اخبار

بازار بورس ۵ اسفند / معاملات مثبت فولاد و فملی هم شاخص را سبز نکرد

وضعیت بازار بورس امروز مورخ ۵ اسفند با وجود معاملات مثبت نمادهای فولاد و فملی، همچنان منفی ماند و شاخص کل افتی ۰.۲۲ درصدی را به ثبت رساند.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری تجارت نیوز، معاملات بازار بورس ۵ اسفند در حالی به پایان رسید که شاخص کل حدود ۲۷۱۵ واحد کاهش پیدا کرد تا همچنان روند کاهشی روزهای اخیر شاخص کل حفظ شود. به این ترتیب شاخص کل امروز در سطح یک میلیون و ۲۱۱ هزار و ۷۶۰ واحد قرار گرفت. شاخص هم‌وزن نیز امروز مجدداً قرمز شد و با ۰.۲۳ درصد افت به کار خود پایان داد.

وضعیت بازار بورس امروز مورخ ۵ اسفند ۹۹
وضعیت بورس امروز در یک نگاه

در بازار فرابورس نیز شاخص کل با عقب‌گرد ۲۹ واحدی به سطح ۱۷ هزار و ۲۲۳ واحد رسید. همچنین ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و ۱۷۹ هزار میلیارد تومان رسید.

وضعیت بازار فرابورس امروز مورخ ۵ اسفند ۹۹
وضعیت فرابورس امروز در یک نگاه

مجموع ارزش معاملات بازار بورس و فرابورس ۵ اسفند نیز به ترتیب، ۶۶۱۳ میلیارد تومان و ۴۶۵۸ میلیارد تومان بود.

وضعیت نمادهای بازار بورس و فرابورس ۵ اسفند

از میان نمادهای شاخص‌ساز بازار تنها دو نماد فولاد و فملی امروز معاملات مثبتی را به ثبت رساندند؛ هرچند دو نماد مذکور نتوانستند شدت بالای تأثیر منفی نمادهایی همچون فارس، شستا، خودرو، رمپنا و وبملت را خنثی کنند و در نتیجه شاخص کل بازار بورس ۵ اسفند مانند روزهای گذشته منفی شد. فملی، شستا و فولاد نیز نمادهای پرمعامله‌ی امروز بازار بورس بودند. همچنین سه نماد پالایش، دارایکم و فملی بیشترین ارزش معاملات امروز را به نام خود ثبت کردند.

وضعیت بازار بورس امروز در پایان به گونه‌ای رقم خورد که سه گروه فلزات اساسی، بانک‌ها و فراورده‌های نفتی توانستند بیشترین ارزش معاملات را به نام خود ثبت کنند.

در فرابورس نیز این نمادهای هرمز و آریا بودند که بیش‌ترین تأثیر مثبت را روی شاخص کل گذاشتند؛ هرچند موفق نشدند شاخص کل فرابورس را مثبت کنند. همچنین نمادهای ذوب، صبا و کگهر امروز با معاملات منفی خود بیش‌ترین تأثیر کاهشی را روی شاخص کل فرابورس داشتند. کزغال، وسپهر و آریا نیز پرتراکنش‌های امروز فرابورس بودند.

نقشه بازار بورس و فرابورس ۵ اسفند ۹۹
نقشه بازار امروز

تحلیل وضعیت بورس امروز

بازار بورس ۵ اسفند ماه زیر سایه رویدادهای سرنوشت‌ساز سیاسی و اقتصادی کشور همچون مسئله پروتکل الحاقی، به فعالیت خود پایان داد. در همین رابطه باقر خادمی، کارشناس بازار سرمایه می‌گوید: به نظرم لغو پروتکل‌های الحاقی سیگنالی مثبت برای بازار سهام است زیرا لغو این پروتکل‌ها سیگنالی مثبت برای دلار است و با افزایش قیمت دلار بازار سهام نیز محرکی برای رشد پیدا خواهد کرد.

این کارشناس بازار سهام در رابطه با صف‌های فروش این روزهای بازار نیز گفت: عرضه در بازار سهام خیلی زیاد نیست اما از طرفی اراده برای جمع کردن صف‌های فروش در بازار سهام وجود ندارد.

خادمی در پایان نیز پیرامون وضعیت کلی بازار گفت: اختلافات سیاسی و دستوری بودن بازار سهام کاملا مشهود شده است. اگر بازار روند طبیعی خود را طی می‌کرد، نه رشد شارپی داشتیم و نه ریزش سنگین شروع می‌شد.

منبع
تجارت نیوزفارس

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا