اخبار

بازار بورس ۱۳ مهر / افت شاخص به دنبال فشار عرضه و کاهش نرخ ارز

بازار بورس ۱۳ مهر در حالی به معاملات خود پایان داد که به دنبال فشار عرضه در نمادهای شاخص‌ساز، شاخص کل ۱.۵ درصد افت کرد.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری تجارت نیوز، با اینکه در ابتدای معاملات امروز شاخص کل شاهد رشد ۱۰ هزار واحدی بود اما در ادامه‌ی معاملات، به علت فشار عرضه سنگین در نمادهای شاخص‌سازی همچون فولاد، فارس، تاپیکو و کچاد، شاخص کل روندی نزولی پیدا کرد. این موج که به دنبال ممنوعیت نوسان گیری روزانه به امروز رسیده بود، از میزان تقاضا پیشی گرفت و در نهایت شاخص کل با ۱.۵ درصد افت به یک میلیون و ۵۲۲ هزار واحد رسید.

بیشترین حجم معاملات بازار بورس ۱۳ مهر متعلق به نمادهای خودرو، خساپا و وبصادر بود. همچنین بیشترین ارزش معاملات متعلق به نمادهای پترول، دارایکم و شپنا بود.

امروز شاهد حمایت حقوقی‌های بازار از نمادهای کگل، کچاد، فولاد و فملی بودیم به گونه‌ای که حقوقی‌ها ۳۰ درصد از حجم تمام معاملات در این نمادها را به خود اختصاص دادند.

برترین گروه‌های صنعتی امروز بازار بورس گروه‌های خودرو، شیمیایی و فلزات اساسی بودند، هرچند در این میان تنها خودرویی‌ها در رنج مثبت معامله شدند.

گروه خودرویی‌ها که تا این هفته روندی نزولی را در بازار بورس طی می‌کردند، امروز را با روندی مثبت آغاز کردند و بخشی از نمادهای تاثیرگذارِ مثبت بازار بودند. نمادهای بانکی نیز با این که در آغاز معاملات بازار مثبت بودند اما در ادامه‌ی عرضه سنگین، وارد بازه‌ی منفی شدند.

در کنار فشار عرضه‌ی سنگین، کاهش نرخ ارز در بازار آزاد و صرافی ملی نیز در روند منفی بازار امروز تأثیرگذار بود. به نظر می‌رسد فشار عرضه‌ی امروز تخلیه شده و در ادامه معاملات بورس شاهد روند متعادل‌تری خواهیم بود. طبق پیش‌بینی‌ کارشناسان بورسی، روند فعلی بازار سیر طبیعی خود را طی می‌کند و تا اعتمادسازی کامل برای سهام‌داران و البته مشخص شدن نتیجه‌ی انتخابات آمریکا، چنین نوسان‌هایی در بورس ادامه خواهد داشت.

منبع
تجارت نیوز

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا