اخبار

جزئیات جدیدی از پرونده انضباطی شرکت سرمایه گذاری غدیر اعلام شد

رئیس اداره نظارت بر ناشران گروه مالی و خدماتی سازمان بورس با تشریح جزئیات جدیدی از پرونده انضباطی شرکت سرمایه گذاری غدیر، اعلام کرد رای بدوی این پرونده صادر شده است.

به گزارش توان تحلیل، به نقل از روزنامه دنیای اقتصاد، سعید واشقانی‌فراهانی، رئیس اداره نظارت بر ناشران گروه مالی و خدماتی سازمان بورس در خصوص پرونده انضباطی شرکت سرمایه گذاری غدیر با نماد وغدیر از جزئیات جدیدی در این خصوص پرده‌برداری کرد و گفت: طی سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ بخشی از سهام شرکت‌های صنعتی اسفراین و صنعتی و معدنی اپال پارسیان سنگان از سهامدار عمده گروه به شرکت سرمایه‌گذاری آپادانا ایساتیس (شرکت فرعی شرکت سرمایه‌گذاری غدیر) واگذار شده بود که به دلیل عدم رعایت مقررات سازمان بورس و اوراق بهادار درخصوص الزامات دستورالعمل حاکمیت شرکتی و معاملات با اشخاص وابسته (از جمله اخذ گزارش کارشناس رسمی درخصوص ارزش‌گذاری سهام فوق‌الذکر و رعایت منافع سهامداران به صورت یکسان در این معامله)، موضوع به مراجع رسیدگی به تخلفات سازمان ارجاع شد و مورد رسیدگی انضباطی قرار گرفت.

واشقانی‌فراهانی اظهار کرد: مدل معامله بدین ترتیب بود که سهام شرکت‌های مذکور به شرکت سرمایه‌گذاری ایساتیس پویا منتقل شد و سپس ۶۰ درصد از سهام شرکت سرمایه‌گذاری ایساتیس پویا به شرکت سرمایه‌گذاری غدیر منتقل شد.

وی ادامه داد: پس از انتشار صورت‌های مالی شرکت سرمایه‌گذاری ایساتیس پویا به عنوان شرکت فرعی «وغدیر» موضوع در دستور کار تکمیل پرونده انضباطی قرار گرفت.

این مقام مسئول با بیان اینکه ماهیت معاملات با اشخاص وابسته با ماهیت معاملات با اشخاص غیروابسته متفاوت است، تصریح کرد: از جمله مسائلی که حائز اهمیت بوده و مورد توجه نهاد ناظر قرار دارد می‌توان به تشریفات نحوه انجام معامله اشاره کرد که باید به ‌درستی صورت پذیرد.

رئیس اداره نظارت بر ناشران گروه مالی و خدماتی سازمان بورس اضافه کرد: بر اساس الزامات مربوط به نحوه افشای معاملات با اشخاص وابسته حتما باید یک گزارش کارشناسی کامل از سوی ناشر در خصوص قیمت دارایی که قصد خرید یا فروش آن وجود دارد تهیه شود.

وی ادامه داد: در ادامه به طور حتم باید در صورت‌جلسه‌ای که مورد تصویب هیئت مدیره ناشر قرار می‌گیرد الزامات مفاد ماده ۱۲۹ «لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت» رعایت شود. فارغ از این موارد، گزارش توجیهی که توسط شرکت ناشر در راستای تحصیل یا واگذاری دارایی تهیه شده است باید در جلسه هیئت مدیره طرح و به سازمان بورس (به عنوان نهاد ناظر) ارائه شود.

واشقانی‌فراهانی اظهار کرد: موارد مطرح‌ شده جزو الزامات دستورالعمل‌های سازمان بورس قرار می‌گیرد و بر این اساس زمانی که چنین معامله‌ای صورت می‌پذیرد، نهاد ناظر به استناد مقررات بلافاصله تمامی موارد ذکرشده را از ناشر درخواست خواهد کرد.

این مقام مسئول اضافه کرد: شرکت سرمایه‌گذاری غدیر متاسفانه بخشی از الزامات از جمله ارائه گزارش کارشناسی را رعایت نکرده بود. در توجیه شرکت آمده است، به دلیل اینکه سازمان خصوصی‌سازی سهام شرکت‌های صنعتی اسفراین و صنعتی و معدنی اپال پارسیان سنگان را قیمت‌گذاری و به صندوق بازنشستگی نیرو‌های مسلح منتقل کرده است، بنابراین کارشناسی دقیق صورت پذیرفته است؛ در حالی که معامله سازمان خصوصی‌سازی به معامله‌ شرکت سرمایه‌گذاری غدیر ارتباطی ندارد.

رئیس اداره نظارت بر ناشران گروه مالی و خدماتی سازمان بورس گفت: در حقیقت شرکت سرمایه‌گذاری غدیر به عنوان ناشر مکلف است با قیمت‌گذاری دارایی توسط نهاد‌هایی که دارای مجوز از سمت سازمان بورس یا کانون کارشناسان رسمی هستند اقدامات لازم را پیاده‌سازی کند.

وی ادامه داد: بنابراین با توجه به اینکه برآورد‌های سازمان نشان ‌داد که دارایی‌ها به صورت واقعی ارزش‌گذاری نشده‌‌اند، در راستای عدم رعایت صرف و صلاح سهامداران خرد و عدم رعایت الزامات دستورالعمل حاکمیت شرکتی و نحوه معاملات با اشخاص وابسته و موضوع مواد ۱۲۹ و ۲۵۸ «لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت» پرونده شرکت مذکور مورد رسیدگی انضباطی قرار گرفت.

واشقانی‌فراهانی با اشاره به اینکه تضییع منافع سرمایه‌گذاران خرد مطرح بود و از طرفی ارقام نیز قابل ‌توجه بودند، عنوان کرد: هیئت مدیره سازمان بورس به صورت قاطع وارد موضوع شد و با توجه به جمع‌بندی‌هایی که صورت گرفت، رای بدوی این پرونده صادر شد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: لکن در نهایت سهامدار عمده تمکین کرده و دارایی جایگزین، که معادل ۱/ ۹درصد از سهام شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز پارسیان بود، را به شرکت سرمایه‌گذاری غدیر واگذار کرد. در ادامه نیز دو شرکتی که در ابتدا به صورت واقعی ارزش‌گذاری نشده بودند نیز توسط سهامدار عمده پس گرفته شدند.

منبع
دنیای اقتصاد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا