اخبار

اصلاح نحوه برگزاری مجامع الکترونیک شرکت‌های سهامی عام ابلاغ شد

دستورالعمل نحوه حضور و اعمال حق رای الکترونیکی در مجامع شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان بورس، اصلاح و ابلاغ شد.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری سنا، اصلاح نحوه برگزاری مجامع الکترونیک شرکت‌های سهامی عام ابلاغ شد. این اصلاحیه با سه پیوست الزامات فنی، الزامات امنیتی و نامه اداره ثبت، ارائه شده است. محسن انصاری مهیاری، مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس، در همین رابطه توضیح داد: برگزاری مجامع الکترونیکی در ایران سابقه چندانی ندارد و با شیوع کرونا به عنوان مسئله روز مورد توجه همگان قرار گرفته است. در همین راستا، ستاد ملی مبارزه با کرونا در ۲۰ اسفند ۹۸ طی نامه‌ای به سازمان بورس در خصوص برگزاری مجامع شرکت‌های فعال در بازار سرمایه، اعلام کرد که تا اطلاع ثانوی، برگزاری مجامع صرفاً با حضور حداکثر ۱۵ سهامدار حقیقی یا حقوقی امکان‌پذیر است.

انصاری مهیاری در توضیح مزایای مجامع الکترونیک گفت: افزایش امکان حضور سهامداران به خصوص در مجامع شرکت‌هایی که تعداد سهامداران خرد آن بسیار بالا است، همچنین کاهش هزینه‌های رفت و آمد و هزینه‌های برگزاری مجامع و افزایش دقت در رأی‌گیری برخی از این موارد هستند.  

مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس سپس توضیح داد: با مروری بر مواد لایحه اصلاحی قانون تجارت، می‌توان دریافت که کلیه اموری که لازمه‌ی برگزاری مجامع است، اعم از آگهی دعوت به مجامع (ماده ۹۷)، صدور و توزیع ورقه ورود به جلسه (ماده ۹۹)، حضور هیئت رئیسه (ماده ۱۰۱) قرائت گزارش بازرس (تبصره ماده ۸۹)، همگی از طریق الکترونیک قابل انجام است.

حسن انصاری مهیاری سپس در توضیح موارد اصلاح شده در دستورالعمل نحوه برگزاری مجامع الکترونیک ادامه داد: از طرفی، بند چ ماده ۶۸ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه، بسیاری از امور مربوط به شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان از جمله حضور در مجامع و اعمال حق رأی را به نحو الکترونیکی معتبر می‌شناسد. بنابراین از منظر نظام حقوقی ایران نه تنها منعی برای برگزاری مجامع به طور الکترونیکی پیش‌بینی نشده، بلکه از سوی قانون‌گذار به این امر توصیه نیز شده است.

این مسئول بورسی سپس گفت: در اجرای مفاد ماده ۶۸ قانون در دوم اردیبهشت سال قبل، دستورالعمل نحوه حضور و اعمال حق رأی به صورت الکترونیکی در مجامع عمومی شرکت‎‌های ثبت شده نزد سازمان ابلاغ شد و ۵ اسفند سال گذشته، اصلاحیه دستورالعمل مجدداً به تصویب هیئت مدیره سازمان رسید.

انصاری مهیاری همچنین تصریح کرد: با عنایت به مصوبه اخیر، هر یک از مجامع عمومی را می‌توان توأمان به شکل فیزیکی و الکترونیکی برگزار کرد و رای‌گیری در این مجامع صرفاً به طور الکترونیکی ثبت و اعمال می‌شوند. لازم به ذکر است انتخاب هیئت رئیسه مجمع از بین داوطلبانی که به طور فیزیکی در جلسه حاضر هستند انجام خواهد پذیرفت.

مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس در پایان گفت: هر شرکت ثبت شده نزد سازمان می‌تواند با درج در آگهی مجمع عمومی، اعلام نشانی سامانه جامع و هوشمند و چگونگی دسترسی به راهنمای آن در آگهی دعوت، نسبت به برگزاری مجمع خود اقدام کند. در نظر داشته باشید که یکی دیگر از الزامات اجرای بهینه این دستورالعمل، رعایت الزامات فنی و همچنین الزامات امنیتی در خصوص زیرساخت‌های برگزاری مجامع الکترونیکی است.

منبع
سنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا