اخبار

ترامپ یا بایدن، کدام برای بورس آمریکا بهتر است؟

با توجه به برنامه‌های بایدن و ترامپ، پیروزی کدام یک از این کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا، روی بورس آمریکا تأثیر مطلوب‌تری خواهد گذاشت؟

به گزارش اخبار بورس، به نقل از اقتصاد نیوز، با هر چه نزدیک‌تر شدن به اعلام نتایج انتخابات آمریکا، رسانه‌ها به حدس و گمان در مورد این پرداخته‌اند که کدام کاندیدای ریاست جمهوری بر بورس ایالات متحده تأثیر مطلوب‌تری خواهد گذاشت؛ دونالد ترامپ، رئیس جمهور فعلی آمریکا یا جو بایدن، معاون رئیس جمهور سابق اوباما و کاندیدای حزب دموکرات.

اخیراً سایت مجله فوربز در همین رابطه نوشته است: این نظرات ممکن است بر اساس تمایلات سیاسی افراد باشد، اما در حقیقت، نتیجه انتخابات ممکن است برای بازارها چندان مهم نباشد. در واقع، هر دو نامزد چشم‌اندازهای اقتصادی خود را برای آینده ارائه داده‌اند و هر دو نظرات واکنش مثبتی در مورد برنامه‌های خود دریافت کرده‌اند.

فوربز استدلال‌هایی که طرفین دعوا ارائه می‌دهند را در مقاله‌ خود تشریح کرده است. در ادامه‌ی این مطلب به این پرداخته شده است که هر یک از نامزدهای انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا چه تأثیری بر بورس آمریکا خواهند گذاشت و کدام توانایی این را دارد که به شکل بالقوه باعث کمک به حرکت سهام بورس آمریکا در سال ۲۰۲۱ شود.

سه استدلال برای بهتر بودن ترامپ برای بورس آمریکا

یک: قانون مشاغل و کاهش مالیات سال ۲۰۱۷ در دوران ترامپ دست نخورده باقی خواهد ماند. این قانون مالیات بر درآمد شرکت‌ها را تا حداکثر ۲۱ درصد کاهش داد و شرکت‌های ایالات متحده را در صحنه جهانی رقابت پذیرتر کرد. این قانون همچنین اطمینان بیشتری را برای برنامه‌ریزی و سرمایه‌‌گذاری فراهم کرد.


دو: در دوره ترامپ، طرح نظارتی مطلوب چند سال گذشته ادامه خواهد داشت. مقررات کاهش یافته به معنای هزینه‌های کمتری برای شرکت‌ها است که می‌تواند به سود بیشتر شرکت ها کمک کند. از آنجا که در نهایت درآمد‌ها بزرگترین عامل محرکه قیمت سهام است، ممکن است برای کل بازار سهام مطلوب باشد.


سه: احتمال کمی وجود دارد که ترامپ تعطیلات گسترده‌ای به سبب شیوع کووید ۱۹ اعلام کند؛ در حالی که ما منتظر یک واکسن قابل اجرا هستیم و علی رغم فواید پزشکی آشکار قرنطینه، رئیس جمهور آمریکا نشان داده است که تمایل بیشتری به بازگشایی تجارت و باز نگه داشتن فعالیت‌های اقتصادی دارد. این می تواند تأثیر مثبتی بر اقتصاد داشته باشد.

سه استدلال برای بهتر بودن بایدن برای بورس آمریکا

یک: بایدن عدم اطمینان و پیام‌های متناقض کمتری ارائه می‌دهد. یکی از مشخصه‌های برجسته دولت اوباما و بایدن این بود که آن‌ها روی موضع خود باقی می‌ماندند. ارسال پیام واضح و سازگار بود. اگر بایدن انتخاب شود، بسیاری از همان مقامات اداری نقش برجسته‌ای را ایفا می‌کنند. زیرا بازار‌های تجاری به طور کلی عدم اطمینان را دوست ندارند.


دو: بایدن سیاست مطلوب‌تری در قبال چین ارائه می‌دهد. مطمئناً نشان داده شده است که چین تهدیدی اقتصادی برای آمریکا است، اما واقعیت این است که آن‌ها دومین اقتصاد بزرگ جهان هستند. به همین ترتیب، آمریکا با یک نیاز دو طرفه روبرو است و بایدن بیشتر طرفدار چین بوده است.

سه: ریاست جمهوری بایدن هزینه‌های بیشتر برای دولت در نظر می گیرد. دولت بایدن برای زیرساخت‌ها، پشتیبانی ایالتی و دولت‌های محلی، برنامه‌های انرژی سبز و سایر اقدامات بزرگ دولتی هزینه بیشتری خواهد کرد. این حداقل در کوتاه مدت باعث تحریک اقتصاد و افزایش رونق اقتصادی می‌شود.

سناریوی انشعاب ریاست‌جمهوری و کنگره

یک نتیجه انتخابات شاید این شود که سنا جمهوری‌خواه بماند و ریاست جمهوری به بایدن برسد. یا ترامپ ریاست جمهوری را حفظ کند، اما جمهوری‌خواهان سنا را از دست بدهند. در هر یک از این سناریوها که مجلس، سنا و ریاست جمهوری توسط یک حزب اداره نمی‌شوند، احتمالاً بازار واکنش مثبتی نشان خواهد داد.

منبع
اقتصاد نیوز

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا