اخبار

پالایشی یکم پربازده ترین صندوق در سال ۱۴۰۱ شد

براساس گزارش سالانه صندوق‌های سرمایه‌گذاری، صندوق پالایشی یکم با رشد ۱۳۱ درصدی پربازده ترین صندوق سرمایه گذاری در سال ۱۴۰۱ بوده است.

به گزارش توان تحلیل، به نقل از پایگاه خبری سنا، بر اساس گزارش سالانه صندوق‌های سرمایه‌گذاری، صندوق پالایشی یکم در آخرین روز معاملاتی سال ۱۴۰۱ (۲۸ اسفند ۱۴۰۱) در حالی با قیمت پایانی ۱۶۵۷۶ تومان سال را به پایان برد که مقایسه آن با قیمت پایانی آخرین روز معاملاتی سال ۱۴۰۰ (۲۸ اسفند ۱۴۰۰ برابر با ۷۱۶۴ تومان) نشان از رشد ۱۳۱ درصدی قیمت معاملاتی این صندوق دارد. گفتنی است که ارزش خالص دارایی (NAV) این صندوق در همین بازه زمانی ۸۴.۵۴ درصد رشد داشته است.

صندوق پالایشی یکم با این رشد در صدر پربازده ترین صندوق سرمایه گذاری سهامی در سال ۱۴۰۱ قرار گرفت و رشد بیش از ۸۸ درصدی نسبت به شاخص کل بورس (بازدهی شاخص کل بورس در سال ۱۴۰۱ معادل ۴۳ درصد) را ثبت کرد.

۹۵ درصد؛ نسبت قیمت معامله صندوق پالایشی یکم به ارزش خالص دارایی

تا پیش از اصلاح اساسنامه و تعیین بازارگردان برای صندوق پالایشی یکم که با پیگیری‌های سازمان بورس به ثمر نشست، قیمت معاملاتی این صندوق بسیار پایین‌تر از ارزش خالص دارایی یا همان NAV صندوق بود. اما آخرین محاسبات امروز (هشتم فروردین ۱۴۰۲) نشان می‌دهد که نسبت قیمت معامله صندوق پالایشی یکم به ارزش خالص دارایی آن (از ۶۷ درصد در آبان ۱۴۰۱) به ۹۵ درصد رسیده است.

به عبارت دیگر تعیین بازارگردان و اصلاح اساسنامه این صندوق با پیگیری‌های سازمان بورس و اوراق بهادار، علت اصلی کاهش این فاصله و رشد چشمگیر قیمت صندوق پالایشی و جبران تضییع حق مردم و سهامدارانی بوده که به واسطه کوتاهی دولت قبل تاکنون از این اختلاف و عقب‌ماندگی زیاد، متضرر شده بودند.

گفتنی است «پالایشی یکم» دومین صندوق سرمایه‌گذاری دولت بود که در قالب ETF پذیره‌نویسی شد. این صندوق که شامل باقی‌مانده سهام دولت در چهار پالایشگاه تهران، اصفهان، تبریز و بندرعباس بود در شهریور ماه ۱۳۹۹ در بورس عرضه شد.

منبع
سنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا