اخبار

هدف کاهش وزن سهام صندوق های با درآمد ثابت به ۱۰ درصد | ضرب‌الاجل ۳ ماهه برای اجرا

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس از الزام صندوق های با درآمد ثابت به کاهش وزن سهام در پرتفوی خود به ۱۰ درصد خبر داد و اعلام کرد هدف این تصمیم، کاهش ریسک سرمایه‌گذاری بود.

به گزارش توان تحلیل، به نقل از پایگاه خبری بورس نیوز، امیرمهدی صبایی، مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس گفت: تصمیم در خصوص الزام صندوق های با درآمد ثابت به کاهش وزن سهام در پرتفوی خود به ۱۰ درصد، با هدف کاهش ریسک سرمایه گذاری در بازار سرمایه و جلوگیری از تسری ریسک بالقوه نوسانات سهام به صندوق‌های با درآمد ثابت اتخاذ شد.

صبایی با اشاره به اینکه پیش‌تر در چند مرحله اقداماتی با هدف مشابه صورت پذیرفته بود، اظهار کرد: در نخستین مرحله و در شرایط پرفشار بازار در آبان ماه سال گذشته، بالغ بر ۳۰ هزار میلیارد تومان اوراق اختیار فروش تبعی با هدف پوشش ریسک صندوق‌های با درآمد ثابت در برابر نوسانات بازار و کاهش فشار فروش احتمالی از سوی این صندوق‌ها منتشر شد که منجر به نتایج و آثار مطلوبی شد و در کنار سایر راهکارها، اجازه افت هیجانی و بیش واکنشی را به بازار نداد.

کاهش سقف سرمایه‌گذاری در سهام از ۲۵ درصد به ۱۵ درصد

این مقام مسئول سازمان بورس بیان کرد: سپس با بهبود شرایط بازار، در یک مرحله خرید و نگهداری سهام برای صندوق‌ها اختیاری شد و در مرحله بعد سقف سرمایه‌گذاری در سهام از ۲۵ درصد به ۱۵ درصد کاهش یافت؛ البته ضرب‌الاجلی برای فروش سهام تعیین نشد و صندوق‌ها مخیر به نگهداری سهام بالای ۱۵ درصد بودند.

وی ادامه داد: اما امکان اضافه نمودن سهام به میزان بیش از ۱۵ درصد را نداشتند و نهایتا در تصمیم اخیر نسبت ۱۵ درصد به ۱۰ درصد کاهش یافت و ضرب‌الاجل سه ماهه برای اجرای آن تعیین شد.

مدیر نظارت بر بورس‌ها سازمان بورس عنوان کرد: برای تحلیل آثار این تصمیم باید ابتدا برآوردی از مازاد سهام قابل عرضه در نتیجه این تصمیم داشت و همچنین به بررسی رفتار این صندوق‌ها در هفته‌های اخیر پرداخت.

صبایی اظهار کرد: ارزش روز برآوردی سهام قابل عرضه در اثر این تصمیم، بالغ بر ۱۰ هزار میلیارد تومان است که باید ظرف مهلت سه ماهه در بازار عرضه بشود؛ از طرفی خالص فروش سهام توسط صندوق‌های با درآمد ثابت از ابتدای سال جاری تا کنون، بیش از ۴ هزار میلیارد تومان بوده است؛ در حالی که در همین بازه زمانی شاخص کل ۲۰.۸ درصد و شاخص هم وزن ۳۳.۵ درصد رشد داشته است.

اصلاح ساختار دارایی در صندوق درآمد ثابت سبب کاهش ریسک شود

وی تصریح کرد: از طرف دیگر خالص ورودی جریان نقدینگی از تنها مجرای ورود/خروج نقدینگی به بازار سرمایه یعنی کارگزاری‌ها، در هفته گذشته بالغ بر ۲,۳۰۰ میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بوده است؛ لذا تصمیم اخیر بر اساس وضعیت پرتفوی صندوق‌های با درآمد ثابت و نیز در نظر گرفتن اطلاعات رفتاری و معاملاتی صندوق‌های با درآمد ثابت و چشم‌اندازی از روند جریان نقدینگی در بازار اتخاذ شده و انتظار می‌رود به اصلاح ساختار دارایی در صندوق‌های با درآمد ثابت و کاهش ریسک در افق میان‌مدت و بلندمدت در بازار سرمایه منتهی شود.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: یادآورد می‌شود اجرای برخی تصمیمات که در مقاطع حساس زمانی اتخاذ شده، نهاد ناظر را با چالش‌های نظارتی مواجه می‌کند؛ لذا تلاش می‌شود در فرصت‌های مناسب، به نحو مطلوب و با کم‌ترین آثار نامساعد بر بازار، به روال عادی و منطقی برگردد.

صبایی در توصیه‌ای به سرمایه‌گذاران، گفت: به سرمایه‌گذاران و سهامداران نیز توصیه می‌شود بر اساس آنالیز و تحلیل داده‌ها و اطلاعات قابل دسترسی تصمیم‌گیری کنند و حتی‌الامکان از اتخاذ تصمیمات شتاب‌زده بر پایه هیجان و احساسات اجتناب نمایند.

منبع
بورس نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا