اخبار

هیئت ‌مدیره جدید بورس تهران انتخاب شد

به دنبال برگزاری مجمع عادی عمومی سالانه شرکت بورس اوراق بهادار در تاریخ پنجشنبه، ۲۰ شهریور ماه، هیئت ‌مدیره بورس تهران انتخاب شد.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از روزنامه دنیای اقتصاد، نخست در تاریخ شانزدهم شهریور ‌ماه بود که شرکت بورس اوراق بهادار در چارچوب اطلاعیه‌ای در سامانه کدال، خبر از برگزاری مجمع عادی عمومی سالانه بورس تهران در تاریخ پنجشنبه، ۲۰ شهریور ماه داد. از نتایج برگزاری مجمع عادی عمومی سالانه در این روز می‌توان به انتخاب هیئت ‌مدیره بورس تهران اشاره کرد. تقسیم سود و ارائه پیشنهاد افزایش سرمایه از دیگر تصمیم‌های این جلسه بود.

در مجمع عادی عمومی سالانه این شرکت که پنجشنبه هفته گذشته تشکیل شد، هیئت ‌مدیره بورس تهران نیز انتخاب شدند. انتخابات هیئت ‌مدیره این شرکت، با مشارکت و حضور بیش از ۷۷ درصد از سهامداران، به پایان رسید. در این مجمع عادی عمومی سالانه، انتخاب هیئت ‌مدیره بورس مطرح شده و سپس رای‌گیری درباره آن آغاز شد و در نهایت انتخاباتی که باعث تغییر در هیئت ‌مدیره بورس تهران پس از مدت زیادی شد، به پایان رسید.

در طی این رای‌گیری، شرکت‌های صندوق بازنشستگی بانک‌ها، بانک آینده، سرمایه‌گذاری صبا‌تامین، سرمایه‌گذاری اهداف، کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران، سرمایه‌گذاری تدبیر و سرمایه‌گذاری توسعه ملی، به عنوان تشکیل‌دهندگان جدید اعضای هیئت مدیره بورس تهران انتخاب شدند. اعضای علی‌البدل نیز از ترکیب گروه مالی ملت، کارگزاری پیشگامان بازار سرمایه و شرکت کیمیا‌طب ‌مهیا تشکیل شد.

با بررسی و تحلیل آرای منتشر شده، می‌توان مشاهده کرد که رقابت نزدیکی بین برگزیدگان این انتخابات وجود داشته است و آراء به لحاظ تعداد بسیار نزدیک به هم بودند. این موضوع این پیام را به لحاظ تحلیلی متبادر می‌کند که ائتلاف میان برگزیدگان محتمل‌تر می‌شود.

نکته قابل توجه دیگر در این رای‌گیری افزایش سهم بانک‌ها و کاهش کرسی کارگزاری‌ها است. در این انتخابات مجمع عادی عمومی سالانه، کارگزاری‌ها دو کرسی خود را از دست دادند.

در این میان می‌توان به خروج بانک پاسارگاد بعد از سال ها حضور اشاره کرد. همچنین گروه مالی ملت با اینکه کمترین اختلاف را داشت، نتوانست به اعضای اصلی رای بیاورد و به عنوان عضو علی‌البدل انتخاب شد. از اعضای کمتر شناخته‌شده جدید هیئت ‌مدیره بورس تهران می‌توان به شرکت سرمایه‌گذاری اهداف اشاره کرد. البته مدیریت این مجموعه بر عهده یکی از چهره‌های شناخته‌شده بازار یعنی مصطفی امیدقائمی است که از مدیران باسابقه بازار محسوب می‌شود.

از دیگر مدیران با‌سابقه‌ای که در این هیئت حضور دارند می‌توان به سیدمهدی سدیدی، مدیرعامل صندوق بازنشستگی بانک‌ها و محمد فطانت مدیرعامل بانک ‌آینده نیز اشاره کرد.

به این ترتیب، در ترکیب جدید هیئت ‌مدیره بورس تهران شاهد افزایش سهم سرمایه‌گذاری‌های بزرگ هستیم. حال باید به انتظار نشست تا دید چه ارتباطی بین اعضا هیئت مدیره و مدیرعامل بورس شکل خواهد گرفت و تصمیم‌گیری‌های ترکیب جدید هیئت مدیره بورس چه تاثیری بر مدیریت آینده‌ی بورس خواهند گذاشت.

منبع
دنیای اقتصاد

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا