اخبار

اتحادیه اروپا طرح کاهش مصرف گاز را تصویب کرد | عدم پیروی لهستان و مجارستان از این طرح

شورای اروپا طرحی را تصویب کرد که براساس آن کشورهای عضو اتحادیه اروپا می‌بایست مصرف گاز خود را تا ۱۵ درصد در ماه‌های آینده کاهش دهند و این طرح از ۱ اوت تا ۳۱ مارس ۲۰۲۳ اجرا می‌شود.

به گزارش توان تحلیل، به نقل از راشاتودی، شورای اروپا روز جمعه طرحی را تصویب کرد که براساس آن کشورهای عضو اتحادیه اروپا می‌بایست مصرف گاز خود را تا ۱۵ درصد در ماه‌های آینده کاهش دهند. در بیانیه مطبوعاتی منتشر شده در وب سایت شورای اروپا آمده است که این اقدام با هدف افزایش امنیت انرژی این اتحادیه انجام شده است تا از طریق صرفه‌جویی در مصرف گاز، از اختلالاتی که ممکن است به دنبال عرضه انرژی از روسیه به وجود آید، جلوگیری کند.

در این بیانیه آمده است که کشورهای عضو توافق کردند که مصرف گاز خود را از ۱ اوت ۲۰۲۲ تا ۳۱ مارس ۲۰۲۳ به میزان ۱۵ درصد نسبت به سطح متوسط ​​مصرف خود در پنج سال گذشته کاهش دهند. هریک از کشورها نسبت به نحوه اعمال این محدودیت مختار هستند و خودشان می‌توانند درباره این موضوع تصمیم‌گیری کنند.

شورای اروپا همچنین تاکید کرد که این حق را برای خود محفوظ می‌داند که هشدار اتحادیه را در مورد امنیت عرضه گاز اعلام کند که در آن صورت، کاهش مصرف گاز اجباری خواهد شد. اما این قانون، معافیت‌هایی نیز دارد؛ برخی از معافیت‌ها نیز به چند کشور عضو که دارای موقعیت‌ خاص هستند اعطا شده است، مانند کشورهایی که به شبکه‌های گاز یا شبکه‌های برق سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا متصل نیستند.

یکی دیگر از موارد استثنا نیز بدین گونه است: اگر اعضا بیش از ظرفیت خود گاز ذخیره کرده باشند یا صنایع مهم و استراتژیک آن‌ها به شدت به گاز وابسته باشند، می‌توانند درخواست تسهیل شرایط کنند.

در این بیانیه آمده است که این مقررات اکنون در نشریه رسمی (اتحادیه اروپا) منتشر می‌شود و از روز بعد (شنبه، ۶ اوت ۲۰۲۲) لازم‌الاجرا خواهد بود.

اتحادیه اروپا شاهد کاهش عرضه گاز از سوی روسیه از طریق خط لوله نورد استریم ۱ بوده است و اکنون نگران است که مسکو این جریان را به طور کامل متوقف کند. روسیه بارها وجود چنین طرح‌هایی را رد کرده و گفته است که همچنان تامین کننده قابل اعتمادی است اما تحریم‌های بین‌المللی مانع از انتقال گاز با ظرفیت کامل می‌شود.

کدام کشورهای از طرح اتحادیه اروپا برای کاهش مصرف گاز پیروی نمی‌کنند؟

رویترز روز شنبه با استناد به سند منتشر شده توسط جمهوری چک، که در حال حاضر ریاست مذاکرات درون اتحادیه را بر عهده دارد، گزارش داد که لهستان و مجارستان از طرح اتحادیه اروپا برای کاهش ۱۵ درصدی مصرف گاز خودداری کرده‌اند. گفتنی است که طرح کاهش مصرف گاز اتحادیه اروپا برای تصویب تنها نیاز به حمایت ۱۵ عضو از ۲۸ عضو بلوک داشته است.

مجارستان که در حال حاضر در حال مذاکره برای تامین گاز بیشتر از روسیه است، از همان ابتدا با این طرح مخالفت کرده بود. بر اساس سندی که به دست رویترز رسیده بود، بوداپست قانونی بودن این طرح را زیر سوال برد و مدعی شد که این طرح امنیت انرژی کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

لهستان نیز که در ابتدا با این طرح موافق بود، در زمان رای‌گیری با اجرای آن مخالفت کرد. ورشو مبنای قانونی این سند را معیوب خواند و گفت که تصمیماتی که بر ترکیب انرژی کشورهای اتحادیه اروپا تأثیر می‌گذارد باید با تصویب همه کشورهای عضو اتخاذ شود.

منبع
Russia Today

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا