاتلان نبوغ و استعداد شخصی هستند».

استراحت کنید، پیش از آنکه ناامید و دلسرد شوید. گاهی اوقات نیاز است برای آن که دید بهتری نسبت به سهام مورد معامله خود داشته باشید و به هدف مورد نظر خود از معامله آن سهم برسید، دست از معامله کردن بکشید و در این کار وقفه ایجاد کنید.

استراحت و وقفه در معاملات به شما فرصت را م­ی‌دهد که با ذهنی تازه بتوانید از فرصت‌­های پیش‌روی خود استفاده کنید.

برای رسیدن به هدف نمی­‌توان زمان دقیقی مشخص کرد اما اگر برای رسیدن به هدف­تان تلاش کنید و پشتکار داشته باشید علاوه بر اینکه از مسیر رسیدن به هدف لذت می‌­برید در نهایت به موفقیت نیز دست خواهید یافت.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا