اخبار

بازار بورس ۱۸ بهمن / اکثریت بازار در رنج منفی قرار گرفت

در پایان معاملات بازار بورس ۱۸ بهمن، شاخص کل ریزش بسیار سنگین ۳.۲ درصدی را تجربه کرد و در سطح یک میلیون و ۱۳۵ هزار واحد قرار گرفت.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری تجارت‌نیوز، بازار بورس ۱۸ بهمن در حالی به معاملات خود پایان داد که اکثریت نمادهای بازار در رنج منفی قرار گرفتند و شاخص کل با افت بسیار سنگین ۳.۲ درصدی و ۳۷ هزار واحد کاهش به سطح یک میلیون و ۱۳۵ هزار واحدی رسید. شاخص هم‌وزن بورس امروز هم منفی بود. در فرابورس نیز شاخص کل با کاهش ۲۹۴ واحدی به رقم ۱۷ هزار و ۱۳۹ واحد رسید. همچنین ارزش کل معاملات امروز بازار بورس با افت ۱۷ درصدی نسبت به روز چهارشنبه، ۷۰۹۰ میلیارد تومان بود. ارزش کل معاملات فرابورس نیز بیش از ۱۱ هزار و ۶۹۵ میلیارد تومان بود.

وضعیت نمادهای بازار بورس و فرابورس ۱۸ بهمن / خبری از حمایت‌ها نیست

نمادهای فارس، فولاد و فملی بیشترین اثر کاهشی را روی شاخص کل بازار بورس ۱۸ بهمن گذاشتند. ریزش‌های امروز بازار در حالی بود که بیش‌تر سهم‌های بازار در شیب نزولی قرار گرفتند و اکثریت نمادهای بازار با صف فروش به کار خود پایان دادند. زرماکارون، ملی مس ایران، سایپا، فولاد مبارکه، کاشی الوند، سرمایه‌گذاری سیمان تأمین و پالایش نفت اصفهان از جمله پرمعامله‌ترین شرکت‌های بورسی امروز بودند. همچنین سه گروه فلزات اساسی، خودرو و بانک‌ها بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند.

وضعیت جاری نمادهای بازار بورس ۱۸ بهمن در حالی است که علی رغم وعده‌ها‌، شاهد حمایت موثری نبوده‌ایم.

در فرابورس نیز شرکت‌های آریا ساسول، فولاد هرمزگان و سنگ آهن گهرزمین به ترتیب بیش‌ترین اثر کاهشی را روی شاخص کل گذاشتند. سپیدار سیستم آسیا،‌ سرمایه‌گذاری مالی سپهر صادرات، ذغال‌سنگ پروده طبس، کلر پارس، سرمایه‌گذاری پویا، لاستیک یزد و پلیمر آریا ساسول نیز پرتراکنش‌های فرابورس امروز بودند.

تحلیل وضعیت بازار امروز

علی رغم وعده‌های وزیر اقتصاد مبنی بر حمایت‌ از بازار سهام و اقدامات دولت و سازمان بورس در جهت کنترل تعادل بازار، همچنان شاهد ریزش‌های سنگین و پی‌درپی در بازار سهام هستیم. به نظر می‌رسد علاوه بر مجهول بودن وضعیت سیاسی و اقتصادی ایران در منطقه و جهان، مسائلی مانند تداوم اختلاف‌نظرهای دولت و مجلس بر سر بودجه، بر جو منفی بازار دامن زده است؛ در نتیجه با افزایش بی‌اعتمادی سهام‌داران، تزریق پول به بازار که از عوامل اصلی بهبود وضعیت کلی بازار محسوب می‌شود، کاهش پیدا کرده است.

منبع
تجارت نیوزفارس

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا