اخبار

کاهش تخفیف پالایشی یکم از ۲۰ به ۱۱ درصد

طبق بررسی‌های صورت گرفته، بازگشایی (۲۹ شهریور) دیروز نمادهای پالایشی باعث کاهش تخفیف پالایش یکم از ۲۰ درصد به ۱۱ درصد شده است.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از روزنامه دنیای اقتصاد، طبق بررسی‌های صورت گرفته، بازگشایی دیروز نمادهای پالایشی زیرمجموعه صندوق پالایشی یکم باعث کاهش تخفیف این صندوق از ۲۰ درصد به ۱۱ درصد شده است. بازار بورس طی روز گذشته، شاهد بازگشایی سهام موجود در پرتفوی صندوق پالایشی یکم بود و برخلاف انتظار برخی سهامداران و کارشناسان و علی رغم نرخ خوراک مناسب‌تر و پیش‌بینی سود بیشتر آن‌ها، همزمان با گشایش این چهار سهم، بازار با افت قیمت و صف فروش همراه شد. اکنون با توجه به این شرایط، ارزش دومین ETF چقدر است؟

کاهش تخفیف پالایشی یکم به ۱۱.۶۴ درصد

بازار بورس طی روز گذشته با افت قیمت در تمام نمادهای پالایشی به غیر از نماد «شبندر» همراه بود. این مسئله در حالی رخ داد که به دنبال حمایت وزارت نفت از سود این شرکت‌ها با استفاده از دستور‌العمل تغییر نرخ فرآورده اصلی، پیش‌بینی‌ها حاکی از بروز یک روز پرتقاضا برای پالایشی‌ها بود. حالا طبق بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد»، طی بازگشایی‌های روز شنبه ارزش ۷۵ هزار میلیارد تومانی این صندوق به حدود ۷۲ هزار و ۶۸ میلیارد تومان کاهش یافته و این یعنی افتی ۴ درصدی اتفاق افتاده است.

این افت ۴ درصدی باعث شده است که ۲۰ درصد تخفیف اعمال شده روی واحدهای صندوق پالایش یکم، با کاهش همراه شود و به ۱۱.۶۴ درصد برسد. این مسئله نشان دهنده کاهش جذابیت پالایشی یکم برای خریداران خرد و حقیقی‌های بورس است.

با این حال با انتشار خبر روز گذشته در پیام ناظر مبنی بر حذف سفارش‌های درج شده روی سامانه معاملات، می‌توان نتیجه گرفت که نهاد ناظر مایل به سبک کردن طرف فروش و کمک به دولت در راستای حل مسئله بازگشت نمادهای پالایشی و تامین مالی صندوق «پالایشی یکم» است.

منبع
دنیای اقتصاد

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا