اخبار

دلیل بی‌تفاوتی بورس نسبت به سیگنال‌های مثبت چیست؟

با توجه به این که طی دو هفته‌ی گذشته، علی رغم سیگنال‌های مثبت، شاخص کل منفی می‌شود، این سوال پیش می‌آید که دلیل بی‌تفاوتی بورس نسبت به سیگنال‌های مثبت چیست؟

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری تجارت‌نیوز، شاهد هستیم که در دو هفته‌ی گذشته علی رغم نشانه‌های مثبت بورسی مثل افزایش چشم‌گیر قیمت‌ جهانی فلزات، تثبیت نسبی قیمت دلار، شاخص کل بورس روندی نزولی داشته و منفی بوده است. این سوال ذهن سهام‌داران و فعالان بورسی را به خود مشغول کرده است که چرا بورس نسبت به سیگنال‌های مثبت بی‌تفاوت است؟

علی خسروشاهی کارشناس بازار سرمایه در رابطه با همین موضوع این‌گونه تحلیل می‌کند: در یک ماه گذشته قیمت‌های جهانی رشد زیادی داشتند و از طرفی قیمت دلار نیز تثبیت شده و شرایط برای روند صعودی بازار سهام فراهم است اما باید گفت اتفاقاتی که در پنج ماه نخست معاملات امسال در بازار سهام افتاد به راحتی جبران نمی‌شود. این روند نزولی و فرسایشی حاصل رشد شارپی پنج ماه اول سال است. در نیمه اول سال، سهامداران از بازار سهام ماهانه حدود ۶۰ درصد بازدهی داشتند اما سیگنال‌های رشد حتی به اندازه ۱۰ درصد هم نبود.

خسروشاهی در رابطه با روند فعلی و آینده‌ی شاخص کل نیز گفت: این روند نزولی زیاد خطرناک نیست و بازار سهام به نوعی فرسایشی شده است و این موضوع سهامداران و فعالان بازار را خسته می‌کند. از طرفی هنوز اعتماد به بازار سهام بازنگشته است و قانون‌گذاری در بازار سهام فراز و فرود زیادی دارد. هر چند که بازارگردانی نهادی نوپا در بازار سهام است اما قانون یا برنامه‌ریزی دقیقی برای بازارگردان‌ها تدوین نشده و همین موضوعات به بازار سهام ضربه خواهد زد.

این کارشناس بازار سهام در پایان گفت: به نظر می‌رسد فعلا بازار سهام روند نوسانی و متعادل داشته باشد.

منبع
تجارت نیوز

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا