اخبار

بیشترین بازدهی ماهانه بورس طی یک سال اخیر در مرداد ثبت شد

با استناد به آمار موجود، بیشترین بازدهی ماهانه بورس طی یک سال اخیر در مرداد ۱۴۰۰ ثبت شد.

به گزارش توان تحلیل، به نقل از پایگاه خبری اقتصاد نیوز، شاخص بورس در روز یکشنبه ۲۴ مرداد سال جاری در سطح یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحدی ایستاد تا بازدهی بورس در مرداد ماه به مثبت ۱۴ برسد.

لازم به ذکر است که بازدهی بورس در ماه‌های فروردین و اردیبهشت به ترتیب منفی ۶.۷ درصد و منفی ۵.۳ درصد بود. بازدهی خرداد و تیر سال جاری نیز به ترتیب مثبت ۱.۲ درصد و مثبت ۱۲ درصد بود. در مرداد ماه این میزان به ۱۴.۴ درصد رسید تا بیشترین بازدهی طی یک سال اخیر را به خود اختصاص دهد.

وضعیت شاخص کل و هم‌وزن در مرداد

همچنین شاخص کل بورس در پایان معاملات روز یکشنبه ۲۴ مرداد به سطح یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد رسید تا این شاخص مرداد ماه را دو کانال بالا‌تر از ماه قبل به پایان رساند. شاخص کل در پایان فروردین در کانال ۱.۲ میلیونی بود و در پایان اردیبهشت به کانال ۱.۱ میلیونی رسید. شاخص در خرداد نیز مانند اردیبهشت بود و در تیرماه شاخص بورس به کانال ۱.۳ میلیونی رسید.

ثبت بیشترین بازدهی ماهانه بورس
روند شاخص کل بورس

شاخص کل هم‌وزن نیز در آخرین روز کاری مرداد نسبت به آخرین روز معاملاتی تیر ۲۵ هزار و ۲۴۷ واحد بالا‌تر ایستاد. بنابراین شاخص هم وزن رشد ۶.۳ درصدی را در مرداد پشت سر گذاشت.

ثبت بیشترین بازدهی ماهانه بورس
روند شاخص کل هم‌وزن بورس

فقط در پنج روز معاملاتی مرداد ماه پول حقیقی به بازار وارد شده است

در ۱۵ روز معاملاتی مرداد ماه فقط پنج روز پول حقیقی به بازار وارد شد و حتی در روزهای صعودی بازار نیز نقدینگی حقیقی از بازار خارج شد. مجموع تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی در مرداد ۹۲۴ میلیارد تومان بود. به طور میانگین روزانه ۶۱ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شده که نسبت به ورود روزانه ۷۶ میلیارد تومان پول حقیقی در تیرماه یک تغییر چشمگیر است.  

مجموع ارزش معاملات کل بازار سهام در مرداد ماه سال جاری ۲۰۸ هزار و ۵۶۷ میلیارد تومان بود. میانگین روزانه ارزش معاملات کل نیز ۱۳ هزار و ۹۰۴ میلیارد تومان است که نسبت به ماه تیر ماه حاکی از افت سه درصدی است.   

افزایش میانگین ارزش معاملات خرد در مرداد

در ماه اخیر مجموع ارزش معاملات خرد بورس ۱۰۶ هزار و ۸۴۰ میلیارد تومان بود. میانگین روزانه ارزش معاملات خرد نیز ۷ هزار و ۱۲۲ میلیارد تومان است که نسبت به تیر‌ماه ۱۰ درصد رشد کرده است. لازم به ذکر است که رشد میانگین ارزش معاملات سهام حاکی از رونق معاملات بازار سهام است.

میانگین ارزش صف‌های فروش در پایان معاملات روزانه بورس تهران در مرداد ماه ۴۷۹ میلیارد تومان بود که نسبت به ماه گذشته ۴۲ درصد کاهش داشته است.

میانگین ارزش صف‌های خرید در پایان معاملات روزانه بورس تهران در مرداد ماه ۷۵۴ میلیارد تومان بود که نسبت به میزان ۴۵۱ میلیارد تومانی تیر ماه، ۶۷ درصد افزایش یافته است. به طور کلی در ماه اخیر میانگین روزانه صف‌های خرید ۲۷۵ میلیارد تومان بیشتر از میانگین روزانه صف‌های فروش بود؛ به عبارت دیگر به طور میانگین معاملات روزانه بازار با مازاد تقاضای ۲۷۵ میلیارد تومانی بسته شده است.  

منبع
اقتصاد نیوز

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا