اخبار

دستورالعمل اجرایی عرضه اوراق مرابحه ارزی ابلاغ شد

بانک مرکزی در راستای تامین مالی پروژه‌های ارزآور ملی دستورالعمل اجرایی عرضه اوراق مرابحه ارزی را ابلاغ کرد. سقف مبلغ عرضه اوراق مرابحه ارزی نیز ۲۰۰ میلیون یورو است.

به گزارش توان تحلیل، به نقل از بانک مرکزی، این بانک با هدف تقویت تشکیل سرمایه ثابت و تامین منابع ارزی برای تکمیل پروژه‌های ارزآور ملی، نسبت به صدور مجوز عرضه اوراق مرابحه ارزی از طریق مرکز مبادله ارز و طلای ایران وفق دستورالعمل اجرایی پیوست (موضوع بخشنامه شماره ۸۶۲۹۰‏/۰۲ مورخ ۱۴۰۲/۰۴/۱۴) ، به منظور اجرا و یا تکمیل طرح‌های سودآور اقتصادی و صنعتی بخش خصوصی در داخل کشور، اقدام می‌کند.

بر اساس این دستورالعمل، اوراق مرابحه ارزی، اوراق بهادار ارزی است که نشان‌دهنده مالکیت مشاع دارنده آن در دارایی مالی یا دینی است که بر اساس قرارداد مرابحه حاصل شده و دارنده اوراق، مالک و طلبکار آن دین است و عرضه این اوراق، صرفاً توسط ناشر با مجوز کمیسیون ارز بانک مرکزی مجاز است.

۲۰۰ میلیون یورو؛ سقف مبلغ عرضه اوراق مرابحه ارزی

همچنین، سقف مبلغ عرضه اوراق مرابحه ارزی برای هر طرح ۲۰۰ میلیون یورو است که این سقف با صلاحدید و اخذ مجوز کمیسیون ارز قابل افزایش به مبالغ بالاتر است.

گفتنی است خرید اوراق از محل منابع ارزی مشمول رفع تعهد ارزی صادراتی ممنوع بوده و سررسید اوراق حداقل یک و حداکثر چهار سال و سود سالیانه برای اوراق یورویی یک ساله حداکثر ۵ درصد؛ اوراق دو ساله حداکثر ۵.۲۵ درصد؛ اوراق سه ساله و چهارساله حداکثر ۵.۵ درصد تعیین شده و پرداخت سود در مواعد یک ساله صورت خواهد پذیرفت.

درخواست انتشار اوراق مذکور برای تامین مالی چندین پروژه انجام شده و مراحل مربوطه در دست اقدام است. این دستورالعمل با ۱۸ ماده و ۱۰ تبصره در تاریخ ۱۴۰۲/۰۳/۲۳ در کمیسیون ارز بانک مرکزی به تصویب رسید و از تاریخ ابلاغ قابل اجرا است.

منبع
بانک مرکزی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا