اخبار

عشقی اقدامات دولت سیزدهم در راستای کمک به بهبود روند معاملات بورس را تشریح کرد

رئیس سازمان بورس به اقدامات دولت سیزدهم در راستای کمک به بهبود روند معاملات بورس اشاره و اعلام کرد که سودآوری شرکت‌ها یکی از اصلی‌ترین متغیرهای تاثیرگذار بر بازار سهام است.

به گزارش توان تحلیل، به نقل از خبرگزاری ایرنا، مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اقدامات دولت سیزدهم در راستای کمک به بهبود روند معاملات بورس و نیز تغییر مسیر شاخص بورس، گفت: در قانون اولیه بودجه ۱۴۰۱ به برخی از مسائل تاثیرگذار بر روند بازار سهام توجه نشد و هیچگونه ملاحظه‌ای نسبت به این بازار صورت نگرفته بود که این امر باعث شد تا بازار سرمایه در شهریور و مهر ۱۴۰۰ تحت تاثیر قانون بودجه ۱۴۰۱ با فضایی پرالتهاب روبه‎‌رو شود.

عشقی با بیان اینکه در این زمینه پس از انجام برخی بررسی‌ها مجموعه اقداماتی را پیشنهاد کردیم که در نهایت مورد قبول ستاد اقتصادی دولت و هیئت دولت قرار گرفت، اظهار کرد: در ادامه چنین اتفاقی، اقداماتی برای اصلاح لایحه بودجه انجام و پیشنهادات ارائه شده در این لایحه لحاظ شد.

وی با اشاره به اینکه در ادامه اقدامات انجام شده بحث تصمیمات تاثیرگذار بر متغیرهای بنیادی بازار مانند نرخ سود بانکی مورد توجه قرار گرفت، بیان کرد: دولت در این زمینه همکاری‌های خوبی را از خود نشان داد و به جد ملاحظات بازار سرمایه را در تصمیمات خود دخالت داد.

سودآوری شرکت‌ها؛ یکی از اصلی‌ترین متغیرهای تاثیرگذار بر بازار سهام

این مقام مسئول بحث سودآوری شرکت‌ها را به عنوان یکی از اصلی‌ترین متغیرهای تاثیرگذار بر بازار سرمایه دانست و خاطرنشان کرد: از سال گذشته درخواستی را در جلسات ستاد اقتصادی دولت و گاها مجلس مبنی بر کمک به سودآوری و توسعه شرکت‌ها عنوان کردیم که در این زمینه مصوبات خوبی در ستاد اقتصادی دولت و به تبع در وزارت‌خانه‌های مختلف مدنظر قرار گرفت.

عشقی با بیان اینکه مسئله مربوط به خودرو از جمله مسائلی بود که در دولت مورد کمک قرار گرفت، گفت: وجود نگاه مثبت نسبت به این حوزه در وزارت صمت باعث شد تا تصمیمات اتخاذ شده برای صنعت خودرو از ابتدای سال اجرا و در شهریور و مهر ماه به صورت جدی‌تر دنبال شود که به دنبال آن بازار جان تازه‌ای را به خود گرفت.

کمک دولت سیزدهم در رفع معضل صنایع مختلف

رئیس سازمان بورس تصریح کرد: در جریان راه‌اندازی میز صنعت، دولت کمک زیادی را برای رفع معضلات صنایع مختلف مانند قطعی برق انجام داد و در این زمینه هماهنگی خوبی مابین وزارت نیرو و وزارت صمت صورت گرفت تا از این طریق قطعی برق شرکت‌ها به حداقل کاهش پیدا کند.

وی اضافه کرد: در سال جاری نسبت به سال گذشته شاهد اثر کم‌تری از قطعی برق در صنایع بودیم و محدودیت‌های کم‌تری در این زمینه اعمال شد، این موضوع کمکی از سوی دولت بود که باعث حفظ تولید صنایع در آن برهه زمانی شد.

کمک دولت در تامین منابع برای صندوق تثبیت و توسعه بازار سرمایه

رئیس سازمان بورس به کمک دولت در تامین منابع برای صندوق تثبیت و توسعه بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: صندوق‌های بازارگردانی که زیرمجموعه دستگاه‌های دولتی بودند کمک کردند تا در مواقعی که بازار نیاز به نقدینگی داشت وارد بازار شوند و شرایط بحرانی بازار را به ثبات و آرامش برسانند.

وی به ارزیابی مجموعه نگاه دولت سیزدهم در حوزه بازار سرمایه پرداخت و اظهار کرد: در این زمینه باید گفت که در نخستین روزهای آغاز به کار دولت، نگاه چندان جامعی به حوزه بازار سرمایه وجود نداشت اما به مرور شاهد کمک‌های زیادی به بازار از طریق بخش‌های مختلف بودیم تا از این طریق بازار بتواند به یک ثبات و آرامشی دست پیدا کند.

عشقی با اعتقاد بر اینکه ترمیم بی‌اعتمادی که طی دو سال و نیم گذشته در بازار ایجاد شده بود نیازمند زمان است و به یکباره این دیدگاه تغییر نمی‌کند، تصریح کرد: امیدواریم با تداوم این اقدامات بتوانیم وجود فضای اعتماد را در بازار سرمایه تشدید کنیم تا از این طریق بار دیگر سهامداران به سرمایه‌گذاری در بورس اعتماد کنند و سرمایه‌های در اختیار خود را که می‌توانند کمک‌کننده به فعالیت‌های مولد و رشد اقتصادی باشند وارد بازار سهام کنند.

تعیین سقف برای خوراک و سوخت صنایع

رئیس سازمان بورس اضافه کرد: تعیین سقف برای خوراک و سوخت صنایع از جمله بحث‌های جدی بود که سال گذشته در بودجه ۱۴۰۱ بررسی شد و دولت در این زمینه کمک زیادی را به صنایع کرد.

وی بیان کرد: در سال جاری هم با پیشنهادی که در کمیسیون تلفیق ارائه شد نرخ از داخل لایحه بودجه حذف و در اختیار دولت قرار گرفت که رویکرد دولت هم در این زمینه به این سمت است تا نرخ‌های بالایی برای گاز در نظر گرفته نشود.

عشقی با تاکید بر اینکه همه تلاش ما اجرای قانون است، اظهار کرد: در قانون الحاق ۲ آمده است که نرخ خوراک صنایع پتروشیمی باید با رعایت دو شرط تعیین شود.

این مقام مسئول بیان کرد: در ابتدا اینکه صنایع با شرکت‌های منطقه رقابت‌پذیر شوند و دیگر اینکه سرمایه‌گذار داخلی و خارجی با این نرخ‌ها جذب شود که امیدواریم با رعایت این شرایط نرخ در بودجه سال ۱۴۰۲ به یک میزان معقولی در نظر گرفته شود.

همکاری بانک مرکزی با سازمان بورس در تعیین نرخ سود بانکی

وی با اشاره به مذاکرات انجام شده با بانک مرکزی برای کنترل نرخ سود بانکی، عنوان کرد: شورای پول و اعتبار، مسئول تعیین نرخ سود بانکی و سیاست‌های پولی است اما همه جنبه‌های کارشناسی را در تصمیماتی که قرار است در این زمینه اتخاذ شود، منتقل خواهیم کرد.

عشقی با تاکید بر اینکه بانک مرکزی نهایت همکاری خود را با سازمان بورس داشت تا در تصمیمات اتخاذ شده ملاحظه وضعیت بازار سرمایه را داشته باشد، اظهار کرد: قبل از آنکه نرخ سود بانکی بر روند معاملات بازار سرمایه اثرگذار باشد اثرات فزاینده‌ای را در بحث هزینه تامین مالی دولت، شرکت‌ها و بالا رفتن هزینه تولید خواهد داشت که این موضوع را بارها به مسئولان مربوطه منتقل کردیم.

وی ادامه داد: در دو ماه اخیر که شاهد برخی تغییرات در نرخ رسمی سود بهره، تسهیلات و سپرده‌ها بودیم تلاش شد تا دغدغه‌های بازار سرمایه رعایت شود که اکنون با توجه به شرایط، این نرخ‌ها آسیب جدی را به بازار وارد نمی‌کنند.

رئیس سازمان بورس با اعلام اینکه امیدواریم شرایط به نحوی پیش رود که این نرخ‌ها با افزایش همراه نشوند، اظهار کرد: در صورتی که بانک‌ها بتوانند منابع خود را حفظ کنند و نرخ سود در همین حد باقی بماند دیگر شاهد آسیب جدی به بازار نخواهیم بود.

منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا