اخبار

ناامیدی سهامداران در پی عدم توقف افت شاخص کل

هفته سه روزه شهریور ماه، بر خلاف تمام پیش‌بینی‌ها با افت شاخص کل و جو فروش غالب بر کل بازار سرمایه به پایان رسید. در حالی سهامداران انتظار شروع معاملات هفته در روز دوشنبه را می‌کشیدند که عوامل بنیادی از رشد بازار حمایت می‌کرد.

به گزارش اخبار بورس، افزایش قیمت‌های جهانی، افزایش قیمت ارز در داخل کشور و عرضه صندوق پالایشی یکم از عواملی بودند که باعث ایجاد انتظارات صعودی از شاخص کل در این هفته شدند. به علاوه اعلام حمایت حداقل ۱۰ روزه حقوقی‌ها از بازار نیز دلیل دیگر خوش‌بینی سرمایه‌گذاران به معاملات این هفته بود.

اما با شروع معاملات، در روزی که همه چیز بر وفق مراد بود، کمتر از یک ساعت بازار مثبت بود و به تدریج جو فروش، کل بازار را فراگرفت و افت شاخص را اداه‌دار کرد. در ادامه هفته و در روزهای سه شنبه و چهارشنبه حتی بر فشار فروش افزوده نیز شد.

 نکته جالب اینکه نمادهای پالایشی موجود در صندوق پالایشی یکم نیز اکثرا در صف فروش به سر می‌برند و واضح است که در چنین شرایطی خرید واحدهای صندوق پالایشی یکم جذابیتی نخواهد داشت.  

اما چرا بازار به تعادل نمی‌رسد و فشار فروش پایان نمی‌یابد؟ دلار در هفته گذشته رشد ۱۰ درصدی را تجربه نموده است که خود به تنهایی محرکی قوی برای رشد بازار محسوب می‌شود. اما اکثر سهم‌ها افت ۱۰ الی ۱۵ درصدی را تجربه کردند.

نکته قابل تامل، سنگینی جو بی‌اعتمادی سهامداران است. اعتماد سهامداران به تصمیمات دولت بر سر عرضه صندوق پالایشی یکم و تایید و تکذیب آن از بین رفت. در حالی که تنها روزنه اعتماد سهامداران به حقوقی‌های بازار سرمایه بود، این اعتماد نیز با عرضه ۹۰ میلیون سهمی «شستا» در آخرین دقایق معاملاتی روز چهارشنبه (۵ شهریور) از بین رفت. این در حالی بود که حقوقی‌ها تنها یک روز از بازار حمایت کرده بودند و متاسفانه این خلف وعده، سیگنال بدی به بازار صادر کرد.

در حال حاضر، ترس کاهش بیشتر ارزش سبدسهام، مهم‌ترین دلیلی است که فروشندگان برای عرضه سهام خود مدنظر دارند. در واقع سهامدارانی که تا کنون اقدام به فروش نکرده بودند با دیدن کاهش 5 درصدی ارزش پورتفو در هر روز، سعی در نقد کردن و جلوگیری از کاهش بیشتر دارایی خود دارند. این در شرایطی است که از نظر بنیادی شرایط بازار سرمایه مساعد است (همان‌گونه که قبلا اشاره گردید) و قیمت بسیاری از نمادها نیز به منطقه جذاب رسیده است. با این حال هیجان فروش اجازه استراحت به شاخص‌کل نمی‌دهد.

شایان توضیح است که در روز سه‌شنبه و در میانه‌های بازار، خبر احتمال افزایش دامنه نوسان برخی نمادهای مطرح به ۱۰ درصد منتشر شد که این مساله نیز تکذیب شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا