اخبار

مجلس با دوفوریت لایحه الحاق موادی به قانون ساماندهی صنعت خودرو موافقت کرد

نمایندگان مجلس در نشست علنی امروز با دوفوریت لایحه الحاق موادی به قانون ساماندهی صنعت خودرو موافقت کردند.

به گزارش توان تحلیل، به نقل از خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز، دوشنبه، ۱۱ اردیبهشت ماه و در جریان رسیدگی به دوفوریت لایحه الحاق موادی به قانون ساماندهی صنعت خودرو، با ۱۶۲ رای موافق از مجموع ۱۹۶ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

سیدعلی ادیانی‌راد، نماینده دولت با اشاره به دلایل تقاضای دولت برای بررسی این لایحه به صورت دو فوریتی، گفت: با توجه به تقاضای بالای خودرو در سطح کشور و به منظور تنظیم بازار خودرو به ویژه در جهت تسریع در انجام واردات، دولت لایحه‌ای برای الحاق موادی به قانون ساماندهی صنعت خودرو که در سال ۱۴۰۰ مصوب شد، تهیه کرده و به مجلس شورای اسلامی ارائه کرده است.

با تصویب لایحه دوفوریت ساماندهی صنعت خودرو، واردات تسهیل می‌شود

ادیانی اظهار کرد: در ماده واحده این قانون در قالب مواد ۱۱ و ۱۲ و ۱۳ اصلاحاتی در قانون ساماندهی صنعت خودرو اعمال می‌شود و در عمل شرایطی که مانع تسهیل واردات خودرو به کشور می‌شد را کنار می‌زدند. از آنجا که بین عرضه و تقاضا در بازار خودرو تعادل وجود ندارد، این لایحه دو فوریتی می‌تواند با تسهیل واردات در کنترل بازار اثرگذار باشد.

وی ادامه داد: با توجه به دغدغه‌مندی نمایندگان نسبت به بازار خودرو دیگر نیازی نیست که دلیل ارائه این لایحه به صورت دو فوریتی را شرح داد.

نماینده دولت خاطرنشان کرد: در ماده ۱۱ دولت درصدد رفع موانع واردات خودرو است و بندهای ۲ و ۳ ماده ۴ قانون ساماندهی صنعت خودرو را منتفی می‌کند و در حقیقت تایید صلاحیت فنی و حرفه‌ای کنار می‌رود و ماده ۱۲ نیز بحث رعایت استانداردهای اروپایی لغو می‌شود و تسهیل‌گری برای واردات با رعایت استانداردهای کشور مبدا و تایید سازمان محیط زیست صورت می‌گیرد.

در تبصره شش این لایحه دو فوریتی برای تسهیل واردات خودروهای کارکرده سازوکاری دیده شده است. هدف از ارائه این لایحه تنظیم بازار و تنوع بخشی به بازار خودرو با تسهیل واردات است.

منبع
خانه ملت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا