اخبار

کاهش ۲۰ درصدی کارمزد معاملات بورس از اول مرداد

مدیریت نظارت بر بورس‌ها، از کاهش کارمزد معاملات بورس از اول مرداد ماه به میزان ۲۰ درصد خبر داد.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از تجارت نیوز، بر اساس نامه منتشر شده در خصوص صورت جلسه هیات مدیره سازمان بورس در تاریخ اول تیر ماه ۹۹، کارمزد معاملات بورس به میزان ۲۰ درصد کاهش پیدا می‌کند.

این مصوبه که به منظور کاهش هزینه‌های سرمایه‌گذاری، تشویق سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه و انجام اقدامات لازم به منظور حمایت از حقوق و منافع سرمایه‌گذاران در بازار اوراق بهادار تصویب شده است، از تاریخ اول مرداد ماه اجرایی خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری بورس نیوز، روح‌الله میرصانعی، دبیرکل کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار هم در این مورد گفته، « ۲۰ درصد از کارمزد همه ارکان بازار سرمایه کاهش یافته و ۳۰ درصد از کارمزد ارکان بازار نیز باید در صندوق‌های توسعه و تثبیت برای حمایت از بازار واریز شود ».

صندوق‌های تثبیت و توسعه بازار از محل دریافت ۳۰ درصدی کارمزد ارکان بازار، کار بازارگردانی را انجام می‌دهند و با خرید سهام در روز‌های منفی و همچنین فروش در روز‌های مثبت، به‌نوعی از بازار حمایت خواهند کرد.

بنابراین، کاهش ۲۰ درصدی کارمزد ارکان بازار، برای تمامی سرمایه‌گذاران ملموس خواهد بود اما از مزایای کاهش ۳۰ درصدی کارمزد معاملات ارکان بورس که به حساب صندوق‌ها ریخته می‌شود، به‌ طور غیر مستقیم و ناملموس بهره‌مند خواهند شد.

این تصمیم در راستای حفظ منافع سرمایه گذاران گرفته شد تا زمانی که بازار با ریزش یا مشکلی مواجه می‌شود، صندوق‌های تثبیت و توسعه از محل کسر کارمزد ارکان، از بازار حمایت کنند و منافع آن در آخر به سرمایه‌گذاران بر‌گردد.

نادر جزایری مدیر عامل کارگزاری بهین پویا نیز در گفتگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد، « جزئیات مربوط به محل کاهش کارمزد معاملات، برای کارگزاری‌ها خبر با اهمیتی بوده چرا که به هر حال درآمد شرکت‌های کارگزاری مستقیما به درآمد کارمزد‌ها وابستگی داشته؛ ضمن آن که معاملات بازار سرمایه، مدتی است که رونق گرفته و همیشه اینطور نبوده که حجم معاملات در این حد باشد ».

وی افزود، « تمامی تصمیمات در راستای جذب سرمایه‌های مردم به این بازار اتخاذ می‌شود و قطعا کاهش کارمزد معاملات بر حجم معاملات بازار اثر مطلوبی خواهد داشت و مسلما کاهش کارمزد معاملات در جهت جلوگیری از ریزش در بازار هم اثرگذار خواهد بود ».

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه منفی‌های امروز بازار سرمایه، پیش درآمدی برای اصلاح بوده، گفت، « فشار فروش در بعضی نمادها، مقدمه‌ای برای ورود بازار به یک دوره اصلاح مقطعی است. این اصلاح منطقا باید چند روزی به طول بیانجامد تا بازار سرمایه آماده حرکت دوباره باشد. امیدواریم این دوره اصلاحی را به شکل دستوری کنترل نکنند؛ زیرا هر چه اصلاح بازار به صورت دستوری به تاخیر افکنده شود، اصلاح بعدی را عمیق‌تر خواهد کرد. اصلاح جزو ذات بازار سرمایه است و طبیعی است که بعد از هر رشدی، قیمت‌ها کمی اصلاح گردد و تا پویایی بازار سرمایه حفظ شود ».

جزایری در توصیه به سهامداران اظهار کرد، « منفی‌های روز‌های آینده می‌تواند فرصتی برای خرید سهم‌های ارزنده که از NAV بالاتری برخوردار هستند، باشد. سهام شرکت‌هایی که دولت عرضه آن‌ها را در قالب ETF در دستور کار دارد، گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری خواهد بود ».

منبع
تجارت نیوزبورس نیوز

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا