اخبار

دادستانی بحرین بانک مرکزی و ۱۲ بانک دیگر ایران را متهم به پولشویی کرد

دادستانی بحرین بانک مرکزی و ۱۲ بانک دیگر ایران را به پولشویی ۱.۳ میلیارد دلاری از طریق بانک ایرانی-بحرینی المستقبل متهم کرد.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از دویچه‌ وله، دادستانی بحرین ادعا کرد که بانک مرکزی و ۱۲ بانک دیگر ایران از طریق بانک ایرانی-بحرینی المستقبل، در صدد پولشویی‌، دور زدن تحریم‌ها و کمک به تروریسم بوده‌اند. دادستانی بحرین مبلغ پولشویی بانک مرکزی، ملی، ایران و ۱۰ بانک دیگر را ۱.۳ میلیارد دلار عنوان کرد. همچنین شکایتی را علیه بانک‌های مذکور در دادگاه کیفری تنظیم کرده است.

در گزارش خبرگزاری رسمی بحرین اعلام شده است که شکایت یاد شده براساس تحقیقات گسترده‌ای صورت گرفته که این کشور در مورد پولشویی مسئولان بانک المستقبل و تعدادی بانک ایرانی در خارج از کشور و بین سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ انجام داده است.

دادستانی بحرین ضمن اشاره به «اقدامات غیرقانونی متعدد»، اعلام کرده است که بانک المستقبل به دستور بانک مرکزی ایران از «سازوکار دیگری غیر از سازوکارهای جاری، برای انتقال پول» استفاده کرده است. هدف از این «اقدام غیرقانونی»، مخفی‌ماندن مسیر جابجایی مبلغ یاد شده بوده است و با کمک آن، ایران توانسته تحریم‌های بین‌المللی مرتبط با پولشویی و تامین مالی تروریسم را دور بزند.

دادستانی بحرین در گزارش خود آورده است که بانک المستقبل از دستورات دو بانک دولتی ملی و صادرات ایران پیروی کرده است.

جزئیات اتهام پولشویی به بانک مرکزی، ملی، صادرات و ۱۰ بانک دیگر

دادستانی این کشور با بیان اینکه به استناد شواهد و دلایل قاطع، پرونده متهمان شامل اشخاص حقیقی و حقوقی به دادگاه کیفری تحویل شده، متهمان این پرونده را بانک المستقبل بحرین، بانک ملی ایران، بانک صادرات ایران، بانک مرکزی ایران و ۱۰ بانک ایرانی دیگر عنوان کرده است.

بانک المستقبل که از سوی جمهوری اسلامی یک بانک ایرانی- بحرینی معرفی می‌شود، پیش‌تر نیز از سوی قوه قضائیه بحرین متهم شده بود که کانال مالی ایران برای حمایت از تروریسم در پایتخت‌های عربی از جمله منامه است.

سال گذشته نهادهای نظارت بر فعالیت‌های بانکی بحرین پس از بررسی و تحقیق درباره فعالیت‌های بانک المستقبل، به این نتیجه رسیدند که بانک مرکزی و دیگر بانک‌های ایران از طریق بانک المستقبل بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۵ حدود هفت میلیارد دلار پولشویی کرده‌اند.

در پرونده مذکور، بانک‌های ایرانی و چند مقام بانکی المستقبل توسط دادگاه عالی کیفری بحرین به پرداخت ۱۳۰ میلیون دلار جریمه محکوم شدند. همچنین این دادگاه ۱۷۳ میلیون دلار از دارایی المستقبل را توقیف کرد. اتهام پولشویی به بانک مرکزی و دیگر بانک‌های ایران هنوز در دادگاه به اثبات نرسیده‌ است.

منبع
دویچه وله

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا