اخبار

بانک مرکزی مجوز انتشار اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن را صادر کرد | افزایش سقف تسهیلات ساخت و خرید واحد مسکونی

بانک مرکزی در دو بخشنامه جداگانه مجوز انتشار اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن و افزایش سقف‌ تسهیلات ساخت و خرید واحد مسکونی را صادر کرد.

به گزارش توان تحلیل، به نقل از بانک مرکزی، به منظور کمک به رونق بخش مسکن و ايجاد رقابت بيشتر، کلیه بانک‌ها و موسسات اعتباری می‌توانند با تایید بانک مرکزی نسبت به انتشار اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن اقدام کنند.

این بانک در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی اعلام کرد:

شورای پول و اعتبار در جلسه مورخ ۳۰ خرداد ۱۴۰۲ به منظور کمک به رونق بخش مسکن و ايجاد رقابت بيشتر در شبکه بانکی و کاهش قيمت اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن در فرابورس، با تسری بند (۲) از یک هزار و دویست و دومین صورت‌جلسه مورخ ۱۳۹۵/۰۵/۱۹ شورا مبنی بر مجوز انتشار اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن، مشروط به تأييد طرح ارائه شده از سوی بانک عامل از حيث عملياتی بودن و شرط تعادل در منابع و مصارف آن توسط بانک مرکزی، به کلیه بانک‌ها و موسسات اعتباری موافقت نمود.

بخشنامه بانک مرکزی

بر این اساس، لازم است آن بانک در صورت تمایل به انتشار اوراق مذکور، نسبت به ارائه طرح خود جهت بررسی به این بانک اقدام نماید.‏

بخشنامه بانک مرکزی در مورد افزایش سقف تسهیلات

بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به بانک مسکن، افزایش سقف‌ تسهیلات ساخت و خرید واحد مسکونی از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن و سقف تسهیلات جعاله تعمیر مسکن را برای اجرا ابلاغ کرد. در این بخشنامه تاکید شده است که به منظور مساعدت با متقاضیان لازم است امکان بازپرداخت اقساط تسهیلات مزبور به روش پلکانی حسب درخواست متقاضی فراهم شود.

در این بخشنامه آمده است:

در یک هزار و سیصد و شصت و یکمین جلسه ۳۰ خرداد ماه سال جاری شورای پول و اعتبار مطرح و مقرر شد:

الف: به منظور افزایش پوشش هزینه‌های خرید مسکن، سقف تسهیلات ساخت و خرید مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن به شرح جدول زیر افزایش یابد:

انتشار اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن
جدول میزان سقف تسهیلات مسکن
برای مشاهده در سایز بزرگ‌تر، بر روی عکس کلیک کنید.

ب: سقف تسهيلات جعاله مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن، متناسب با تغييرات هزينه‌های ساخت طی سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ تا مبلغ ۱۶۰۰ ميليون ريال افزایش یابد.

ضمناً، به منظور مساعدت با متقاضیان لازم است امکان بازپرداخت اقساط تسهیلات مزبور به روش پلکانی حسب درخواست متقاضی فراهم شود. براين اساس، مراتب به نحو مقتضی به واحدهای اجرایی ذی‌ربط ابلاغ شود.‏‏‏‏

منبع
بانک مرکزی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا