اخبار

پیام رسان جایگزین سوئیفت ظرف یک ماه آینده در میان اعضای اتحادیه پایاپای آسیایی اجرا می‌شود

معاون بین‌الملل بانک مرکزی با اشاره به اجرای پیام رسان جایگزین سوئیفت ظرف یک ماه آینده در میان اعضای اتحادیه پایاپای آسیایی، اعلام کرد بخشی از مبادلات تجاری اعضا با ارزهای دیجیتالی بانک‌های مرکزی انجام خواهد شد.

به گزارش توان تحلیل، به نقل از خبرگزاری فارس، محسن کریمی، معاون بین‌الملل بانک مرکزی در حاشیه پنجاه و یکمین اجلاس اتحادیه پایاپای آسیا با بیان اینکه در حال حاضر ۹ کشور آسیایی عضو این اتحادیه پایاپای هستند، گفت: همچنین دو کشور بلاروس از اروپا و موریس از آفریقا درخواست عضویت در اتحادیه پایاپای آسیایی داده‌اند که درخواست آن‌ها توسط اعضاء به زودی بررسی می‌شود.

کریمی با اشاره به اینکه همچنین از تعدادی از کشورهای آسیایی هم برای عضویت در این اتحادیه دعوت شده است، اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران از سال گذشته یک پیام‌رسان اختصاصی برای مبادله پیام‌های بانکی بین اعضای اتحادیه پایاپای طراحی و در اجلاس سال گذشته مطرح کرد که در این مدت در کمیسیون‌ها و کمیته‌های تخصصی بررسی شده و اعضای این اتحادیه بر لزوم جایگزینی یک پیام‌رسان اختصاصی بین اعضاء و جایگزینی آن به جای سوئیفت تأکید کردند.

اجرای پیام رسان جایگزین سوئیفت ظرف یک ماه آینده در میان اعضای اتحادیه

وی با بیان اینکه پیام رسان جایگزین سوئیفت (SWIFT) احتمالا ظرف یک ماه آینده در میان اعضای اتحادیه پایاپای آسیایی اجرا می‌شود، اضافه کرد: این پیام‌رسان فقط برای اعضای اتحادیه پایاپای آسیایی و ارتباط آن‌ها با یکدیگر است که البته می‌تواند ۱۰۰ درصد نیاز اعضا را پوشش دهد و جایگزین سوئیفت شود که باعث کاهش هزینه مبادلات بین اعضاء خواهد شد.

معاون بانک مرکزی بیان کرد: پیام‌رسان پیشنهادی ایران در جلسه کمیته فنی در روز گذشته ارائه شد و اعضاء بر نیاز به این پیام‌رسان تأکید کردند و استفاده از آن را مورد توجه قرار دادند.

وی ادامه داد: همچنین بانک مرکزی جمهوری اسلامی دارای دبیرخانه دائمی برای اتحادیه پایاپای آسیایی خواهد شد و فاز عملیاتی شدن این پیام‌رسان ظرف یکی دو ماه آینده آغاز خواهد شد.

مزیت اصلی پیام‌رسان جایگزین سوئیفت

کریمی با تاکید بر اینکه مزیت اصلی پیام‌رسان جدید بانکی بین اعضای اتحادیه پایاپای تبادل پیام‌های بانکی برای اعضاء و بی‌نیازی به پیام‌رسان سوئیفت است، تصریح کرد: اتحادیه پایاپای آسیایی از دهه ۱۹۷۰ شکل گرفت و از همان ابتدا هدف آن تأکید بر کاهش نیاز دلار در مبادلات ارزی بین اعضاء بود و در سال‌های اخیر که به واسطه تحریم‌ها و همچنین شرایط جهانی و کاهش جهان‌روایی دلار اتفاق افتاده نیاز به مبادلات تجاری اعضاء با ارزهای محلی بیشتر شده و استفاده از ارزهای محلی به جای دلار و یورو در دستور کار اعضاء قرار گرفته است.

معاون بین‌الملل بانک مرکزی عنوان کرد: کشورهای آسیایی از جمله کشورهای عربی مانند سوریه هم می‌توانند درخواست عضویت در اجلاس پایاپای آسیایی بدهند و درخواست آن‌ها توسط اعضاء مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت.

سخنی از رمزارزها در این اجلاس مطرح نشد

وی در مورد استفاده از پول‌های دیجیتال کشورهای عضو اتحادیه پایاپای آسیایی نیز گفت: در این اجلاس بر استفاده از ارزهای دیجیتال بانک‌های مرکزی اعضای اتحادیه تأکید شد اما در مورد رمزارزها سخنی به میان نیامد.

کریمی بیان کرد: استفاده از پول‌های دیجیتال ارزها در مرحله بررسی و مطالعات قرار دارد و بخشی از مبادلات تجاری اعضاء با ارزهای دیجیتالی بانک‌های مرکزی انجام خواهد شد.

معاون بین‌الملل بانک مرکزی در مورد راه‌اندازی دفتر بانک وی‌تی‌بی روسیه در ایران، گفت: بر اساس درخواستی که از سوی این بانک روسی به بانک مرکزی ارائه شد، در حال حاضر یک دفتر نمایندگی از سوی این بانک در تهران راه‌اندازی شده اما این دفتر به معنای افتتاح شعبه نیست و در این دفتر کارهای نیازسنجی، بازاریابی و مشتری‌یابی انجام می‌شود.

وی ادامه داد: برای درخواست شعبه باید خود بانک وی‌تی‌بی روسیه درخواست ارائه کند و سپس مجوز از سوی بانک مرکزی صادر شود که معمولاً این فرآیند یکی دو سال طول می‌کشد.

منبع
فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا