اخبار

بازار بورس ۲۱ دی / شاخص کل به کانال ۱.۳ میلیون واحدی بازگشت

در جریان معاملات بازار بورس ۲۱ دی شاهد بودیم که شاخص کل ۱.۶ درصد رشد کرد و دوباره به کانال ۱.۳ میلیون واحدی بازگشت.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری تجارت ‌نیوز، بازار بورس ۲۱ دی در حالی پایان یافت که شاخص کل رشدی ۱.۶ درصدی احیا شد و دوباره در کانال یک میلیون و ۳۰۶ هزار واحدی قرار گرفت. شاخص هم‌وزن نیز امروز مثبت بود و ۱.۵ درصد رشد را به ثبت رساند. همچنین ارزش کل معاملات امروز بورس به بیش از ۱۱ هزار میلیارد تومان رسید. در فرابورس نیز شاخص کل با رشدی ۲۲۷ واحدی به عدد ۱۹ هزار و ۷۵ واحد و ارزش کل معاملات آن به ۵ هزار و ۲۹۱ میلیارد تومان رسید.

وضعیت نمادهای بازار امروز چگونه بود؟

مثل دیروز، گروه‌های خودرو، فلزات اساسی و فراورده‌های نفتی رهبران بازار امروز بودند. از جمله شرکت‌هایی که بیش‌ترین تأثیر مثبت را روی شاخص کل بازار بورس ۲۱ دی گذاشتند، می‌توان به فولاد مبارکه، شستا، سرمایه‌گذاری غدیر، ملی‌مس، پالایش نفت اصفهان و ایران‌خودرو اشاره کرد. همچنین پتروشیمی خلیج‌فارس بیشترین اثر منفی را روی شاخص کل بورس امروز گذاشت. لیزینگ پارسیان، دارویی برکت و نفت تهران نیز سه نماد پرتراکنش امروز محسوب می‌شوند.

در فرابورس هم، این شرکت‌های صنعتی مینو، فولاد هرمزگان، ذوب‌آهن و صبا تأمین بودند که به ترتیب بیش‌ترین تأثیر مثبت را روی شاخص کل داشتند. پتروشیمی ارومیه، دامپروری ملاردشیر و برق پیوندگستر پارس نیز بیش‌ترین تراکنش‌های امروز بازار فرابورس را به خود اختصاص دادند.

تحلیل بازار بورس ۲۱ دی

بازار بورس ۲۱ دی در طول معاملات خود شوک‌های مثبت و منفی زیادی در مقطع‌های مختلف تجربه کرد به نحوی که نمادهای شاخص‌ساز و محوری بازار چندین بار صف‌های خرید خود را ازدست دادند هرچند در نهایت شاخص کل توانست مثبت به کار خود پایان دهد.

به نظر می‌رسد بازگشت تعادل و روند مثبت به بازار سهام به دنبال جلسه فوری دیروز معاون اول رئیس جمهور با حقوقی‌های بزرگ و مسئولین رده بالای بورسی اتفاق افتاده باشد که طی آن دستور وزیر صنعت مبنی بر اعمال نرخ فولاد با مأخذ ۷۰ درصد قیمت کشورهای CIS لغو شد. با این وجود به نظر می‌رسد در شرایط موجود، هیچ نشانه‌ای بر رشد پایدار شاخص کل در روزهای آینده وجود ندارد؛ هرچند امیدهایی وجود دارد که با رشد قابل‌توجه بازارهای جهانی و انتشار گزارش‌های ۹ ماهه بازار در وضعیتی مطلوب‌تر قرار گیرد.

منبع
تجارت نیوزفارسوانا نیوز

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا