اخبار

چرا بورس مثبت نمی‌شود؟

با شروع معاملات امروز (۳ شهریور) در بازار سهام، شاخص کل بورس با کاهش بیش از سه درصد، به سیر نزولی خود ادامه داد و این در حالی است که قرار بود امروز حقوقی‌ها از بازار حمایت کنند.

به گزارش اخبار بورس، محمد خبری‌زاد، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با تجارت نیوز با بیان اینکه امروز قرار است حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان از سمت صندوق‌ها به بازار سرمایه تزریق شود، گفت، اگر این رقم درست باشد به نظر می‌رسد یک بار دیگر صف‌های فروش بازار سهام جمع شوند.

وی افزود، مهم‌ترین مشکل بازار این است که چند سهم بزرگ مانند شستا و اخابر صف‌های فروش طویلی دارند و این صف‌ها روی ارزش معاملات تاثیر می‌گذارند.

وی در رابطه با خروج پول از بازار سرمایه افزود، امروز با پیش‌گشایش بازار حجم معاملات چهار هزار میلیارد تومان بود که حدود نصف این رقم سرمایه از بازار از سمت حقوقی‌ها خارج شد و این یعنی سهامداران ترس از ریزش بورس و روند نزولی دارند.

وی در رابطه با اینکه این فرایند تا کی ادامه دارد، افزود: « باید روند معاملات را تا آخر وقت دید اگر حجم معاملات به ۱۵ تا ۲۰ هزار میلیارد تومان برسد می‌توان به روزهای آینده بازار سهام امیدوار بود اما اگر حجم معاملات به این رقم نرسد کار بازار سهام قطعا سخت خواهد بود ».

وی همچنین در پایان گفت، حقوقی‌ها از اوایل امسال حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان از بازار سهام خارج کردند که حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد از این مبلغ توسط دولت خارج شده و مابقی آن توسط حقوقی‌ها و صندوق‌ها خارج شده است. حقوقی‌ها برای حمایت از بازار سهام باید یک بخشی از آن منابعی را که از بازار خارج کرده‌اند را جبران کنند و اگر این کار را نکنند احتمالا بازار تا سال‌های سال کمر راست نخواهد کرد، پس دولت باید بازار را حمایت کند.

منبع
تجارت نیوز

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا