اخبار

بازار بورس ۱۱ بهمن / بازدهی مثبت پالایشی یکم در روز سبز بورس

بازار بورس ۱۱ بهمن توانست با افزایش تقاضا در نمادهای شاخص‌ساز در وضعیتی مثبت به کار خود پایان دهد و پالایشی یکم نیز بعد از پنج ماه از ضرر خارج شدد.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری تجارت نیوز، بازار بورس ۱۱ بهمن در حالی به معاملات خود پایان داد که شاخص کل با ۳۹ هزار و ۴۷۸ واحد رشد به رقم یک میلیون و ۲۴۷ هزار و ۱۷۶ واحد رسید. همچنین شاخص هم‌وزن با ۷۳۳۸ واحد افزایش به سطح ۴۳۱ هزار و ۹۶۲ واحد رسید. در فرابورس ایران نیز شاخص کل با ۳۶۲ واحد رشد به رقم ۱۸ هزار و ۱۸۳ واحد رسید. ارزش کل معاملات بازار بورس نیز ۹۵۱۲ میلیارد تومان و ارزش کل معاملات بازار فرابورس بیش از ۳۹۱۲ میلیارد تومان بود.

در خبر مهم دیگری نیز، امید علی پارسا، رئیس سازمان امور مالیاتی پیرامون مسئله‌ی مالیات نیم درصدی نقل‌وانتقال سهام در سال آینده گفت: مالیات نیم درصدی نقل و انتقال سهام در سال آینده تغییری نمی‌کند.

وضعیت نمادهای امروز بازار بورس و فرابورس / پالایشی‌ یکم بعد از پنج ماه از ضرر خارج شد

امروز سهام بیش‌تر نمادهای شاخص‌ساز در سقف روزانه خود معامله شدند. شاخص‌سازان بازار بورس ۱۱ بهمن را شرکت‌های پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه، ملی مس، شستا، گل‌گهر، هلدینگ نفت و گاز تأمین و پالایش نفت اصفهان تشکیل دادند. شرکت‌های بهساز کاشانه تهران، لیزینگ پارسیان، زر ماکارون، توسعه و عمران امید، پارس سرام، سرمایه‌گذاری سیمان تأمین و ملی مس ایران نیز پرمعامله‌ترین‌های امروز بازار سهام بودند.

همچنین در بازار بورس ۱۱ بهمن شاهد نتیجه‌بخش بودن حمایت‌های صورت گرفته از پالایشی یکم بودیم؛ به نحوی که این صندوق بالاخره بعد از حدود پنج ماه از ضرردهی خارج شد. پالایشی یکم پس افزایش شاخص و همچنین رشد قیمت پالایش نفت اصفهان، هر واحد آن از زیان‌دهی خارج شده و به ۱۰ هزار تومان رسید و در مجموع ۱۰ درصد رشد کرد. صندوق‌های دولتی در جریان معاملات هفته گذشته حمایت شدند و حدود ۵۰ درصد بازدهی مثبت داشتند.

در فرابورس نیز پلیمر آریا ساسول، پتروشیمی زاگرس و سنگ آهن گهرزمین از جمله شرکت‌هایی بودند که بیش‌ترین تأثیر مثبت را روی شاخص کل داشتند. سپیدار سیستم آسیا، دامپروری ملارد شیر و پتروشیمی ارومیه هم از جمله شرکت‌های پرتراکنش‌ امروز فرابورس بودند.

تحلیل‌ها از وضعیت جاری بازار سهام

کارشناسان بازار سهام به صورت یک‌صدا معتقد هستند که هفته‌ی جاری برای بازار سهام، هفته‌ای متعادل خواهد بود. علاوه بر آن پیش‌بینی می‌شود از نمادهای پالایشی و بانکی حمایت بیش‌تری صورت گیرد و در نتیجه، روند مثبت معاملات آن‌ها پایدار شود. همچنین انتظار می‌رود که تصمیم مجلس مبنی بر تغییر لایحه بودجه و حذف انرژی ارزان بر صنایع، بر روند بازار سهام تاثیرگذار باشد.

منبع
تجارت نیوزفارس

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا