اخبار

مدیرعامل بورس تهران از ممنوعیت معاملات الگوریتمی و نوسان گیری روزانه دفاع کرد

مدیرعامل شرکت بورس تهران امروز (۵ مهر) پس از اعلام خبر ممنوعیت نوسان گیری روزانه و همچنین ممنوعیت معاملات الگوریتمی ، از این تصمیمات دفاع کرد.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری بورس پرس، علی صحرایی، مدیرعامل بورس تهران پیرامون تصمیمات اخیر بورسی درباره‌ی ممنوعیت معاملات الگوریتمی و فروش سهام خریداری شده و نوسان گیری روزانه توضیح داد و از آن دفاع کرد. انتشار این خبر بازار بورس را که در حال حرکت صعودی بود با توقف و شوک همراه کرد و موافقت‌ها و مخالفت‌های بسیاری را از همان دقایق نخست به همراه داشت.

علی صحرایی در این مورد به بورس پرس گفت: این تصمیم که تا زمان اطلاع بعدی ادامه خواهد داشت، خواسته فعالان بازار مبنی بر کنترل شرایط غیرعادی و مصوبه نهاد ناظر بازار سرمایه برای سرمایه‌گذاری واقعی بوده و چندان هم پیچیده نیست.

مدیرعامل بورس تهران اضافه کرد: اصولا چرا فعال حقیقی یا حقوقی که هنوز پولی پرداخت نکرده باید قادر به فروش سهامی باشد که در همان روز خریداری کرده است؟ از سوی دیگر زمانی که ناشرین یا بازارگردان‌ها مسئولیت نقدشوندگی و اطمینان بخشی به بازار را به عهده می‌گیرند، نباید با رفتار نوسان گیری و نا اطمینانی روبه‌رو شوند.

صحرایی در پاسخ به اینکه آیا این تصمیم با توجه به افزایش روند تسهیل و تسریع معاملات سهام در سال های اخیر باعث کند شدن فرایندها و به نوعی یک عقب‌گرد تلقی نمی‌شود، گفت: خیر. در گذشته هم تسویه سهام، بعد از پرداخت وجه بود اما تا قبل از امروز خریداران اعتباری سهام، اقدام به پرداخت وجه در همان روز نمی‌کردند. بنابراین نگاه سرمایه‌گذاران به بازار نباید یک روزه باشد.

صحرایی ادامه داد: از سوی دیگر هر تصمیمی دارای مزایا و معایبی بوده و موافقان و مخالفانی دارد اما اصل مهم رعایت انصاف و ایجاد تعادل و رویه‌های مناسب و اصولی است تا زمینه‌ی ایجاد بازاری عمیق، توسعه یافته و شفاف‌تر و نقدشونده‌تر از همیشه فراهم شود.

مدیرعامل بورس تهران همچنین در دفاع از ممنوعیت معاملات الگورتیمی سهام شرکت‌های بورسی و فرابورسی افزود: این رویه توسط ماشین انجام می‌شد و با تبعات منفی برای بازار همراه بود. در این میان هرچند ممنوعیت معاملات الگورتیمی میزان نقدینگی و نقدشوندگی را کاهش دهد اما به نفع همگان خواهد بود.

منبع
بورس پرس

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا